Transporter Helikoptera

(Whirl and Wheel Super Truck)
Klasyka LEGO: LEGO 5590 Whirl and Wheel Super Truck - Transporter Helikoptera
Informacje o zestawie:
LEGO:
5590-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
1063
Figurek:
0
Waga:
1380g
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.5
(8 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Model Team Klasyka LEGO: Pojazdy
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 2d 11h
Odsłon:
16995
Opublikowane:
2017, cze 1 13:08
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
Pierwszy zestaw z motywu Model Team został wydany w roku 1986 i był to LEGO-5510-1. Modele pojazdów, łodzi, helikopterów czy też samolotów powstało w zaledwie 16-stu zestawach. Starannie dopracowane, zawierające dużą dozę szczegółów, wielkie modele zagościły w pamięci każdego fana klasyki LEGO. Seria Model Team jest swego rodzaju odpowiedzią na kościste i szpetne ale bogate w funkcjonalności modele Technica. Techniczne pojazdy cechowały się szkieletową budową nastawioną przede wszystkim na rozwiązania funkcjonalne. Wszystko co mogło się ruszać, miało się ruszać. Estetyka lub wygląd schodził na drugi plan. Seria Model Team natomiast była odwrotnością Technica. Najważniejszym elementem był tutaj wygląd modelu, a techniczne rozwiązania były drugorzędne. Warto również wspomnieć, że pojazdy Model Team były dwa razy mniejsze od tych standardowych z Technica. Można to łatwo zauważyć choćby na podstawie modelu dźwiga LEGO-8868-1, który teoretycznie powinien być podobnych gabarytów co pojazd ciężarowy z owej recenzji, ale jednak posiada o wiele większe koła i jest przynajmniej dwukrotnie większy. Wydany w roku 1990 model ciągnika z przyczepą dostosowaną do przewozu helikoptera nie jest obcy dla żadnego fana klasyki LEGO. Seria Model Team przez swoją niewielką ilość zestawów oraz brak figurek nie nadaje się do tworzenia scenerii miast, ale w tym przypadku nie to jest najważniejsze. Modele wzbudzają zainteresowanie dzięki dopracowaniu szczegółów skonstruowanych w całości z uniwersalnych klocków LEGO dostępnych od wielu lat wcześniej.
Z początkiem roku 1990 model ciężarówki przewożącej helikopter można było zobaczyć w różnych sceneriach od piaszczystych do lotniskowych.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1990us2.pdf Katalog 1990 US II: Strona 19: Model Team

Ciężarówka

LEGO Classic
Ciężarówka z naczepą
Głównym elementem tego zestawu jest czarny ciągnik z charakterystycznymi czerwonymi paskami rozciągającymi się od przodu po boki. Jak to brzmi stare przysłowie, diabeł tkwi w szczegółach. Tak jak wspominałem już wyżej, te właśnie szczegóły uczyniły ten model ciekawym, szczególnie że skonstruowane zostały przy użyciu wyłącznie uniwersalnych klocków. Sześciokołowy pojazd posiada pełne oświetlenie zaczynając od kierunkowskazów, zwykłych świateł mijania oraz hamulców a kończąc na halogenach w zderzaku. Wycieraczki zostały utworzone ze zwykłych dźwigni, a boczne lusterka z pokrywy śmietnika. Pomysłowe wykorzystanie klocków do różnych celów to była zawsze dewiza LEGO. Nie pierwszy raz projektanci LEGO wykorzystują skrót motywu oraz numer zestawu jako naklejkę.
LEGO Classic
Ciężarówka
  Można to też zauważyć w innych zestawach jak choćby napis LL (Legoland) w modelu 6482-1: Helikopter-ratowniczy. W tym przypadku jest to skrót od nazwy motywu z numerem zestawu w miejscu rejestracji. Siodło dla przyczepy z tyłu pojazdu prezentuje się całkiem ciekawie, mimo że tak naprawdę tylko dziura na klin w okrągłej podstawie jest wykorzystywana do połączenia.
Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj natomiast koło zapasowe, które ma ukrytą funkcję skręcania kół pojazdu. Ku mojemu zdziwieniu, mechanizm ten jest po prostu idealny. Bardzo gładko skręca się nim koła a jego umiejscowienie z tyłu kabiny jest całkiem wygodne. Chwytając kabinę w tym miejscu można wprawić w ruch pojazd bez żadnych problemów i sterować nim do woli. Wbrew pozorom nie jest to takie pospolite, szczególnie w modelach Technica. Nie wszystkie posiadają łatwy w obsłudze mechanizm do skręcania kół lub nawet zdarzają się przypadki, gdzie użycie kierownicy sprawia trudności.
LEGO Classic
Ciężarówka
Kabina kierowcy jest oczywiście w pełni wyposażona. Można tutaj znaleźć dwa siedzenia z oparciami, dwie dźwignie oraz kierownicę. Podejrzewam, że dźwignie miały imitować skrzynię biegów oraz ręczny hamulec. Drzwi do pojazdu oczywiście otwierają się a z tyłu kabiny jest dodatkowe okno boczne oraz tylne.
Szczerze mówiąc byłem zaskoczony jak gładko ten pojazd porusza się. Skręcanie kół jest przyjemne, a koła nie stawiają żadnego oporu. Miejsce chwycenia pojazdu za koło zapasowe jest odpowiednio wyważone, więc i tutaj nie ma się do czego przyczepić. Podsumowując, aż chce się jeździć!

Helikopter i przyczepa

LEGO Classic
Helikopter
Jedyne rzadko występujące elementy, jakie nie są uniwersalnymi lub wiele razy wcześniej używanymi klockami w tym zestawie to przednie szyby zarówno ciężarówki oraz helikoptera. Modele nie wyglądałyby tak dobrze bez nich i jest to całkowicie zrozumiałe. Helikopter jest również utrzymany w kolorystyce czarno-czerwonej i podobnie posiada naklejki z numerem modelu na drzwiach. Płozy zbudowane zostały z okrągłych klocków, co jest dziwne i mogłoby sugerować, iż jest to helikopter potrafiący wylądować się na wodzie. Jednakże nie spotkałem się z tego typu realnym odpowiednikiem, płozy helikopterów są zazwyczaj płaskie i wąskie. Można zauważyć, że płozy trzymają się na niewielu połączeniach klocków bo zaledwie na czterech studach z jednej strony. 
LEGO Classic
Helikopter
 Nie stanowi to jednak problemu i nie skutkuje odpadaniem bez powodu. Główne śmigło górne jak i stabilizacyjne tylne jest w pełni sprawne i mimo dużej rozpiętości nie ma oporów w poruszaniu. Zawsze ciekawiło mnie, czy te śmigła są również na korbę jak to zawsze bywa w modelach lotniczych Technic'a. W tym przypadku tak nie jest, nie ma tutaj żadnego mechanizmu. Można stwierdzić, że ten model to duży odpowiednik standardowego helikoptera, jaki można choćby znaleźć w zestawie 6357-1: Druzyna-kaskaderow
LEGO Classic
Helikopter
 Do kabiny można dostać się poprzez duże otwierane drzwi takie same jak w ciężarówce. Wewnątrz można znaleźć dwa mniejsze żółte siedzenia z oparciem, drążek sterujący oraz sporo kontrolek przy siedzeniu jak i na tablicy rozdzielczej. Helikopter posiada dwa dodatkowe zaczepy po bokach, które pozwalają na unieruchomienie górnego śmigła w pozycji wzdłuż kadłuba. Pozwala to na swobodny transport śmigłowca.  
LEGO Classic
Naczepa i helikopter
Ostatnim i zarazem największym elementem w tym zestawie jest przyczepa. Długa, posiadająca cztery koła przyczepa łączy się z ciężarówką przy pomocy klina. Łączenie przyczepy jest całkiem proste i gładkie, a poruszanie jest całkiem realistyczne. Rozmiary oraz rozstaw kół został dobrze przemyślany, dzięki czemu zabawa tym pojazdem może być nie tylko ciekawa ale również edukacyjna. Przyczepa może stać samodzielnie poprzez rozłożenie podpory znajdującej się pod przednią częścią. na wierzchu znajdują się dodatkowe zaczepy, które po złożeniu unieruchamiają helikopter znajdujący się na przyczepie. Podsumowując, śmigłowiec można stabilnie umiejscowić i transportować bez obawy, że spadnie lub śmigło zacznie kręcić się na boki.
Na poniższym zdjęciu prezentuję wszystkie modele zestawu oddzielnie.
LEGO Classic
Helikopter i ciężarówka

Podsumowanie

Ciężarówka pojawiła się w kilku prezentacjach dostępnych w katalogach.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1990eu3.pdf Katalog 1990 EU 3: Strona 16 i 17: Model Team
Niewątpliwie wzbudzała zainteresowanie niejednego dzieciaka, który swoją młodość przeżywał w latach 90tych - w tym mnie. Modele prezentowały się doskonale, a myśl o ich konstrukcji z ponad tysiąca klocków zdecydowanie zachęcała. Konstrukcje dostępne w zestawach z serii Model Team miały przede wszystkim dobrze wyglądać i odwzorowywać oryginał jak najlepiej. Myślę, że cel ten osiągnięto w tym przypadku. Ten model zdecydowanie przeszedł do historii i stał się już legendą.
LEGO Classic
Helikopter
 

Alternatywne konstrukcje

LEGO Classic
Opakowanie (tył)
 Nie można zapomnieć o alternatywnych konstrukcjach. Zestawy z Model Team posiadały zawsze grubą instrukcję ze wskazówkami do budowy dwóch modeli, podobnie jak zestawy Technic. W tym przypadku możliwy do zbudowania jest model transportera lotniskowego. Są to dość specyficzne pojazdy bo posiadają kabinę na najniższym możliwym poziomie. Koła są umiejscowione specjalnie za kabiną, aby to było możliwe. Daje to możliwość przyczepienia kadłuba samolotu i odholowania go. Warto również zauważyć, ze na tyle opakowania znajduje się dodatkowa konstrukcja ciężarówki z dziobem oraz pojemnikiem. Nie ma do niej instrukcji, ale zdecydowanie intryguje. To jest właśnie piękno klocków LEGO - posiadając ponad tysiąc klocków w większości uniwersalnych można zapewne zbudować wiele różnych modeli, nie tylko tych zaproponowanych tutaj. Wyobraźnia i kreatywność nas tylko ogranicza a zabawa może trwać nieskończone godziny.
Napisany:
2017, kwi 27 21:07 (85 miesięcy, 28 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2017, cze 1 13:08 (84 miesięcy, 23 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
13 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 1.347s | Unknown (Robot )
1 osób przegląda stronę. 1 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak