Filtrowanie zestawów i alternatywy

2015, kwi 25 16:29
Klasyka LEGO
Techniczne
Filtrowanie zestawów i alternatywyWstęp
Jako AFOL i fan zestawów z okresu Lego Classic, jedna z najfajniejszych rzeczy dla mnie w startych zestawach Lego są alternatywne propozycje. Znaleźć je można zazwyczaj na tylnej stronie opakowania. Nie było do nich instrukcji i miało się tylko jedno zdjęcie. Dlaczego miało to znaczenie?

Rozwinięcie artykułu
Alternatywne propozycje pobudzają jeszcze bardziej wyobraźnię, dają możliwość zabawy zestawem na kolejne godziny i przede wszystkim często dają podpowiedź co można zbudować całkiem innego. Przykładowo z domu wakacyjnego Lego 6349 można zbudować urząd pocztowy, a z helikoptera policyjnego Lego 6642 można zbudować wodolot. Konstrukcje te są całkiem innego typu i budując różne alternatywy nagle okaże się, że mamy o wiele więcej możliwości na budowę miasta. To było właśnie wspaniałe w alternatywnych zestawach, niestety nie wiem dlaczego zostało to zaprzestane i w nowych zestawach tego nie ma.
Dlaczego o tym piszę? Do tej pory rozpisywałem alternatywne zestawy w opisie danego zestawu. Dodawałem kilka zdjęć do galerii, aby można było podejrzeć jak to wygląda z kilku stron, bo na odwrocie mamy tylko jedno zdjęcie z jednej perspektywy. Czasami zrobiłem swoją alternatywę, a często też sporo klocków zostało z zaproponowanej alternatywy i wtedy konstruowałem dodatkowe rzeczy. Przykładowo w śmieciarce Lego 6693 zaproponowany został ciekawy samochód terenowy na podjeździe. Jednakże sporo klocków zostaje z takiej alternatywy i z pozostałych udało mi się złożyć warsztat samochodowy z podnośnikiem i serwisem opon.
Możliwości jest wiele i o to chodzi w zestawach Lego. Pobudzić wyobraźnię, rozwijać kreatywność i tworzyć!

W związku z tym, że baza zestawów lego na Brick World jest coraz większa, postanowiłem inaczej podejść do tematu zestawów alternatywnych. Rozbiłem wszystkie na oddzielne zestawy. Każdy posiada powiązanie ze swoim nadrzędnym zestawem, jak i jego LegoID nie zmienia się, a tylko wariant. Przykładowo zestaw o którym pisałem wyżej, samochód terenowy zrobiony ze śmieciarki jest tutaj Lego 6693-4. Jedna z fajniejszych rzeczy w takim podziale jest możliwość ustawienia innego podmotywu dla zestawu lub tagów wyszukiwania.
Dodałem kilka nowych opcji w wyszukiwaniu. Można filtrować po podmotywie, roku oraz po szukanej frazie.
Ponadto dodałem opcję "Nie pokazuj alternatywnych". Domyślnie jest włączona, więc należy pamiętać o jej wyłączeniu gdy chcemy przeszukać alternatywne zestawy.
Bardzo łatwo można teraz zlokalizować np. jakie można zrobić wyścigówki z aktualnie dodanych zestawów, bo to jedna z bardziej pospolitych alternatyw. Wystarczy wybrać podmotyw Wyścigi lub wpisać "race" w "Szukaj", oczywiście z wyłączoną opcją "Nie pokazuj alternatywnych".

Miłego przeglądania!

PS Nie wszystkie alternatywne konstrukcje mają zdjęcia, ale to z czasem będzie uzupełniane.
Modyfikowane 2015, kwi 26 11:24 przez Rogdush
Odsłon: 2544
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Copyright © 2011-2020 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 0.509s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak