Drużyna kaskaderów

(Stunt 'Copter N' Truck)
Klasyka LEGO: LEGO 6357 Stunt 'Copter N' Truck - Drużyna kaskaderów
Informacje o zestawie:
LEGO:
6357-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
177
Figurek:
2
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.1
(8 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Pojazdy
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 2d 11h
Odsłon:
14730
Opublikowane:
2016, cze 10 20:29
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
 Czy lotnisko jest zarezerwowane tylko dla samolotów? Oczywiście, że nie. Jednakże, co z innymi statkami powietrznymi? Przynajmniej jeden helikopter zwiadowczy pojawiał się z każdym lotniskiem. Ponadto wydawanych było multum helikopterów służbowych, jak policyjne, strażackie czy też medyczne. Jak sytuacja wyglądała z helikopterami cywilnymi? To już inna sprawa. Takich helikopterów praktycznie nie było w motywie Town, aż tu w roku 1988 wydany został ten oto zestaw z sześciokołową ciężarówką i długą naczepą z helikopterem wraz z dwoma kaskaderami. Myślę, że zestaw został przyjęty bardzo dobrze. Jest to średniej wielkości zestaw składający się z prawie 200 klocków, ale oferuje do złożenia bardzo fajny model ciężarówki wraz z helikopterem. Dużo możliwości zabawy za nie wygórowaną cenę. Obydwaj kaskaderzy pojawiali się praktycznie na każdej scenerii z lotniskiem od roku 1988. Poniżej przedstawię wszystkie prezentacje, jakie znalazłem. Niektóre udało mi się nawet zrekonstruować.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1988uk.pdf Katalog 1988 UK: Strona 14 i 15: Miasto

Ciężarówka i Śmigłowiec

LEGO Classic
Ciężarówka z naczepą
 Zestaw ten oferuje nam do złożenia dużą sześciokołową ciężarówkę z dziobem, która ciągnie długą naczepę na sześciu małych kołach. Naczepa dostosowana jest do przewozu helikoptera. Śmigłowiec idealnie wpasowuje się w przygotowane na płozy podłoże przy końcu naczepy. Tylne śmigło natomiast przyczepia się do wystającego z przodu naczepy stabilizatora, żeby helikopter nie przechylał się zbyt mocno podczas jazdy. 
LEGO Classic
The truck
 Naczepa jest przymocowana do ciężarówki przy użyciu klina wystającego z tyłu ciężarówki, gdzie w naczepie jest wykonany otwór przy użyciu płytki z Technic'a. Jest to co prawda nawet ciekawe rozwiązanie, jednakże trzeba zauważyć, że przechylanie naczepy na bok nie jest możliwe. W roku 1988 był to mechanizm nadal rozwijający się, bo sposób doczepiania naczepy zmieniał się dość znacznie. Można to zauważyć porównując starą cysternę z zestawu 6695-1: Cysterna-Shell z drugą wydaną 8 lat później z zestawu 6594-1: Cysterna-Octan. Obydwie mają całkowicie inne mechanizmy przy złączeniu naczepy i nowy z roku 1992 jest o wiele stabilniejszy i bardziej realny, jako że imituje klin i siodło. 
LEGO Classic
Helikopter
 Zawarty w tym zestawie helikopter jest już wykonany w nowym stylu, na wzór kopuły. Proszę zauważyć, że ten zestaw jest dość stary, bo z 1988 roku. To właśnie w tym roku pojawiły się pierwsze helikoptery z tym typem szyby. W roku 1986 w zestawie 6386-1: Komenda-Miejska-Policji można zobaczyć helikopter starego typu lub choćby w lotnisku 6392-1: Lotnisko.
Takich ciężarówek transportowych nie było jednak wiele w zestawach motywu Town. Jest ciężarówka do transportu wyścigówek, jeszcze jedna do transportu promu kosmicznego. Kilka znajdzie się, ale nie ma ich wiele. To czyni ten zestaw unikatowy w swoim rodzaju.
LEGO Classic
Kaskaderzy
 Dwóch kaskaderów zostało zawartych w tym zestawie. Obydwaj w białym kombinezonie z literą S i czarno-czerwonymi paskami. Oczywiście pilot helikoptera musi posiadać kask, a kierowca ciężarówki ma czapkę. Tworzą oni drużynę kaskaderów i do tego używają w zwyczaju swojego helikoptera. Zdecydowanie lubią tereny zieleni nie daleko lotniska, gdzie nikt im nie będzie przeszkadzać w lataniu!

Odpowiednik

Warto jeszcze wspomnieć o odpowiedniku z motywu Model Team. Konstrukcje z tego motywu dla niektórych są zagadką i nie widzą różnicy w porównaniu do motywu Technic'a. Różnica jednak jest bardzo znacząca, jako że modele Technic'a są zawsze czysto technicznymi szkieletami nastawionymi na funkcjonalności i praktykę. Natomiast Model Team powstał jako modele podobnej wielkości do Technic'a, ale w pełni zabudowane czyniąc je rzeczywistymi replikami pojazdów czy też statków powietrznych, które mniej były nastawione na możliwości techniczne a bardziej na wygląd i budowę zewnętrzną.
Właśnie w roku 1990 został wydany jeden z popularniejszych zestawów 5590-1: Transporter-Helikoptera, gdzie można znaleźć odpowiednika ciężarówki z opisywanego zestawu. Ciężarówka co prawda nie posiada dzioba, ale podobieństwo jest widoczne.
LEGO Classic
Odpowiednik z motywu Model Team wydany w 1990 roku

Scenerie

Wspominałem na początku, że ciężarówka jest obecna na wielu prezentacjach. To jest fakt, a najlepsze jest to, że kaskaderzy obecni są na wszystkich sceneriach, jakie udało mi się do tej pory zrekonstruować!

LEGO Classic
Prezentacja na ulotce z roku 1988
LEGO Classic
Airporen

Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1989uk4.pdf Katalog 1989 UK IV: Strona 14 i 15: Miasto
LEGO Classic
G-Prex Circuit

Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1988eu3.pdf Katalog 1988 EU III: Strona 14 i 15: Miasto
LEGO Classic
Retor Town

Wszystkie te scenerie można obejrzeć bardziej szczegółowo tu: Rekonstrukcje .

Alternatywne konstrukcje

LEGO Classic
Alternatywny helicopter
Posiadając prawie 200 uniwersalnych klocków można stworzyć niejedną rzecz. Projektanci nie zawiedli nas i umieścili pięć bardzo różnych propozycji na tyle opakowania. Samolot z jednym przednim śmigłem, helikopter z wyścigówką czy też dwa dragstery. Żeby tego było mało, to jest jeszcze propozycja żniwiarki. Modele rolnictwa można było znaleźć jedynie w alternatywach w motywie Town. Helikopter z wyścigówką jest również ciekawym pomysłem, jako że posiada otwarty przedział transportowy niczym w wojskowym śmigłowcu.
LEGO Classic
Nadszedł czas na kilka kaskaderskich wyczynów!

Podsumowanie

Uważam, że ten zestaw jest jednym z najbardziej pożądanych konstrukcji Lego z końca lat 80tych i początku 90tych. Nie posiadałem tego modelu jako dzieciak, ale zawsze chciałem go mieć. Ciężarówka z doczepianą naczepą, do tego jeszcze helikopter i zabawa na wiele godzin gwarantowana. Kaskaderzy doskonale pasują w każdej scenerii obok lotniska, jak można było zauważyć powyżej.
Zestawy powiązane:
Scenerie zawierające ten zestaw:
Napisany:
2015, kwi 27 13:30 (110 miesięcy, 9 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2017, lut 22 10:39 (88 miesięcy, 2 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
17 razy
Komentarze
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 1.527s | Unknown (Robot )
2 osób przegląda stronę. 2 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak