Wprowadzenie

Klasyka LEGO
Główny widok
W latach 70tych firma LEGO wydawała sporo zestawów straży pożarnej. W motywie Legoland można znaleźć wiele wozów strażackich oraz kilka budynków straży pożarnej. Pojazdy i budowle były jednak nieproporcjonalne do figurek lub pojawiały się w różnej skali. Dla przykładu można porównać wozy z zestawów przedstawionych poniżej.
Klasyka LEGO
Strażacy w latach 70tych
 
W mojej skromnej opinii był to okres testów. Projektanci LEGO testowali różne koncepcje i próbowali obrać najlepszą drogę. Pojazdy jak widać raz są duże, drugi raz w skali mikro i trzeci raz z pierwszą wersją mini-figurek. Jakby zestawić wszystkie te wozy razem to powstałoby zapewne ciekawe kuriozum. Jednakże na początku lat 80tych projektanci LEGO zapoczątkowali nowy okres pod postacią motywu Town. W tym momencie zaczęto już stosować określone z góry wzorce, pojawiły się ruchome minifigurki i tym samym rozpoczął się najciekawszy jak dotąd okres w historii LEGO. Poniżej omówię wszystkie zestawy strażackie, jakie zostały wydane w latach 80tych. Większość z nich widać na zdjęciu prezentacji powyżej. Wszystkie budowle oraz pojazdy można razem zestawić bez większych problemów, co dowodzi stosowaniu jednolitych wzorców projektowych. Uważam, że to była jedna z najważniejszych cech każdego motywu z lat 80tych oraz 90tych. Nie tylko jakość klocków, ciekawe techniki budowania czy łatwe w użyciu instrukcje, ale fakt, że wszystkie pojazdy i budowle były podporządkowane konkretnym wzorcom i przez to idealnie pasowały do siebie. Możliwości na ułożenie różnych scenerii jest multum.
Poniżej przedstawiam prezentację zestawów w katalogu amerykańskim z roku 1981, gdzie możemy zobaczyć budynek straży pożarnej w tle.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1981us.pdf Katalog 1981 US: Strona 4 i 5

Budynki straży pożarnej

Klasyka LEGO
Budynki straży pożarnej
 
Mimo dużej popularności zestawów strażackich, można zauważyć iż projektanci LEGO starali się ograniczać konstrukcje i przemyśleć projekt dziesięć razy przed wydaniem. Poskutkowało to stworzeniem dwóch całkiem ciekawych budowli. Każdy budynek straży pożarnej w latach 80tych i nawet 90tych posiadał garaże z bramami segmentowymi. Jest to jeden z fajniejszych elementów. Pierwsza baza to 6382-1: Straż pożarna, w której zawarte zostały dwa pojazdy. Samochód dowódcy z wężem gaśniczym oraz wóz z rozwijaną drabiną. Druga baza wydana 4 lata później w zestawie 6385-1: Dom strażacki jest bardzo podobna. Dwa garaże po bokach, a na środku centrum dowodzenia. Drzwi i okna mają nawet podobny rozkład, ale są innego koloru - niebieskiego tym razem. Samochód nie posiada już węża gaśniczego i obecny jest tylko bagażnik do transportu gaśnicy lub innych rzeczy. Wóz strażacki natomiast, ma prostopadłą szybę przednią, a poza tym posiada te same funkcje jak zwijany wąż czy rozwijana drabina.
Budowle te zdobiły niejedną prezentację w katalogach i uważam, że największy sukces osiągnęły głównie dzięki bramom garażowym. Oczywiście nie pomniejszając innych ciekawych funkcji jak wspomniany już zwijany wąż lub rozwijana drabina. Dla mnie osobiście zawsze najciekawszym elementem było samo układanie tych ciekawie rozwiązanych technicznie konstrukcji, ale patrząc pod kątem zabawy już złożonym zestawem to funkcje są jednak najważniejsze.
Poniżej przedstawiam rekonstrukcję prezentacji w katalogu z roku 1988, w której użyty został budynek straży z zestawu 6382-1: Straż pożarna, a oryginalnie postawiony był 6385-1: Dom strażacki. Więcej można zobaczyć tutaj: Airporen.
Warto również zauważyć, że budowle oraz pojazdy zawsze posiadały duże lub mniejsze logo straży pożarnej z przynajmniej jednej strony. Pomijając już fakt, że kolor czerwony rzuca się wystarczająco w oczy jako potencjalny pojazd lub budynek strażacki, to logo dwóch płomieni lub dwóch siekier i kasku nie pozostawiały wątpliwości. Logo pozostało niezmienne przez cały motyw Town i dwa płomienie na czarnym tle zdobiły każdy pojazd. Jest to całkiem ciekawa sytuacja, ponieważ logo policji lub medyczne zmieniło się w latach 90tych. W tym przypadku to jednak nie nastąpiło.

Pojazdy

Klasyka LEGO
Wozy strażackie
Rozpoczynając od najciekawszych pozycji, to zdecydowanie jest to długi wóz strażacki z podnoszonym koszem. Pojazd w zestawie 6690-1: Wóz strażacki z pompą jest jednak trochę archaiczny i mimo, że zastosowano tutaj mechanizm zbudowany z samych uniwersalnych klocków to jednak w tym przypadku słabo to się sprawdziło. Ramię wygląda po prostu karykaturalnie. Może zastosowanie węższego zawiasu byłoby lepszym pomysłem, ale zdecydowanie idea konstrukcji podnośnika z uniwersalnych klocków zasługuje na uznanie. Drugi, bardziej pożądany wóz strażacki z zestawu 6358-1: Wóz strażacki jest dość ciekawie skonstruowany. Zgina się w dwóch punktach i posiada rozwijane ramię z koszem w postaci dwóch unikalnych części. Jedynie podnośniki po bokach są dość delikatne, przez co czasami rozpadają się lub nawet uchwyty potrafią się połamać.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1987uk2.pdf Katalog 1987 UK II: Strona 18 i 19
Klasyka LEGO
Ciężarówki strażackie
Pozycje w mniejszych zestawach zajęły również ciężarówki strażackie. W zestawie 6650-1: Ratowniczy Van zawarta została mała ciężarówka z zawiniętym wężem gaśniczym. Idealna do pomocy w gaszeniu mniejszego pożaru na niskim poziomie. Druga propozycja z zestawu 6621-1: Ciężarówka strażaka jest nieco dziwna. Jest to właściwie mała ciężarówka bez pełnej kabiny, bez węża gaśniczego ale jednak z obrotową i podnoszoną drabiną. Strażak musi sobie poradzić przy pomocy jednej małej gaśnicy.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1986uk2.pdf Katalog 1986 UK II: Strona 18 i 19
Klasyka LEGO
Ciężarówki strażackie
To oczywiście nie koniec wozów strażackich w samodzielnych zestawach. Jedne z najbardziej rozchwytywanych modeli to te z funkcjami dźwiękowymi oraz świetlnymi. Wozu strażackiego w tej opcji również nie zabrakło. Zestaw 6480-1: Wóz strażacki z drabiną oferuje taki pojazd, w którym praktycznie cały tył zajął pojemnik na baterię 9V. Nie mniej jednak miejsce na zwijany wąż gaśniczy znalazło się, wraz z obrotową rozwijaną drabiną. Zestaw 6366-1: Drużyna ratownicza to natomiast dość unikalna propozycja. Zawarty tutaj został motor z szybą, czego nie znajdziemy w żadnym innym zestawie strażackim. Wóz strażacki jest dość pospolity. Zwijany wąż gaśniczy oraz obrotowa drabina, tym razem nie rozwijana. Ponadto jest jeszcze jeden mały pojazd z bagażnikiem wożący gaśnice. Jest to dość ciekawa kompozycja.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1988us.pdf Katalog 1988 US: Strona 10 i 11: Miasto
Klasyka LEGO
Wsparcie powietrzne straży pożarnej
To tyle, jeśli chodzi o wozy strażackie posiadające możliwości gaśnicze. Następne w kolejności jest wsparcie powietrzne. Budynki straży pożarnej o dziwo nie zawierały żadnego helikoptera, co za tym idzie lądowiska dla nich. Nie mniej jednak dwa helikoptery zostały wydane w oddzielnych zestawach 6685-1: Helikopter strażacki oraz 6657-1: Patrol strażacki. Obydwa posiadają śmigła starego typu i są dość toporne z wyglądu. Jednakże węże gaśnicze są obecne wraz z dodatkowym schowkiem na butlę z tlenem lub uchwytem na krótkofalówkę. 
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1982eu2.pdf Katalog 1982 EU II: Strona 4 i 5
Klasyka LEGO
Samochody dowódcy
Klasyka LEGO
Ciężarówka dowódcy
Na koniec zostały samochody dowódcy oddziału. To były najmniejsze zestawy oferujące jak widać małe pojazdy bez dachu. Pierwszy zawarty w zestawie 6611-1: Samochód dowódcy to właściwie gokart, który raczej na dalekie wyjazdy nie jest przystosowany. Samochód z zestawu 6505-1: Kabriolet dowódcy najbardziej przypomina zwykłego małego kabrioleta. Jednakże to nie wszystko, bo dowódca dorobił się z czasem też konkretnego samochodu terenowego, a dokładnie wydany w roku 1988 zestaw 6643-1: Terenówka Dowódcy. Pojazd posiada już zamkniętą kabinę, duże koła terenowe i nawet spory bagażnik z oknami, gdzie może przechowywać butlę z tlenem, gaśnicę oraz siekierę. 
Klasyka LEGO
Łodzie strażackie

Ostatnie zestawy strażackie wydane w latach 80tych to łodzie. Te dwie łodzie nie należą do motywu Town, a do motywu Boats za sprawą zastosowania specjalnego jednoczęściowego kadłuba, który umożliwia unoszenie się na wodzie. Nie jestem jednak pewny jak to jest w przypadku małej lodzi z zestawu LEGO-4025-1, ponieważ kadłub jednak jest tutaj złożony z kilku części i może nabierać wody. Jednakże druga łódź wydana 5 lat później w zestawie LEGO-4020-1 posiada kadłub jednoczęściowy i na pewno unosi się bez problemu na wodzie. Obydwie łodzie zawierają po kilka działek gaśniczych oraz po jednej obrotowej i podnoszonej platformie.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1989us2.pdf Katalog 1989 US II: Strona 18: Łodzie

Podsumowanie

Zestawy strażackie wydane w latach 80tych według mojej skromnej opinii należą do bardzo udanych. Uważam, że projektanci starali się wydać za każdym razem coś unikalnego i ciekawego. Każdy zestaw zawierał również kilka dodatkowych propozycji alternatywnych na tyle opakowania i jakby to wszystko zestawić, wyszła by całkiem ciekawa gromada przeróżnych pojazdów i budynków. Ponadto funkcjonalności zastosowane w pojazdach dawały możliwości zabawy na długie godziny. Wszystko dopełnia wspomniany na początku rygor stosowania się do ustalonych wcześniej wzorców projektowych. To dzięki nim można łączyć wszystkie zestawy razem bez większych problemów, tak jak to można zobaczyć w każdej scenerii dostępnej na Clabrisic, a w szczególności tej prezentowanej tutaj. Zapraszam do obejrzenia całej galerii dostępnej poniżej.
Komentarze
Napisz komentarz...
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 0.854s | Unknown (Robot )
2 osób przegląda stronę. 2 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak