Transporter Bolidów

(Indy Transport)
Klasyka LEGO: LEGO 6335 Indy Transport - Transporter Bolidów
Informacje o zestawie:
LEGO:
6335-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
397
Figurek:
3
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.6
(11 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Wyścigi
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 22d 1h
Odsłon:
13426
Opublikowane:
2016, gru 26 14:42
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
Jak już wspominałem w kilku poprzednich recenzjach, LEGO zdecydowało się zmienić promowany koncern paliwowy z poprzedniego Shella na fikcyjną firmę Octan w roku 1992. Poskutkowało to wydaniem serii nowych zestawów jak samochody wyścigowe, meta toru wyścigowego, cysterna lub stacja paliwowa. Nowa linia bolidów na lata 90te otrzymała ciekawą opcję w postaci ciężarówki transportującej trzy pojazdy. Poprzednia linia bolidów nie doczekała się takiego sposobu transportu, ale nie jest to pierwszy raz, gdy taki pomysł pojawia się w zestawach LEGO.
LEGO Classic
Limitowany zestaw LEGO-1966
Kilka rodzajów samochodów wyścigowych było zawsze podtrzymywanych w wydawanych zestawach każdego roku, tak jak przykładowo bolidy, hot rody, dragstery czy właśnie gokarty. W roku 1985 wydany został zestaw LEGO-1966-1, który posiadał ciężarówkę do transportu gokartów. Jest to co prawda jednopoziomowa naczepa, ale idea jest taka sama. Zestaw był limitowany i wydawany tylko na terenie Holandii oraz Niemczech.
LEGO Classic
LEGO-6539 transporter gokartów
Osiem lat później, w roku 1993 wydany został nowy zestaw z ciężarówką transportującą gokarty. Ciężarówka posiadała już nowe szerokie opony, a same gokarty otrzymały dodatkowe klatki, w których były transportowane. Pomysł był o tyle ciekawszy, że w zestawie zawarty został podnośnik do zdejmowania klatek. Trzy takie kontenery można było załadować na naczepę. Jak widać, pomysł na transport samochodów wyścigowych nie był nowy w 1996 roku, ale wcześniej zawsze dotyczył gokartów. W tym przypadku natomiast, mamy transport nowych bolidów. Oczywiście nowa seria wyścigowa zasłużyła na oddzielną prezentację w katalogu na rok 1996, którą można zobaczyć poniżej.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1996eu.pdf Katalog 1996 EU: Strona 8 i 9: Town - Wyścigi

Ciężarówka

LEGO Classic
Ciągnik
Pojazd składa się z ciągnika oraz dwupiętrowej naczepy. Koła wykorzystane tutaj są nowego typu, czyli szerokie opony na większych felgach. W roku 1996 były one już co prawda dość pospolite. Wprowadzone w roku 1991 zastąpiły całkowicie stare wąskie koła ciężarowe, takie jak możemy zobaczyć np. w zestawie LEGO-1966-1. W kabinie ciągnika znajduje się miejsce dla kierowcy, a przedział połączony co prawda z kabiną posiada niewiele miejsca. W tym przedziale są jednakże okna z dwóch stron, co może sugerować, że jest to miejsce odpoczynku kierowcy w przypadku długiej jazdy? Nie mniej jednak figurka nie zmieści się tam, więc co najwyżej można sobie to wyobrazić.
LEGO Classic
Skrzynka z tyłu
Tak czy inaczej, przedział ten posiada trochę miejsca i można coś dodatkowego tam schować, jak narzędzia lub krótkofalówkę. To nie wszystko, ponieważ z tyłu kabiny ulokowana jest skrzynka, gdzie umieszczone zostały dwa pachołki z czerwonym światłem na górze. Może okazać się przydatne w przypadku problemów na drodze w celu powiadomienia o awarii. Jedna unikatowa część została użyta w tym zestawie, ale w celach dekoracyjnych. Mowa o chromowanych rurach wydechowych, które wystają z tyłu kabiny.
LEGO Classic
Naczepa
 
Dwupiętrowa naczepa to całkiem ciekawa konstrukcja. Szeroka na 6 studów idealnie mieści nowe 5-studowe bolidy. Najbardziej interesujące są tutaj dwa mechanizmy. Pierwszy to sposób, w jaki podtrzymywany jest górny pokład. Warto tutaj zauważyć, że nie ma kompletnie żadnej podpory na tyle naczepy. Wykorzystany został tutaj klocek używany wcześniej wiele razy do łączenia wózka lub rydwanu z koniem. Mowa o części 2397. Wystarczy podnieść lekko górny pokład i obniżyć podporę, aby sprowadzić pojazdy na dół. Może wydawać się, że jest to słaby pomysł i bardzo niestabilny, ale wcale tak nie jest. Górny pokład trzyma się bardzo dobrze i podpora jest w stanie utrzymać spory ciężar. Należy wspomnieć jeszcze o blokadzie zbudowanej ze zwykłego zawiasu, która powstrzymuje pierwszy samochód na górnym pokładzie przed kołataniem.
LEGO Classic
Naczepa

Drugi mechanizm jest dość prosty, ale również ciekawie rozwiązany. Mowa o wysuwanych czerwonych szynach, które wspomagają zjazd samochodów z pokładu dolnego lub górnego. Chowane są one w dolnym pokładzie i można je łatwo rozwinąć podczas rozładunku. Warto zauważyć, że mimo ciekawych rozwiązań nie został tutaj zaprojektowany nawet jeden nowy klocek. Wszystko zostało stworzone przy użyciu istniejących już klocków i w bardzo ciekawy sposób, co moim zdaniem zasługuje na uznanie.
LEGO Classic
Schowek
Naczepa posiada dość pokaźny schowek, gdzie przechowywane są wszystkie potrzebne narzędzia do szybkich napraw lub wymiany kół. Zmieści się tutaj podnośnik oraz wózek do przewozu opon. Ponadto jest miejsce na trzy kaski kierowców, którzy normalnie chodzą w czapkach z daszkiem a kaski zakładają tylko na wyścigi.
LEGO Classic
Schowek
Wewnątrz możemy również znaleźć szereg narzędzi. Jest to ciekawe wykorzystanie wewnętrznej części otwieranych ścian schowka do umieszczenia uchwytów na sześć sztuk narzędzi, a w tym: klucze francuskie, młotek, śrubokręt, zbiornik ze smarem oraz wkrętarka. Obok uchwytów znajduje się miejsce na dwa zapasowe koła. Wszystkie te narzędzia wystarczą do wykonania podstawowych czynności takich jak szybka wymiana kół lub drobne naprawy, które można wykonać na zwykłym podnośniku.
LEGO Classic
Gaśnice
To jeszcze nie wszystko. Z przodu naczepy są dwa uchwyty, na których zawieszone zostały dwie gaśnice. Jest to standardowe wyposażenie od dawien dawna i nawet zestawy wyścigowe z lat 80tych zawsze posiadały gaśnice na wyposażeniu. Można je znaleźć np. w zestawie 6395-1: Meta-toru-wyscigowego i podobnych. Niewątpliwie o pożar nie trudno w przypadku wyścigów bolidów. Czy to samoistnie zapali się z przegrzania czy też niefortunnie rozbije. Gaśnice oczywiście muszą być.
Na koniec warto wspomnieć o sposobie łączenia przyczepy z ciągnikiem. Został tutaj wykorzystany mechanizm imitujący siodło oraz klin, tak jak w prawdziwych ciężarówkach. W roku 1996 nie był on może już tak nowy, z racji że pierwsze użycia można było już zobaczyć w roku 1991 choćby w zestawie 6542-1: Morski-port-zaladunkowy. Jednakże, jest to nowy mechanizm na lata 90te i jest on bardzo udany. Naczepa trzyma się bardzo dobrze i ma możliwość niewielkiego przechylenia na bok z racji kulistego zakończenia klina.

Bolidy

LEGO Classic
Samochody wyścigowe
W zestawie zawarte zostały trzy bolidy o różnych kolorach i numerach. Dlaczego numery umieszczone na samochodach to 2, 5 oraz 6, a nie po prostu po kolei od 1? Pisałem o tym w recenzji zestawu 6546-1: Bolid-Octan, także zapraszam tam po więcej szczegółów. W skrócie, jest to spowodowane wydaniem trzech zestawów w roku 1996, którymi są meta toru wyścigowego LEGO-6337-1, 6546-1: Bolid-Octan oraz zestaw tutaj recenzowany. We wszystkich tych zestawach można znaleźć sześć bolidów od numeru 1 do 6. Wszystkie bolidy posiadają numer z przodu oraz dwóch boków. Jeśli chodzi o oznaczenia to projektanci LEGO zawsze zwracali na to szczególną uwagę i pojazdy czy budynki są oznaczone z wielu stron, przez co identyfikacja nie jest trudna.
LEGO Classic
Kierowcy
Trzech kierowców znajduje się w tym zestawie, a każdy jest w kombinezonie różnego koloru. Wzory na torsach zostały specjalnie zaprojektowane dla tego zestawu i zawierają oznaczenia wyścigowe. Logo głównego sponsora, czyli koncernu Octan nie mogło również tutaj zabraknąć. Bolidy są dokładnie takie same jak opisywany już wcześniej samochód z zestawu 6546-1: Bolid-Octan. Gładkie i szerokie opony, nisko-profilowa prosta konstrukcja oraz ruchomy spojler na tyle. Warto zauważyć, że kaski również posiadają specjalne wzory. Paski oraz gwiazdki wyróżniają kierowców z tłumu.

Podsumowanie

Ciężarówka tutaj dostępna to ciekawy sposób na rozwiązanie problemu transportu bolidów na tor wyścigowy. Naczepa posiada interesujące rozwiązania techniczne oraz spory schowek zawierający wiele akcesoriów. Na początku podchodziłem do tego zestawu sceptycznie, ale gdy złożyłem tą ciężarówkę oraz zobaczyłem jakie ma możliwości, byłem zdziwiony. Samochody posiadają miejsca dopasowane co do milimetra. Górny pokład jest stabilny i trzyma się bez zarzutu. Rozładunek bolidów jest bezproblemowy z użyciem wysuwanych szyn. Ciężko jest przyczepić się tutaj do czegoś. Najbardziej podoba mi się fakt, że projektanci nie tworzyli specjalnie nowych wielkich części by ułatwić sobie pracę, a starali się użyć tego co już jest w innowacyjny sposób. Ta pomysłowość zdecydowanie zasługuje na uznanie. Posiadając trzy zestawy, czyli tutaj recenzowany, LEGO-6337-1, 6546-1: Bolid-Octan oraz kilkanaście sztuk płyt drogi można ułożyć całkiem ciekawy tor wyścigowy i stworzyć fajną scenerię. Dzieciaki natomiast, niewątpliwie mogą mieć zabawy na wiele godzin.
Poniżej przedstawiam ciężarówkę oraz samochody wyścigowe w akcji podczas wyścigu organizowanego przez koncern Octan w mieście Bebricton. Pełną galerię scenerii można znaleźć tutaj: .
LEGO Classic
Bebricton - Wyścigi Octan

Alternatywne konstrukcje

LEGO Classic
Opakowanie (tył)
Nie mogło oczywiście zabraknąć alternatywnych pomysłów na tyle opakowania, do których nie było instrukcji, a które można było stworzyć wykorzystując tylko klocki z zestawu. Dla bardziej zainteresowanych dzieciaków mogły to być dodatkowe godziny zabawy pobudzające kreatywność. Posiadając tylko jedno zdjęcie z konstrukcji, trzeba było jednak uruchomić trochę własnej twórczości. Niejednokrotnie o tym wspomniałem i nadal będę wspominać, ponieważ jest to rzecz, której bardzo brakuje mi w nowych zestawach. Jest to również dowód na to, że kiedyś zestawy były budowane z tak uniwersalnych klocków, że można było stworzyć wiele ciekawych konstrukcji a nie tylko jedną. To natomiast, uważam za esencję klocków LEGO. Kreatywność oraz wiele możliwości budowy.
Wracając do tematu, to w tym przypadku na tyle opakowania można znaleźć propozycję ciężarówki transportowej, magazyn felg z oponami, warsztat lub choćby pomysł na dragstera z hot rodem. Możliwości nie brakuje!
Zestawy powiązane:
Scenerie zawierające ten zestaw:
Napisany:
2016, lis 19 16:04 (93 miesięcy, 3 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2017, lut 20 12:52 (90 miesięcy, 3 godziny temu) przez Rogdush
Zmieniany:
22 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 0.633s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak