Drużyna kaskaderów

(Stunt 'Copter N' Truck)
Klasyka LEGO: LEGO 6357 Stunt 'Copter N' Truck - Drużyna kaskaderów
Informacje o zestawie:
LEGO:
6357-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
177
Figurek:
2
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.7
(6 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Pojazdy
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 3d 20h
Odsłon:
11152
Opublikowane:
2016, cze 10 20:29
Wprowadzenie

LEGO Classic
Catalog entry
 Czy lotnisko jest zarezerwowane tylko dla samolotów? Oczywiście, że nie. Jednakże, co z innymi statkami powietrznymi? Przynajmniej jeden helikopter zwiadowczy pojawiał się z każdym lotniskiem. Ponadto wydawanych było multum helikopterów służbowych, jak policyjne, strażackie czy też medyczne. Jak sytuacja wyglądała z helikopterami cywilnymi? To już inna sprawa. Takich helikopterów praktycznie nie było w motywie Town, aż tu w roku 1988 wydany został ten oto zestaw z sześciokołową ciężarówką i długą naczepą z helikopterem wraz z dwoma kaskaderami. Myślę, że zestaw został przyjęty bardzo dobrze. Jest to średniej wielkości zestaw składający się z prawie 200 klocków, ale oferuje do złożenia bardzo fajny model ciężarówki wraz z helikopterem. Dużo możliwości zabawy za nie wygórowaną cenę. Obydwaj kaskaderzy pojawiali się praktycznie na każdej scenerii z lotniskiem od roku 1988. Poniżej przedstawię wszystkie prezentacje, jakie znalazłem. Niektóre udało mi się nawet zrekonstruować.
LEGO Classic
Source: Brickset.com 1988uk.pdf Catalogue 1988 UK: Page 14 and 15: Town

Ciężarówka i Śmigłowiec

LEGO Classic
The truck with the trailer
 Zestaw ten oferuje nam do złożenia dużą sześciokołową ciężarówkę z dziobem, która ciągnie długą naczepę na sześciu małych kołach. Naczepa dostosowana jest do przewozu helikoptera. Śmigłowiec idealnie wpasowuje się w przygotowane na płozy podłoże przy końcu naczepy. Tylne śmigło natomiast przyczepia się do wystającego z przodu naczepy stabilizatora, żeby helikopter nie przechylał się zbyt mocno podczas jazdy. 
LEGO Classic
Ciężarówka
 Naczepa jest przymocowana do ciężarówki przy użyciu klina wystającego z tyłu ciężarówki, gdzie w naczepie jest wykonany otwór przy użyciu płytki z Technic'a. Jest to co prawda nawet ciekawe rozwiązanie, jednakże trzeba zauważyć, że przechylanie naczepy na bok nie jest możliwe. W roku 1988 był to mechanizm nadal rozwijający się, bo sposób doczepiania naczepy zmieniał się dość znacznie. Można to zauważyć porównując starą cysternę z zestawu 6695-1: Cysterna-Shell z drugą wydaną 8 lat później z zestawu 6594-1: Cysterna-Octan. Obydwie mają całkowicie inne mechanizmy przy złączeniu naczepy i nowy z roku 1992 jest o wiele stabilniejszy i bardziej realny, jako że imituje klin i siodło. 
LEGO Classic
The helicopter
 Zawarty w tym zestawie helikopter jest już wykonany w nowym stylu, na wzór kopuły. Proszę zauważyć, że ten zestaw jest dość stary, bo z 1988 roku. To właśnie w tym roku pojawiły się pierwsze helikoptery z tym typem szyby. W roku 1986 w zestawie 6386-1: Komenda-Miejska-Policji można zobaczyć helikopter starego typu lub choćby w lotnisku 6392-1: Lotnisko.
Takich ciężarówek transportowych nie było jednak wiele w zestawach motywu Town. Jest ciężarówka do transportu wyścigówek, jeszcze jedna do transportu promu kosmicznego. Kilka znajdzie się, ale nie ma ich wiele. To czyni ten zestaw unikatowy w swoim rodzaju.
LEGO Classic
Stuntmen
 Dwóch kaskaderów zostało zawartych w tym zestawie. Obydwaj w białym kombinezonie z literą S i czarno-czerwonymi paskami. Oczywiście pilot helikoptera musi posiadać kask, a kierowca ciężarówki ma czapkę. Tworzą oni drużynę kaskaderów i do tego używają w zwyczaju swojego helikoptera. Zdecydowanie lubią tereny zieleni nie daleko lotniska, gdzie nikt im nie będzie przeszkadzać w lataniu!

Odpowiednik

Warto jeszcze wspomnieć o odpowiedniku z motywu Model Team. Konstrukcje z tego motywu dla niektórych są zagadką i nie widzą różnicy w porównaniu do motywu Technic'a. Różnica jednak jest bardzo znacząca, jako że modele Technic'a są zawsze czysto technicznymi szkieletami nastawionymi na funkcjonalności i praktykę. Natomiast Model Team powstał jako modele podobnej wielkości do Technic'a, ale w pełni zabudowane czyniąc je rzeczywistymi replikami pojazdów czy też statków powietrznych, które mniej były nastawione na możliwości techniczne a bardziej na wygląd i budowę zewnętrzną.
Właśnie w roku 1990 został wydany jeden z popularniejszych zestawów 5590-1: Transporter-Helikoptera, gdzie można znaleźć odpowiednika ciężarówki z opisywanego zestawu. Ciężarówka co prawda nie posiada dzioba, ale podobieństwo jest widoczne.
LEGO Classic
Counterpart from Model Team theme released in 1990

Scenerie

Wspominałem na początku, że ciężarówka jest obecna na wielu prezentacjach. To jest fakt, a najlepsze jest to, że kaskaderzy obecni są na wszystkich sceneriach, jakie udało mi się do tej pory zrekonstruować!

LEGO Classic
Flyer presentation from 1988
LEGO Classic
Airporen

LEGO Classic
Source: Brickset.com 1989uk4.pdf Catalogue 1989 UK IV: Page 14 and 15: Town
LEGO Classic
G-Prex Circuit

LEGO Classic
Source: Brickset.com 1988eu3.pdf Catalogue 1988 EU III: Page 14 and 15: Town
LEGO Classic
Retor Town

Wszystkie te scenerie można obejrzeć bardziej szczegółowo tu: Rekonstrukcje .

Alternatywne konstrukcje

LEGO Classic
Alternative chopper
Posiadając prawie 200 uniwersalnych klocków można stworzyć niejedną rzecz. Projektanci nie zawiedli nas i umieścili pięć bardzo różnych propozycji na tyle opakowania. Samolot z jednym przednim śmigłem, helikopter z wyścigówką czy też dwa dragstery. Żeby tego było mało, to jest jeszcze propozycja żniwiarki. Modele rolnictwa można było znaleźć jedynie w alternatywach w motywie Town. Helikopter z wyścigówką jest również ciekawym pomysłem, jako że posiada otwarty przedział transportowy niczym w wojskowym śmigłowcu.
LEGO Classic
It's time to make some stunts!

Podsumowanie

Uważam, że ten zestaw jest jednym z najbardziej pożądanych konstrukcji Lego z końca lat 80tych i początku 90tych. Nie posiadałem tego modelu jako dzieciak, ale zawsze chciałem go mieć. Ciężarówka z doczepianą naczepą, do tego jeszcze helikopter i zabawa na wiele godzin gwarantowana. Kaskaderzy doskonale pasują w każdej scenerii obok lotniska, jak można było zauważyć powyżej.
Zestawy powiązane:
Napisany:
2015, kwi 27 13:30 (80 miesięcy, 6 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2017, lut 22 10:39 (57 miesięcy, 29 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
17 razy
Komentarze
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2021 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 1.099s | Unknown (Robot )
3 osób przegląda stronę. 3 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak