Wprowadzenie

Klasyka LEGO
Większość zestawów z lat 80tych
Firma LEGO rozpoczęła swoją działalność jeszcze w latach 60tych, a początki zestawów miastowych można zauważyć już w latach 70tych. W tych latach zaczęły pojawiać się przeróżne zestawy policyjne, straży pożarnej i również typowo miastowe. W tamtych czasach większość zestawów nie posiadała jeszcze żadnych figurek, a pojazdy czy też budynki posiadały różne proporcje, zazwyczaj nieprawidłowe. Pojazdy nie miały kabin, a szyby były tworzone z przezroczystych klocków. Jednakże w tym artykule skupię się na zestawach z lat 80tych z motywu Town. Jednakże, warto tutaj wspomnieć o kilku zestawach z końca lat 70tych, ponieważ motyw Town rozpoczął się jeszcze w roku 1978. 
Klasyka LEGO
Pojazdy policyjne z roku 1978
Pierwsze zestawy policyjne z motywu Town były jeszcze z okresu próbnego, jeśli można tak go nazwać. W latach 70tych można zauważyć, że projektanci LEGO próbowali różnych koncepcji. Pojazdy z szybami zbudowanymi z przezroczystych klocków, duże figurki podobne do tych z Technica lub nawet poprzednie mini-figurki z nieruchomymi rękami oraz nogami. Zestaw policyjnego samochodu LEGO-600 był właśnie takim modelem przejściowym. Posiadał już co prawda nową figurkę z ruchomymi nogami i rękami, ale samochód nadał miał szyby z przezroczystych klocków i bez miejsca dla kierowcy. Następny pojazd LEGO-621 był już lepszy. Posiadał kabinę, normalną szybę, ale nadal przednie światła były w postaci naklejki. Zestaw LEGO-644 zawierał natomiast pojazd bez kabiny i z szybą z przezroczystych klocków.
Można tutaj ewidentnie zauważyć, że LEGO nie było jeszcze zdecydowane, w jakim kierunku podążać. 
Klasyka LEGO
Zestawy policyjne z początku lat 80tych
Pierwszy budynek policji w motywie Town pojawił się jeszcze w roku 1979 w zestawie LEGO-381-1, ale nawet na BrickSet.com został przydzielony do podmotywu Classic. Podobnie jak opisywane wyżej zestawy, projekt był jeszcze na rozdrożu. Posiadał już co prawda pojazd kabiną i nawet helikopter posiadał miejsce dla pilota, ale motor został zbudowany ze zwykłych klocków. Niestety, ale klocki są zbyt szerokie, aby móc zbudować tak wąski pojazd. Można zauważyć, że wyglądał on nieco dziwnie i nieproporcjonalnie. Na szczęście projektanci z LEGO nie kontynuowali tego pomysłu i w następnych latach pojawił się motocykl w formie jednej części, na którą nakładało się koła oraz można było dołączyć kilka klocków z tyłu pojazdu i z przodu. Taka forma była bardzo udana i funkcjonowała przez długi czas, a na pewno przez cały motyw Town. W tym samym roku, czyli w 1979 został wydany samodzielny helikopter policyjny w zestawie LEGO-645-1, który był dokładnie taki sam jak w zestawie LEGO-381-1. Helikopter ten był całkiem udany, ale oprócz ogona, który był zdecydowanie za szeroki.
W roku 1982 pojawił się jeden mały zestaw z czterema policjantami już z nowym wyglądem, który zapoczątkował nową serię policjantów na długi okres w motywie Town. Mianowicie, dwa bardzo pospolite torsy policjantów w kombinezonie na suwak oraz w garniturze były używane przez przynajmniej 10 lat w wielu zestawach policyjnych. 

Motyw Town

Klasyka LEGO
Policyjne vany lat 80tych
Moim skromnym zdaniem, prawdziwy motyw Town w zestawach policyjnych rozpoczął się w roku 1981. W tym właśnie roku pojawił się pierwszy zestaw vana policyjnego 6681-1: Policyjna ciężarówka. Posiadał on już figurkę ubraną w nowy kombinezon na suwak oraz sam pojazd był odpowiednich proporcji. Kabina była obecna, dach był również otwierany. To właśnie był pierwszy pojazd policyjny 4w (4-wide, szeroki na cztery study), który był w stylu motywu Town kontynuowanym przez wiele następnych lat. Kolejne vany policyjne były całkowicie inne i to była dewiza firmy LEGO. Nie znajdziemy dwóch takich samych pojazdów w motywie Town w dwóch zestawach. Ewidentnie można zauważyć, że stawiano na jakość a nie na ilość. Drugim zestawem vana był LEGO-6684-1, gdzie był dostępny pojazd na małych kołach wraz z siwym motorem. Dwóch policjantów patrolujących ulice miasta. Następne dwie ciężarówki policyjne zostały wydane w roku 1986. Zestaw 6676-1: Mobilna jednostka zawierał ciężarówkę do mobilnego zarządzania sytuacją kryzysową wraz z dwoma barierkami do ewentualnego blokowania drogi. Drugi van wydany w tym samym roku w zestawie LEGO-6450-1 posiadał specjalne funkcje audio-wizualne w postaci dźwiękowego sygnału oraz migających świateł na dachu. Wielkie pudełko na baterię 9V zajęło większość tułowia tego pojazdu, przez co niewiele miejsca zostało na dodatkowe akcesoria takie jak barierki czy lizaki.

Budynki

Klasyka LEGO
Posterunki policji
Dwa posterunki policji zostały wydane w latach 80tych. Pierwszy zestaw 6384-1: Police Station został wydany w roku 1983. Posiadał charakterystyczną antenę starego typu na dachu i był całkiem udanym zestawem. Budynek był odpowiednich proporcji, posiadał okna oraz drzwi. Garaż z sekcyjnymi drzwiami otwieranymi do góry był wtedy zapewne całkiem ciekawą nowością. Motocykl był już w nowej formie oraz w dość unikalnym siwym kolorze, który występował tylko w zestawach z początku lat 80tych. W późniejszym czasie wszystkie motory policyjne były białe. Jedynie helikopter w tym zestawie posiadał nadal zbyt szeroki ogon, ale przynajmniej posiadał miejsce dla pilota i otwieraną do góry kabinę.
Dopiero następny posterunek wydany w roku 1986 w zestawie 6386-1: Komenda Miejska Policji zapoczątkował styl policyjny używany przez kolejne długie lata. Budynek był w biało-czarnej kolorystyce a okna posiadały naklejki z białymi paskami. Dwa motocykle były białe, jeep w kolorze biało-czarnym oraz helikopter cały czarny. Mimo, że helikopter nie posiadał jeszcze nowej szyby przedniej w formie kopuły, to przynajmniej ogon był już bardziej przystępnej szerokości 1 grubego studa. Prezentował się całkiem ciekawie. Cały zestaw w mojej opinii był bardzo udany i można o nim więcej przeczytać w recenzji dostępnej na Clabrisic.

Pozostałe zestawy

Klasyka LEGO
Pojazdy policyjne lat 80tych
Oprócz vanów pojawiły się również zestawy mniejszych samochodów policyjnych. Radiowóz z zestawu 6623-1: Radiowóz był bardzo podobny do pojazdu dostępnego w zestawie posterunku 6384-1: Police Station, ale aby zachować regułę różności to przód pojazdu był cały biały. Nie mniej jednak uważam, że takie małe zestawy z samym pojazdem są również bardzo ważne chociażby w celach promocyjnych. Nie każdego od razu stać, aby kupić wielki zestaw posterunku. Jednakże na mały samochód większość rodziców może sobie pozwolić i przekonać się, czy warto kupić coś większego. Zestaw 6632-1: Taktyczny patrol wydany w roku 1985 oferował mały pojazd policyjny z otwartym pojemnikiem z tyłu, gdzie mógł przewozić znaki ostrzegawcze oraz unikalny czerwony lizak. Kolejny mały pojazd wydany został dopiero w roku 1989 w zestawie 6506-1: Radiowóz i to był najmniejszy radiowóz dostępny w latach 80tych. 
Klasyka LEGO
Pozostałe zestawy policyjne z lat 80tych
W roku 1987 wydany został mały zestaw 6522-1: Patrol drogowy z dwoma policjantami na motocyklach wraz z budką telefoniczną. Zestaw ten całkiem ciekawie uzupełnia scenerię miastową. W latach 80tych komórek jeszcze nie było, a telefon był główną metodą komunikacji. Dlatego też ważnym było, aby przynajmniej jedna taka budka znajdowała się w mieście w celu szybkiego skontaktowania się z policją. W roku 1988 wydany został helikopter 6642-1: Helikopter policyjny jako pierwszy z nową szybą przednią w formie kopuły.
Klasyka LEGO
Łódź policyjna
Projekt ten sprawdził się znakomicie i szyba była obecna przez długi okres w kolejnych helikopterach dostępnych w zestawach LEGO.
Na koniec warto wspomnieć o łodzi policyjnej, która pojawiła się również w latach 80tych w zestawie LEGO-4010-1. Łódź ta nie została zakwalifikowana do motywu Town i jest ku temu dobry powód. Łodzie unoszące się na wodzie z kadłubem w postaci jednego elementu są o wiele większe od tych dostępnych w motywie Town, a to dlatego że część kadłuba idzie pod wodę. Łodzie w motywie Town zbudowane z klocków są tak projektowane, aby z założenia dolna połowa kadłuba była niewidoczna, jako że z założenia znajduje się już pod wodą. Gdy postawimy łódź z motywu Town obok łodzi pływającej to od razu można zauważyć jak wielka jest różnica. Łodzie pływające są również bardzo fajne, ale nie są dostosowane do prezentacji na płaskim podłożu lub obok zwyczajnych statków złożonych w pełni z klocków. 
Podsumowując można stwierdzić, iż zestawów zostało wydanych bardzo niewiele jak na całą dekadę. Jednakże trzeba mieć na uwadze, co już pisałem wcześniej - projektanci LEGO stawiali przede wszystkim na jakość. Na początku lat 80tych pojawiały się jeszcze zestawy nieproporcjonalne lub pojazdy z szybami w postaci klocków przezroczystych, ale już od roku 1982 zaczął kreować się styl motywu Town. Zrodziły się wzorce na tworzenie pojazdów, budynków, czy też statków powietrznych lub wodnych. Pod koniec lat 80tych dostępnych było wiele zestawów miastowych i wszystkie posiadały podobne wzorce projektowe, dzięki czemu złączenie ich w całość jako jedno wielkie miasto nie było problemem. Można to było zobaczyć w wielu prezentacjach miastowych dostępnych w katalogach takich jak choćby Miasteczko Retor
Zestawów policyjnych również była wystarczająca ilość, aby móc zapewnić porządek w mieście. Świadczy o tym choćby sceneria przedstawiona poniżej, gdzie zebrane zostały prawie wszystkie zestawy z lat 80tych w jednym miejscu.
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Copyright © 2011-2021 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 0.953s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak