Klasyka LEGO
Wystawa klocków


Nie dawno miałem okazję odwiedzić wrześniową wystawę klocków w Lublinie. Wiele ciekawych pomysłów, miliony klocków użytych a ogrom wysiłku włożony w tworzenie tych konstrukcji ciężko jest ogarnąć na pierwszy rzut oka. Można zobaczyć scenerie miastowe, średniowieczne, fantasy jak i oczywiście pociągi. Super wystawa.

Niestety, nie znalazłem żadnej scenerii z klasyki LEGO. Jedyne co zobaczyłem to samochód z motywu Technic z roku 1995 z zestawu LEGO-8880-1, który nadal robi wrażenie swoim rozmiarem i konstrukcją. Można również znaleźć kilka edukacyjnych elementów, jak przedstawienie historii Polski lub anatomia człowieka w formie modeli z klocków.


Najbardziej imponujące są zawsze ekstremalnie duże modele. Tym razem, największym okazem jest replika prezydenckiego samolotu USA - Boeing Air Force One.

Można również znaleźć kilka modeli znanych ludzi takich jak Marcin Gortat lub Robert Lewandowski.


Można również zobaczyć model Titanica oraz kilka wygładzonych modeli samochodów. Pałac kultury jest dobrze znany każdemu Polakowi, więc nie trzeba tutaj nic więcej mówić. Jako ciekawostkę powiem tylko, że zbudowany Pałac kultury jako prezent od Stalina w latach 50tych był cały biały, a żółtawy zrobił się po prostu z czasem. Ostatnie zdjęcie przedstawia ciekawy pomysł na połączenie kreatywności, edukacji oraz zabawy. Najlepsze kombo, jakie można dostać. Pomysł na stworzenie modeli anatomii człowieka wraz ze szczegółowym opisem zasługuje na uznanie.

Mówiąc subiektywnie, to co lubię najbardziej to scenerie. Można ich tu znaleźć wiele. Najciekawsze w tym zestawieniu wydaje się, że są scenerie ze średniowiecza. Wielkie zamki, sporo szczegółów oraz mnóstwo klocków!

Wszystkie konstrukcje zasługują na uznanie. Jednakże Erebor robi spore wrażenie. Wielka na ponad 2 metry konstrukcja kopalni krasnoludów Moria z władcy pierścieni była tworzona przez autora prawie rok czasu.


Pociągi są jednym z najczęściej widzianych elementów w sceneriach miastowych LEGO. Nie mogło ich tutaj zabraknąć.


Dwie scenerie miastowe przedstawiają historię Polski z lat 80tych. W tamtych czasach klocki LEGO można było kupić tylko w Pewexie. Kto jest starszy, to dobrze pamięta te srogie czasy. Dolar kosztował wtedy 10x więcej niż teraz. To daje wyobrażenie, jak drogie zabawki z zagranicy były wtedy dla Polaków. Każde dziecko cieszyło się nawet z małego zestawu. Ludzie stali za mięsem z kartkami w kolejkach na wiele metrów. Zwariowane czasy komunizmu i socjalizmu narzuconego przez sowietów. Dzięki bogu czasy te skończyły się z początkiem lat 90tych, bo inaczej byśmy zapewne umierali teraz z głodu.

Scenerie kosmosu są bogate w szczegóły. Ciężko jest nawet ogarnąć te wszystkie sprytne użycia małych klocków po pierwszym spojrzeniu. Zaiste dobra robota. W niektórych można odczuć klimat klasyki. Grupa LEGO postanowiła już jakiś czas temu zlikwidować wszystkie własne zestawy kosmosu i zastąpić je licencjonowanymi konstrukcjami z sagi Star Wars. Wiem, że ludzie lubią tą serię, ale uważam, że Grupę LEGO stać na więcej. To są dobre tego przykłady jak ludzie widzą kosmiczne modele. Nie tylko kolorowe, 4-częściowe dziwne statki UFO lub nudne szare pojazdy ze Star Wars, ale również dobre, konsekwentne pomysły z fajnymi szczegółami i możliwie interesującymi mechanizmami. Byłoby wspaniale zobaczyć własną linię zestawów kosmicznych od LEGO podobnych do starej klasyki jak M-Trony lub Blackthrony z lat 90tych. Jestem pewny, że są projektanci, którzy daliby radę takie coś wyjątkowo dobrze stworzyć.

Wystawa jest cały czas otwarta do końca września w Lublin Outlet Center. Więcej informacji można znaleźć na wystawaklockow.pl. Zobaczyć można wiele więcej ciekawych konstrukcji oprócz tych, które wybrałem wyżej. Zdecydowanie polecam wizytę każdemu, kto lubi oglądać co ludzkie ręce oraz olbrzymia wyobraźnia potrafią stworzyć. Najczęstszymi odwiedzającymi są zazwyczaj rodzice z dziećmi, które nie ukrywają zachwytu i zadowolenia z obejrzenia wystawionych konstrukcji. Ponadto dzieci mogą same coś stworzyć, bo za wystawą jest jeszcze wielki plac zabaw z tysiącami klocków do układania. Każde dziecko powinno tą wystawę odwiedzić w miarę możliwości, bo takie edukacyjno-kreatywne kombo wchłaniane jest przez dziecko jak woda przez gąbkę.

Komentarze
Napisz komentarz...
Copyright © 2011-2021 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 1.72s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak