Witam na mojej stronie poświęconej tematyce Lego z lat 80tych i 90tych!
Lego to jedna z najbardziej rozsławionych firm na świecie, także zakładam że każdy już wie czym są klocki Lego.

Moim skromnym zdaniem Lego w okresie od 1985 do 1996 tworzyło najlepsze i niepowtarzalne zestawy. Genialne pomysły, bardzo ciekawe i zachęcające konstrukcje oraz perfekcyjne prezentacje rozłożenia. Wszystko to można było ujrzeć w katalogach z lat 80-90tych. Naprawdę można poczuć, że nad każdym planem, każdym zestawem, nawet nad każdym klockiem ktoś myślał 10 razy i dopieszczał do granic możliwości. Perfekcję oraz jakość samych klocków czuć na odległość i za to myślę każdy ceni klocki Lego. Instrukcje montażu zestawów są również bardzo dobrze wykonane i łatwe w zrozumieniu. Dla mnie zestawy z lat 80tych i 90tych to też przede wszystkim sentyment z dzieciństwa. Ciężko byłoby nawet teraz policzyć ile godzin przesiedziałem nad układaniem przeróżnych konstrukcji w okresie młodości i nawet byłbym śmiały stwierdzić, że gdyby nie Lego to moje zainteresowania mogłyby być inne dzisiaj.
Mogę tutaj być stronniczy, ale uważam, że w okresie lat 80-90tych osoby tworzące zestawy Lego bardziej starały się zrobić coś wspaniałego niż teraz. Na początku roku 2000 coś się zdecydowanie zmieniło i sposób tworzenia zestawów zmienił się drastycznie. Nowe zestawy niestety nie mają tego uroku, ale przede wszystkim zmienił się też styl. Nowe Lego jest większe, bardziej okrągłe, klocki są coraz większe i nie kiedy od razu złączone. Brakuje czegoś, przynajmniej mi. Mniej w tym ducha a za to jest więcej komerchy.
Całkowicie załamałem się, gdy zobaczyłem wyrenderowany katalog lub przynajmniej dopieszczony cukierkowo przez photoshopa. Prawdziwego zdjęcia z ułożonych zestawów nic nie pobije. Wystarczy zerknąć na katalog z lat 1992 i z 2014 by zobaczyć różnicę.

Lego Katalog 1992
Lego Katalog 2014

Czy ta prezentacja z 2014 nie wygląda sztucznie? Czy nie jest na siłę kolorowana? Ludziki jakieś nienaturalne?
To tyle jeśli chodzi o nowe zestawy, przynajmniej na razie. Ta strona jest poświęcona właśnie tym zestawom z pierwszego zdjęcia.

Zestawy z okresu Lego Classic (tak pozwolę sobie na tej stronie nazywać okres Lego z lat 80-90tych) były tworzone z jak największej ilości uniwersalnych klocków i można zauważyć, że był kładziony na to nacisk. Poza tym każdy zestaw na tylnej okładce opakowania oferuje kilka alternatywnych konstrukcji. Mając zestaw składający się z 70 klocków można wykonać nawet 6 różnych konstrukcji, a to zapewne nie koniec. Nawet mały zestaw mógł małego konstruktora cieszyć przez długi czas. To jest właśnie najważniejsza wspaniałość Lego!

Jako że ostatnimi czasy stałem się posiadaczem wielu zestawów z okresu Lego Classic, chciałem się podzielić swoimi przemyśleniami na ich temat jak i stworzyć własną bibliotekę najciekawszych zestawów, którą będzie można na tej stronie zobaczyć.
Jeśli też jesteś fanem Lego to na pewno znajdziesz coś ciekawego na tej stronie!
Miłego przeglądania!

Unibricsum

Ponadto na tej stronie można znaleźć program o nazwie Unibricsum. Program, który stworzyłem jak rozpocząłem kolekcjonować zestawy LEGO i nie mogłem ogarnąć się co już mam, co zamówiłem, a co bym chciał.
Program ten bazuje na liście zestawów utworzonej na stronie brickset.com. Strona ta jest wyśmienitą bazą wszystkich zestawów LEGO. Oferuje możliwość wygenerowania listy zestawów w CSV, dzięki czemu można je łatwo zaimportować w programie Unibricsum. Obrazki są automatycznie ściągane przez program.
Program dodatkowo oferuje możliwość oznaczania stanu skompletowania zestawu, fakt posiadania oryginalnej instrukcji lub dodatkowe informacje o samym zestawie jak brakujące części lub notatki.
Jeśli jesteś kolekcjonerem zestawów LEGO to na pewno warto zerknąć na możliwości programu, może Tobie też się przyda.
Poniżej można zobaczyć podstawowy widok programu Unibricsum.

Lego Station
Komentarze
Napisz komentarz...
Copyright © 2011-2021 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 0.513s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak