Mobilny Żuraw

(Mobile Crane)
Klasyka LEGO: LEGO 6361 Mobile Crane - Mobilny Żuraw
Informacje o zestawie:
LEGO:
6361-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
163
Figurek:
1
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
5.0
(7 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Budownicze
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 22d 1h
Odsłon:
17433
Opublikowane:
2016, maj 30 18:35
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
 Jest to tak naprawdę pierwszy tego typu pojazd w motywie Town. Wydany w roku 1986 długi mobilny żuraw posiada wysuwane ramię na obrotowej podstawie oraz linę zakończoną hakiem do podnoszenia pojemników lub wszelkich innych przedmiotów. Doskonale sprawdza się na budowie, bo nieraz trzeba podnieść jakąś ciężką płytę podłogową lub dachową. Ponadto projektanci w tym zestawie zaproponowali bardzo ciekawe alternatywne propozycje, a jest ich aż 5. Stacjonarny dźwig czy też prostopadły dźwig nadają się nawet bardziej na terenie budowy. Zestaw jest bardzo dobrze przemyślany. Posiada co prawda kilka niedociągnięć, ale nie wszystko da się od razu zrobić w stu procentach dobrze. Osobiście uważam ten pojazd za jeden z wielu sukcesów w zestawach Lego. 
Udało mi się znaleźć tylko jedną prezentację w małym katalogu z roku 1986, gdzie owy dźwig jest obecny w trakcie przenoszenia niebieskiego pojemnika obok spychacza z zestawu 6658-1: Spychacz.
LEGO Classic
Prezentacja w katalogu z roku 1986
LEGO Classic
Poprzednie i następne mobilne dźwigi
 Poprzednikiem tego pojazdu był pneumatyczny dźwig dostępny w zestawie 6678-1: Pneumatyczny-Dzwig wydany w roku 1980. Jednakże, ten żuraw miał całkiem inny charakter. Nie posiadał haku a czerpak. Dlatego też śmiało stwierdziłem wcześniej, że pojazd z tego zestawu był pierwszym dźwigiem z hakiem w historii motywu Town. Natomiast oficjalnym następcą był dźwig z zestawu 6352-1: Dzwig-ladunkowy, który wyglądał całkiem inaczej i w którym wszystkie niedogodności opisane poniżej zostały usunięte.
LEGO Classic
Dźwig z Technic'a
 W między czasie pojawił się jeszcze jeden ciekawy pojazd, ale dostępny w edycji limitowanej tylko na terenie USA. Był to niebieski dźwig z zestawu LEGO-1489-1 wydany w roku 1989. Bardzo podobna konstrukcja do pojazdu dostępnego w tym zestawie, jednakże na jeszcze większych kołach. Warto jeszcze wspomnieć o mobilnym żurawiu z Technic'a, gdzie można znaleźć pojazd dokładnie takiego samego typu w zestawie LEGO-8460-1. Jak przystało na Technic'a, pojazd posiada mechanizmy wszędzie tam, gdzie potrzeba. Wszystkim da się sterować za pomocą korb wystających z każdej strony pojazdu. Nawet podpory wysuwa się za pomocą bocznej korby. Jest to zdecydowanie jedna z najciekawszych pozycji Technic'a. Jak widać, koncepcja dźwigu nie jest obca w konstrukcjach Lego i można ją odnaleźć w kilku formach.

Pojazd

LEGO Classic
Lina z metalowym hakiem
 Mobilny żuraw to konstrukcja na swój sposób wyjątkowa. Zawiera kilka unikatowych klocków, takich jak: żelazny i solidny hak, wysuwane ramie złożone z dwóch części oraz specjalny blok 2x4x2 z korbą do nawijania liny. 
LEGO Classic
Pojazd
 Pojazd jest bardzo długi, muszę napisać, że jest to jeden z niewielu bardzo długich pojazdów niezginających się w połowie. Dźwig jest w pełni funkcjonalny. Możliwe jest zaczepienie praktycznie dowolnej konstrukcji z Lego na hak i przeniesienie w inne miejsce. Cały tułów obraca się o 360 stopni, ramie można wysunąć na prawie dwukrotną długość oraz przy użyciu korby możemy podnosić lub opuszczać przedmioty.
Pojazd posiada cztery podpory stabilizacyjne, po dwie na bok. Podpory są wysuwane i składane. Uważam, że są one największą niedogodnością tego pojazdu. Podtrzymywane na zwyczajnym uchwycie nie są w stanie stabilnie utrzymać pojazdu i nie trzeba dużo, aby odleciały w trakcie próby operowania dźwigiem. Co gorsza, można je dość łatwo połamać, jeśli użyje się zbyt dużej siły. 
LEGO Classic
Przenoszenie kontenera
 Zalecam w tym aspekcie o ostrożność lub o dodatkowy zakup kilkunastu uchwytów. 
Za uchwyt kontenera posłużyła w tym zestawie barierka, która jest również używana jako część płozy helikoptera. Jest to druga bolączka tego zestawu, ponieważ hak ciężko założyć na barierkę, po prostu nie mieści się i trzeba użyć siły. Nie da się zwyczajnie obniżyć haku i zawiesić na uchwycie, trzeba go zdemontować i założyć. Jest to mało praktyczne. Warto wspomnieć, że obydwie te niedogodności zostały usunięte w nowszej wersji mobilnego dźwigu wydanego w roku 1991 w zestawie 6352-1: Dzwig-ladunkowy. To jest bardzo dobry przykład na to, jak grupa Lego uczyła się na błędach i jak skutecznie usuwała je, co myślę bardzo mocno przyczyniło się do ogólnego sukcesu firmy.
Dźwig można zaliczyć do pojazdów budowniczych, ponieważ doskonale sprawdza się na budowie jak to już udowodniłem w wielu procesach budowlanych. Podejrzewam jednak, że jego głównym celem miało być ładowanie kontenerów na statek. W zestawie zawarty jest jeden kontener z otwieranymi drzwiczkami z jednej strony.
LEGO Classic
Kabina i operator
 Operator i zarazem kierowca dźwigu jest ubrany w czarny fartuch roboczy wraz z czerwonym kaskiem budowniczym. Kabina pojazdu nie posiada drzwi, co myślę było dobrym posunięciem. Nie wyobrażam sobie tego pojazdu z drzwiami, po prostu nie pasują tutaj. Dach jest otwierany do góry, więc nie ma problemu by umieścić kierowcę wewnątrz. Zaraz za kabiną znajdują się dwie dźwignie, które służą do operowania dźwigiem. Bardzo fajny pomysł, miło że projektanci nie zapomnieli o tak ważnym elemencie. W końcu z kabiny pojazdu kierowca nie mógłby w tym przypadku operować ramieniem żurawia. 

Podsumowując, jest to zdecydowanie jeden z ciekawszych modeli, z racji jego wielkości oraz możliwości, jakie udostępnia. Podnoszenie kontenerów czy też innych przedmiotów nie stanowi problemu, gdy posiadamy ten dźwig! 

Przedstawiam poniżej jeden z obrazów procesu budowy mety toru wyścigowego, gdzie dźwig pomaga w rozkładaniu płyt trybuny. Można go również ujrzeć w wielu innych procesach budowy dostępnych tutaj.
LEGO Classic
W trakcie budowy mety toru wyścigowego

Alternatywne budowle

Na tylnej stronie opakowania możemy znaleźć aż 5 ciekawych alternatywnych propozycji, takich jak prostopadły lub stacjonarny dźwig. Większość z tych konstrukcji może być przydatna na terenie budowy. Mobilny żuraw może również zamienić się w ciężarówkę holowniczą dla pojazdów wielkogabarytowych. Wszystkie te propozycje można obejrzeć w sekcji alternatyw poniżej, a niektóre mają nawet dodatkową galerię 'jak zbudować?'. Muszę stwierdzić, że te alternatywy były ciężkie w rekonstrukcji z jednego małego obrazka.
Zestawy powiązane:
Napisany:
2015, kwi 4 19:06 (112 miesięcy, 27 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2016, lis 27 11:19 (92 miesięcy, 25 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
23 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 0.981s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak