Samolot medyczny

(Med-Star Rescue Plane)
Klasyka LEGO: LEGO 6356 Med-Star Rescue Plane - Samolot medyczny
Informacje o zestawie:
LEGO:
6356-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
159
Figurek:
3
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.2
(9 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Lotnictwo
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 54m
Odsłon:
34523
Opublikowane:
2015, gru 2 15:48
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
 Zestawy medyczne nie cieszyły się taką popularnością jak strażackie czy też policyjne, ale w tym przypadku mamy dość ciekawą konstrukcję. Samoloty z drugiej strony zawsze były chętniej przyjmowane. Lotniska zawsze są pełne przeróżnych samolotów, jak więc mogło zabraknąć medycznego? Prezentacje od roku 1988 zawierały tą unikalną dwu-ogonową konstrukcję. Poniżej można zobaczyć jedną wraz z zestawem 6392-1: Lotnisko. Jest to dość oryginalna pozycja w lotnictwie Lego i cieszę się, że została zaprojektowana. Rannych trzeba w końcu transportować jak najszybciej i nie zawsze samochód czy nawet helikopter będzie w stanie to zrobić. Duży helikopter ratowniczy również został wydany w motywie Town w zestawie 6482-1: Helikopter-ratowniczy. Może niewiele medycznych budynków było dostępnych w motywie Town, ale zdecydowanie pojazdów i maszyn powietrznych nie brakowało.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1988uk.pdf Katalog 1988 UK: Strona 14 i 15: Miasto

Samolot

Medyczny samolot dostępny w tym zestawie jest dość nietypowy, bo nie ma rozpiętych skrzydeł, jednego ogona oraz silników odrzutowych. Pomysł jest tutaj unikatowy, bo napędem są cztery mniejsze śmigła zamontowane na górnych wąskich skrzydłach. Na tyle zamontowana jest listwa stabilizacyjna na dwóch podniesieniach wychodzących ze skrzydeł. Dzięki temu tylna część kadłuba samolotu jest w pełni dostępna. 
LEGO Classic
Siedzenie medyka
 Dostęp do wnętrza samolotu jest możliwy z dwóch miejsc. 
LEGO Classic
Tył kadłuba
 Można otworzyć na bok tył kadłuba, przez co jest łatwy dostęp do pacjenta i noszy. Poza tym boczna część kadłuba może zostać otwarta do góry, gdzie jest miejsce dla medyka. Z przodu kadłuba jest miejsce oczywiście dla pilota, który nie ma otwieranej klapy do swojej kabiny. Standardowo trzeba zdjąć klocek wierzchni. 
Trzy figurki są dostępne w tym zestawie - pilot, medyk oraz pacjentka na noszach. Samolot został zaprojektowany wykorzystując te same schematy jak choćby przy lotnisku 6392-1: Lotnisko z roku 1985. Nie ma żadnych problemów z połączeniem tego samolotu z dowolnym z trzech lotnisk z motywu Town. 
Ciekawym jest, że nie udało mi się znaleźć rzeczywistej wersji tego samolotu. Możliwe, ze tym razem nie była to replika istniejącej już maszyny. Nie mniej jednak pomysł jest zaiste ciekawy i wyjątkowy. 

Szczegóły techniczne

LEGO Classic
Lądowanie
Warto jeszcze wspomnieć, że przednie koło jest ruchome. W większych samolotach jest to raczej standard. Przednia szyba samolotu wykorzystana tutaj jest już nowego typu, mimo że to zestaw z końca lat 80-tych. Dla porównania można zobaczyć samolot 6368-1: Prywatny-Odrzutowiec z roku 1985, gdzie jest jeszcze szyba przednia starego typu z 6 studami. Zdecydowanie pilota łatwiej wsadzić do kabiny z szybą posiadającą dwa study, niż w pełni zabudowanej 6 studowej. Można tu po prostu zauważyć pewnego rodzaju ewolucję w projektowaniu klocków. Widać, że starano się ulepszać je na różne sposoby, które nie zawsze są od razu widoczne. Podobnie było choćby z wyżłobieniami na dolnej krawędzi płaskich klocków, aby łatwiej było je zdejmować. Tego nie było od początku, bo wcześniej gładkie klocki były w całości zabudowane.
Tył kadłuba otwiera się poprzez dwa płaskie zawiasy zamontowane na dole i na gorze. Konstrukcja jest stabilna i mocna, a awarie związane z wykorzystaniem tych klocków są znikome.

Alternatywne konstrukcje

Jak przystało na dobry klasyczny zestaw nie mogło zabraknąć alternatywnych propozycji. Dzięki wykorzystaniu wielu standardowych klocków możliwy jest do wykonania ambulans, mała motorówka bądź nawet duży statek.
Napisany:
2015, lip 19 04:04 (108 miesięcy, 12 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2017, lut 22 10:53 (88 miesięcy, 28 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
16 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 0.808s | Unknown (Robot )
3 osób przegląda stronę. 3 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak