Wprowadzenie

Klasyka LEGO
Pudło z zestawami Technic'a

Każdy kolekcjoner niezależnie jakich przedmiotów, staje w pewnym momencie przed problemem przechowywania swoich łupów. Porządek jednak musi być, inaczej chaos ogarnie wszystko i szlag trafi cały proces kolekcjonowania. W przypadku zestawów Lego mamy trochę łatwiej, bo każdy model można rozdzielić na małe klocki, które są bardzo wytrzymałe i dobre jakościowo. Daje to większe możliwości w doborze sposobu przechowywania, jako że nie trzeba uważać czy oby coś się nie połamie lub pognie. Ponadto można popakować klocki na różne sposoby, w pudła, worki, torby czy plastikowe lub drewniane skrzynki. Niewiele jest elementów, które wymagają specjalnych zabezpieczeń. Po miesiącu od rozpoczęcia mojego kolekcjonowania zestawów z klasyki Lego, czyli z lat 80tych i 90tych zacząłem poważnie zastanawiać się, w jaki sposób je przechowywać. Zależało mi przede wszystkim na tanim sposobie. Nie chciałem wydawać kolejnych setek złotych na 20 plastykowych czy tekturowych pudeł, które w marketach budowlanych osiągają nieraz niebotyczne ceny. Potrzebowałem dobrego, w rozsądnej cenie rozwiązania z możliwością dokupienia w razie potrzeby. Nie interesowały mnie jednorazowe okazjonalne pudła. Ponadto dochodził problem rozmiarów, bo jednak mimo drobnych klocków, są takie elementy jak płyty drogowe, płyty 3D pod budowle czy choćby długie kadłuby łodzi pływających na wodzie. Części te też trzeba zmieścić, także potrzebowałem pudeł o szerokości i długości przynajmniej 25,6cm dla płyty, a na łodzie to nawet o szerokości 40cm. To nie wszystko, bo klocki w końcu trzeba też jakoś posortować oraz zabezpieczyć, bo przecież nie wrzucę ich luzem do pudła. 
Jednakże dochodzi jeszcze kolejny problem, bo jak każdy kolekcjoner, mam też klocki dodatkowe, zapasowe czy też resztki z niekompletnych zestawów. Takie klocki też wypadałoby jakoś przechowywać, aby w razie potrzeby mieć pod ręką brakujący klocek. Jak się przekonałem po czasie, bardzo ważne w tym przypadku jest metoda segregowania klocków. Jeśli za bardzo wszystko pomieszamy, to możemy spędzić sporo czasu szukając tego brakującego klocka, szarpiąc sobie przy okazji nerwy. Dlatego też warto zastanowić się wcześniej, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych stresów i może nawet pieniędzy.
W tym artykule opiszę jakie metody wypracowałem po wielu próbach i po półtora roku kolekcjonowania, które w mojej skromnej opinii są tanie w utrzymaniu i wystarczająco dobre, abym w przeciągu kilkunastu sekund był w stanie odnaleźć potrzebny zestaw lub konkretny klocek.

Przechowywanie zestawów

1. Pakowanie klocków

Należy tutaj zacząć od pytania w jaki sposób przechowywać same klocki. Najlepsze do tego są zwyczajne worki strunowe. Worki te można łatwo zamknąć, przez co klocki na pewno nie pogubią się. Ponadto warto posegregować klocki w obrębie zestawu. Można to zrobić na kilka sposobów. Dobrze jest oddzielić duże części jak płyty oraz bardziej delikatne części jak przezroczyste okna. Woreczki są tanie i za 30 PLN można kupić na Allegro nawet 6 paczek worków po 100 sztuk każda łącznie z wysyłką. Jednakże, pozostaje pytanie, jakie worki kupić? Jakie wymiary wybrać? Jak zaczynałem, to był jednak poważny problem. No bo nakupić worków to nie problem, ale wymiarów jest dostępnych multum i nie wszystkie będą potrzebne. Osobiście używam tak naprawdę czterech rodzajów worków strunowych i czasami udaje się użyć małych woreczków na szyby, jak chcę je dodatkowo zabezpieczyć. Tyle wystarcza mi całkowicie, by móc spakować wszystkich ponad 250 zestawów, jakie do tej pory zebrałem.

Klasyka LEGO
Woreczki strunowe

Wymiary są podane w kolejności: szerokość i wysokość.
100x100mm - małe woreczki, w sam raz na małe zestawy takie jak np. 6501-1: Auto sportowe. Przydają się również do pakowania większej ilości figurek w dużych zestawach jak 6395-1: Meta toru wyścigowego lub np. do spakowania samych łączników w zestawach technika.
140x150mm - najbardziej użyteczne woreczki ze wszystkich. Ich wymiary są po prostu idealne do pakowania każdego małego zestawu Lego. Praktycznie 95% zestawów składające się z ilości klocków od 100 do 150 zmieści się tutaj. Mam na myśli takie zestawy jak 6661-1: Mobilne Studio TV lub 6688-1: Ambulans. Jest to zdecydowanie najczęściej używany woreczek przeze mnie. Ponadto w dużych zestawach może się przydać do rozdzielenia dużych płyt.
100x200mm - podłużny woreczek, który przydaje się nie raz do pakowania zestawów zawierających długie części takie jak długie płyty np. 16x6 lub długie ramię dźwigu dostępne w zestawie 6361-1: Mobilny Żuraw
200x300mm - to są największe worki jakie używam i w nich składuje wszystkie duże zestawy. Wszystkie drobne klocki tutaj pakuję, oddzielając figurki, duże płyty, okna i przednie szyby samochodów. Wymiary mają bardzo dobre i sporo klocków tutaj można zmieścić.
60x80mm - malutkie woreczki, w które wejdą 3-4 figurki lub 2-3 szyby samochodowe. Przydają się czasami, chociaż szczerze mówiąc, nie zawsze chce mi się rozdzielać szyby samochodowe od klocków. W końcu nie rzucam tymi woreczkami po ścianie, a pakuje w worek i bo odkładam na miejsce. Z czasem jest to mało praktycznie, by każdą szybę po złożeniu wkładać jeszcze w dodatkowy worek. Jest to natomiast dobry sposób na zabezpieczenie klocków w czasie transportu. Jednakże jak wiemy, że klocek będzie w bezruchu w jednym miejscu leżał, to wtedy szyby nie mają jak porysować się.

Klasyka LEGO
Worki wypełnione klockami

Woreczki strunowe to genialny pomysł i ktokolwiek je wynalazł, powinien dostać nobla. Łatwo można je zamknąć i otworzyć oraz są wystarczająco wytrzymałe, by przetrwać lata. Idealnie służą do segregowania klocków i przechowywania w formie zestawów. Nie są jednak praktyczne do przechowywania klocków zapasowych, do których zazwyczaj chcemy mieć szybki dostęp. Rozpiszę się o tym w dalszej części artykułu.

2. Pudła

Klasyka LEGO
Pudła

Mając spakowane klocki w woreczki, dochodzimy do kolejnego problemu. W jaki sposób przechowywać worki, aby nie pomieszać klocków i być w stanie szybko odnaleźć konkretny zestaw. Kupując klocki możemy otrzymać je w różnej formie, szczególnie zestawy używane. Zdarza się, że uda nam się kupić zestaw z oryginalnym opakowaniem. Jednakże jako kolekcjoner, taki rarytas wolę odłożyć na bok i nie używać go do przechowywania, aby nie zniszczyć go mocniej. Co w takim razie pozostaje? Można próbować wykorzystać stare pudła po butach czy też po innych zakupionych rzeczach, ale jest to mało praktyczne. Pudła są różnych rozmiarów, różnie się zamykają jak i są różnie wytrzymałe. Jedne są mocne, drugie rozpadną się po tygodniu. Nie da się tego wykorzystać na dłuższą metę. Wypadałoby w takim razie znaleźć pudła możliwe do zakupu w każdej chwili, tak by nie było problemu z późniejszym dokupieniem ich w razie potrzeby. Gdzie takie coś kupić? W markecie? Odradzam, pudła są niebotycznie drogie i nie raz za jedno można zapłacić 10 PLN - w przypadku, gdy takich pudeł możemy potrzebować 20, to jest nie do zaakceptowania. Ostatecznie po dłuższych poszukiwaniach okazuje się, że przynajmniej w kilku sklepach internetowych można kupić pudła teksturowe w rozsądnych cenach. To jednak nie wszystko, bo pudła muszą mieć określone wymiary i tutaj zaczynają się schody. Ja chciałem kupić kilka pudeł o konkretnych wymiarach, ale tego samego rodzaju. Nie chciałem mieszać białych z brązowymi lub skrajnie różnych wymiarów. Do przechowywania zestawu z płytą bazową o wymiarach 256x256mm potrzebuję pudła z szerokością i długością na przynajmniej 26cm. Drugi problem miałem choćby z kadłubem łodzi LEGO-4031-1, który jest długi na ponad 40cm i wysoki na 8cm. Potrzebowałem odpowiedniego pudła do tego i to był spory problem, bo aż takich szerokich pudeł nie da się znaleźć wiele, aby znów nie były za głębokie lub za długie. 
Ostatecznie, moje wyszukiwania zostały zawężone do jednego sklepu, który oferuje wszystkie wymiary pudeł jakie potrzebowałem w solidnym i tanim wykonaniu - sklep Euro Karton. Mogę go szczerze polecić i nie jest to żadna płatna reklama, po prostu robią mocne pudła w rozsądnych cenach, więc czuje się zobligowany polecić to co dobre. Szybka wysyłka, a pudła naprawdę solidne mogą służyć przez długi czas. Niektóre posiadam już nawet rok czasu i nadal trzymają się. 

Klasyka LEGO
Pudła otwarte

Wymiary podane są w kolejności: długość, szerokość i wysokość.

Klasyka LEGO
Wielkie pudło z zestawami łodzi
Wielkie (40 x 29,5 x 11,5 cm) - Największe pudła, które raz na jakiś czas mogą okazać się przydatne. Szczególnie, gdy chodzi o wielkie kadłuby łodzi pływających na wodzie. Jako, że nie są one składane z kilku części, trzeba było znaleźć odpowiednio duże pudło, by je pomieścić. Największa łódź strażacka z LEGO-4031-1 nie jest nawet w stanie zmieścić się tutaj wzdłuż. Musiałem ją umiejscowić na ukos, dopiero wtedy dałem radę. Na szczęście, udało się. W ofercie nie ma szerszego pudła o podobnych gabarytach, trzeba byłoby kupować bardzo duże i głębokie pudło, a to byłoby już niepraktyczne. Takie opakowanie może również przydać się na pociąg, ale większość średnich i dużych zestawów zmieści się w mniejszych pudłach. Lepiej jest podzielić zestawy na kilka mniejszych pudeł niż pogubić się trzymając 5 dużych zestawów w jednym.

Klasyka LEGO
Duże pudło z zestawem portu
Klasyka LEGO
Duże pudło z kilkoma zestawami Technic'a
Duże (30,5 x 30,5 x 10 cm) - najbardziej praktyczne pudło, jakie znalazłem do przechowywania bardzo dużych zestawów takich jak 6542-1: Morski port załadunkowy lub 6597-1: Century Skyway. Przydaje się również do trzymania np. zestawów policyjnych, których zostało wydanych sporo w motywie Town i można je spakować w dwa takie duże pudła. Wymiary są całkiem dobre, bo płyty bazowe bez problemu zmieszczą się tutaj zostawiając trochę miejsca po bokach. Ponadto, jeśli mamy płytę bazową 3D taką jak w zestawie LEGO-6081-1 lub 6416-1: Willa z basenem, to te pudło będzie odpowiednie. Jednakże, najbardziej przydatne okazały się do przechowywania zestawów Technic'a, jako że te zestawy są zazwyczaj wielkie gabarytowo oraz posiadają grube instrukcje. 

Klasyka LEGO
Pudło z zestawami wypoczynkowymi
Klasyka LEGO
Pudło z zestawami konstrukcyjnymi
Średnie (32 x 27 x 4,8 cm) - natomiast to pudło jest najbardziej praktyczne do przechowywania średnich zestawów jak i małych zestawów tematycznie. Po kilku różnych próbach segregowania zestawów stwierdzam, że najlepsza metoda to segregacja według tematyki. Nie według roku czy gabarytów, ale tematyki. Jak chcę sięgnąć po zestawy konstrukcyjne, to lepiej bym miał je w jednym miejscu aniżeli rozrzucone po 5 pudłach. Podobnie z zestawami wodnymi, lotniczymi czy też wypoczynkowymi. W tym przypadku prezentuję spakowane małe zestawy pojazdów budowlanych w jednym pudle. Zmieściłem tutaj ok 12 zestawów, niektóre w kilku egzemplarzach. Pudła są wysokie na 5 centymetrów, co daje wystarczająco miejsca by zmieścić nawet złożony pojazd. Drugi przykład to zestaw z płytą bazową. Proszę zauważyć, że pudło ma wymiary 32x27cm, w które idealnie wchodzi płyta 25,6 x 25,6 cm i zostaje nawet trochę miejsca z boku. W takim pudle można zmieścić np. trzy zestawy wypoczynkowe 6349-1: Dom wakacyjny, 6388-1: Dom wakacyjny z kempingiem oraz 6592-1: Wakacyjne schronienie. 6392-1: Lotnisko lub 6397-1: Stacja paliw z myjnią również zmieści się tutaj bez problemu.

Klasyka LEGO
Mały karton z zestawem 6482

Małe (18 x 14 x 5 cm) - wydaje się bardzo fajne, bo małe i idealnie pasuje na średni zestaw np. 6361-1: Mobilny Żuraw lub 6482-1: Helikopter ratowniczy. Jednakże muszę stwierdzić, że jest to mało praktyczny sposób na przechowywanie zestawów. Miałem właśnie małe i średnie zestawy posegregowane w takich 10ciu opakowaniach i po kilku procesach układania scenerii postanowiłem przerzucić się na średnie pudła. Dlaczego? Przede wszystkim ciężej jest odnaleźć zestaw, bo trzeba wertować 10 pudeł zamiast jednego lub dwóch. Ponadto można szybciej pogubić się co gdzie miało być a instrukcje fruwają w chaosie. Dlatego też zrezygnowałem z korzystania z tych pudeł i wolę np. wszystkie budowlane zestawy trzymać w jednym średnim pudle zamiast w trzech małych. Nie mniej jednak zasługują one na uwagę, szczególnie gdy jednak mamy jakiś średni ulubiony zestaw i chcielibyśmy go spakować oddzielnie, to te pudełko będzie idealne. 

Pudła trzeba sobie samemu złożyć, jako że po zamówieniu przesyłane są w formie wyciętego płata tektury. Jednakże, wszystkie miejsca zgięcia są naznaczone oraz wymagane nacięcia wykonane. Składanie takiego pudła nie zajmuje dłużej niż minutę. Wszystkie boki są zawsze idealnie wymierzone co do milimetra, a zamykanie takiego kartonu fasonowego nie sprawia żadnych problemów i klapa przystaje bez problemu, nie odstaje samowolnie. Podsumowując, jestem bardzo zadowolony z tej inwestycji. Wydając 40-50 PLN można kupić 20-30 solidnych pudeł wliczając w to koszty wysyłki. Wystarczy to spokojnie na spakowanie nawet i stu zestawów Lego. 
Ponadto warto zaznaczyć, że kartony te są bardzo wytrzymałe. Można nawet złożyć z nich dwumetrową wieżę i nie zgniotą się. Jak ktoś kolekcjonuje klocki Lego to wie, jak ciężkie mogą być. Taka dwumetrowa wieża z kartonów wypełnionych po brzegi klockami może ważyć nawet 30kg.

3. 
Etykiety

Klasyka LEGO
Etykiety

Klocki spakowane w woreczki strunowe, które starannie zostały ułożone w pudla. No dobrze, ale wypadałoby teraz te pudła jakoś oznaczyć. Po zebraniu kilkudziesięciu zestawów i złożeniu ich do kilkunastu pudeł zaczyna się kolejny problem, bo przecież nie będziemy szukać po wszystkich kartonach gdzie jest jeden konkretny zestaw. Jak można było zauważyć wyżej, ja pudła oznaczam i spisuje wszystkie zawarte wewnątrz zestawy na przedniej klapie oraz czasami dodatkowo na górnej części opakowania. Etykiety przygotowuje sam wycinając zrzuty z mojego programu Unibricsum lub po prostu budując prostą tabelkę tekstową, gdy obrazki nie mieszczą się. Drukuję taką etykietę na zwykłej kartce papieru A4, wycinam i przyklejam zwykłym klejem biurowym. Trzymają się niezawodnie. Rozwiązanie proste, a zaoszczędza bardzo dużo czasu w procesie szukania konkretnego modelu. Posiadając tak ułożone zestawy w oznaczonych kartonach jestem w stanie wyszukać konstrukcję w przeciągu kilku sekund. 

Zapasowe lub dodatkowe klocki 

Klasyka LEGO
Organizery

Kolejny etap każdego kolekcjonera klocków to gromadzenie dodatkowych i zapasowych klocków. Tego nie da  się pominąć, bo każdy z nas lubi coś czasami sam zbudować i potrzebuje do tego również dodatkowych klocków. Szkoda byłoby mieszać rozdzielone i ładnie spakowane zestawy, szczególnie że nie wszystkie klocki do siebie pasują. Klocki mogą mieć różne odcienie, a nowe sztuki różnią się zauważalnie od starych z lat 90tych. Nie mówię, że są gorsze czy też lepsze, są po prostu inne. Jakościowo wyglądają równie dobrze, ale są jednak bardziej gładkie i połyskliwe, niż te starsze.
Dodatkowe klocki można przechowywać na wiele sposobów i zapewne każdy już sobie wypracował swoje. Pierwsza rzecz jaką zrobiłem gdy zaczynałem, to zakup organizerów wyżej przedstawionych. Posiadają one regulowane przegródki, co umożliwia upakowanie różnej wielkości klocków zależnie od potrzeb. Wydawałoby się, ze jest to całkiem fajne rozwiązanie i załatwia problem. Jednakże z czasem, gdy uzbiera się więcej klocków, sytuacja zaczynała wyglądać nieco inaczej. Organizery zaczynają być męczące, bo zazwyczaj trzeba wszystkie otwierać, aby dostać się do kilku klocków. Zajmują sporo miejsca i co najgorsze, klocki zawsze znajdą sposób na to by podczas szukania przeskoczyć do drugiej przegródki pogrążając wszystko ponownie w chaosie, mimo uprzedniego starannego i pracochłonnego segregowania. Frustracja pojawia się, jako że trzeba wszystko segregować raz na jakiś czas. Ponadto przegródki nie oferują wystarczająco dużo miejsca i ostatecznie klocki trzeba przechowywać na inne sposoby jak np. w workach czy pudełkach. Dlatego też organizery są dobre, ale tylko na początku lub gdy zamierzamy zbierać jedynie mniejsze ilości klocków. Jeśli natomiast mamy zamiar gromadzić większe ilości, to trzeba pomyśleć nad czymś innym.

Zaawansowane organizery

Przyznam, że na tym etapie miałem spory problem, bo nie miałem pomysłu co kupić, co byłoby idealne do przechowywania klocków. W końcu potrzebowałem sporej ilości miejsca, ale też sporej ilości przegródek. Potrzebowałem łatwego i szybkiego dostępu bez potrzeby przerzucania dwu kilogramów klocków, aby dostać się do tego jednego poszukiwanego. Szukałem czegoś idealnego i znów nie drogiego, bo nie chciałem wydawać na szafę 1000 PLN. W marketach budowlanych nie ma nic ciekawego, bo organizery tam dostępne są słabej jakości, często powykrzywiane i przede wszystkim nie są przystosowane do rozbudowy. Nie wspominając już o strasznie zawyżonych cenach. Jeden mały czy nawet średni organizer do niczego mi się nie przyda. W akcie desperacji ponownie zacząłem przeszukiwać sieć i eureka! Napotkałem na artykuł innego fana klocków Lego, nie pamiętam już teraz co to była za strona, ale ktoś na blogu właśnie opisał organizery Profix serii PX. Postanowiłem je wypróbować i nie żałuję, bo są po prostu genialne.

Klasyka LEGO
Organizery

Nie widziałem nic lepszego do tej pory. Dostępne są cztery modele organizerów, gdzie jeden kosztuje ok. 20 PLN. Koszt niewielki, a otrzymujemy małą szafkę z dwoma, czterema, sześcioma lub dwunastoma solidnymi szufladkami. Najważniejsze zalety to:
- Solidne wykonanie. Plastik z których wykonane zostały szufladki jest gruby, solidny nie powykrzywiany jak to bywa w tańszych organizerach. Szufladki wyglądają jak szklane.
- Możliwość łączenia szafek w dowolny sposób. Na bokach i na górze są wyżłobienia, którymi możemy złączyć dwie szafki w poziomie lub w pionie. Łączenie jest tak mocne, że nie ma szans by samo się poluzowało i rozpadło. Wreszcie można sobie samemu określić, gdzie i jakie chcemy mieć przegródki. Ponadto zawsze jest możliwość dalszej rozbudowy naszej szafy. 
- wyjmowane szufladki. Strasznie przydatna rzecz. W każdym momencie możemy sięgnąć po jedną szufladkę posiadającą konkretny klocek. Nie trzeba przerzucać pięciu wielkich organizerów i otwierać wszystkiego. Możemy wyjąć przegródkę, spokojnie wydłubać interesujący nas klocek i włożyć z powrotem. Rozwiązanie o niebo lepsze niż szufladka z blokadą wyjęcia.
- pionowe zagospodarowanie. Oszczędność miejsca jest również ważna, szczególnie gdy rozmiary pokoju są ograniczone. Organizery te bardzo dobrze trzymają się w pionie. Zbudowana ściana, zapełniona klockami ma tak dobrze rozłożony ciężar, że nie ma nawet szans przypadkiem jej przewrócić. 
- możliwość łączenia szufladek - Obudowy na szufladki PX-6 oraz PX-12 są takie same. Daje to jeszcze jedną fajną możliwość mieszania szufladek PX-12 i PX-6. Możemy zrobić sobie dwa rzędy małych szufladek i w trzeci włożyć jedną szerszą z PX-6. Wszystko zależy od tego, jakie klocki chcemy rozłożyć.

Klasyka LEGO
Szafki z klockami

Organizery te dostępne są w wielu sklepach, a wszystkie cztery typy można kupić na przykład tutaj - w sklepie NarzędziaNonStop.
Najmniejsze szufladki z szafki PX-12 posiadają dodatkowe wyżłobienia na dwie przegrody, co daje jeszcze większe możliwości przechowywania tych najdrobniejszych elementów jak np. łączniki z Technic'a.
Klasyka LEGO
Male szufladki z przegródkami
Niestety organizer nie posiada w zestawie tych przegródek, sam nie rozumiem dlaczego. Nawet w sklepie nie mogłem ich dostać, musiałem szukać po sieci w innym miejscu. Jedno z takich miejsc, gdzie można kupić przegródki na sztuki jest sklep eJama.
Podsumowując, mogę je szczerze polecić, bo strasznie ułatwiają poszukiwanie klocków i oszczędzają sporo miejsca. 

Klasyka LEGO
Szufladki

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jednak lepiej jest segregować klocki typem, aniżeli kolorem. Osobiście posegregowałem wszystkie klocki tak, aby w jednej szufladce był zazwyczaj tylko jeden typ klocka. Głównie tyczy się to klocków standardowych jak płaskie 1x2, 1x4 czy grube 1x4, 1x3 itp. Klocki rzadziej używane jak uchwyty trzeba ze sobą pomieszać, bo szkoda miejsca w szufladkach. Jednakże jak mam wybór w rodzaju segregowania między typem a kolorem, to zawsze wybiorę teraz typ. Nasze oczy szybciej odróżniają kolory, aniżeli kształty w kupie klocków. Kształt nie zawsze da się dojrzeć, trzeba w klockach pogrzebać a to wszystko pochłania czas. Szukanie w worku jednego 1x2 czerwonego płaskiego klocka w stercie różnych typów o tym samym kolorze będzie o wiele dłużej trwało niż szukanie tego samego klocka w stercie tego samego typu klocków, tylko o różnych kolorach. Taki typ sortowania jest zdecydowanie bardziej wydajny i to mogę polecić.

Ostatecznie dochodzimy do finału mojej przydługiej opowieści. Ostatni etap, jaki uczyniłem do tej pory w segregowaniu to etykiety na szufladkach. Niestety, ale miałem z tym problem, bo posiadając jedną dużą szafę gubiłem się niejednokrotnie. Nie zawsze widać przez przednią ściankę szufladki co tam siedzi, a jak korzystamy z przegródek w najmniejszych szufladkach to już całkiem jest problem z lokalizacją konkretnego klocka. Dlatego też postanowiłem wydrukować sobie obrazki klocków na samoprzylepnym papierze dostępnym za grosze w każdym sklepie papierniczym. 

Klasyka LEGO
Szafki z klockami

Efekt można zobaczyć powyżej. Zdecydowanie ułatwia to zlokalizowanie szufladki z poszukiwanym typem klocka i dzięki temu jeszcze bardziej oszczędzam czas, mając go tym samym więcej na to co lubimy najbardziej, czyli budowanie!

Podsumowanie

Ostatecznie mogę powiedzieć, że po prawie półtora roku kolekcjonowania klocków Lego jestem na chwilę bieżącą zadowolony z metod, jakie ostatecznie sobie wypracowałem. Spędziłem trochę czasu na wyszukiwanie różnych rozwiązań w sieci, szukaniu sklepów oraz kupowaniu różnych woreczków i pudeł, zanim odnalazłem te jedyne idealne. Wszystkie w tym artykule opisałem i mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi ktoś z Was zaoszczędzi sporo czasu i może nawet pieniędzy na nie raz frustrującym poszukiwaniu i testowaniu różnych rozwiązań.
Zaprezentowane w tym artykule metody używam do tej pory i na razie nie mam potrzeby na zmianę.
Aby nie być gołosłownym, przedstawiam poniżej moją całą kolekcję klocków, jakie do tej pory uzbierałem. Wszystkie popakowane w kartony i oznakowane tak jak opisywałem. Jest to około 260 zestawów od najmniejszych jak 6501-1: Auto sportowe do największych jak LEGO-8865-1 lub 6542-1: Morski port załadunkowy.

Klasyka LEGO
Moja kolekcja 2016-04

Dzięki za przeczytanie artykułu do końca i zachęcam do zostawienia komentarza poniżej, szczególnie jak masz już własne metody równie dobre lub nawet lepsze. 
Komentarze
Napisz komentarz...
Copyright © 2011-2021 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 2.019s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak