Ciężko jest wręcz uwierzyć, że ten budynek pochodzi z samych początków motywu Town. W tamtych czasach nadal wydawane były pojazdy, które nie posiadały kabin z siedzeniem dla kierowcy. Kabiny były zabudowane, a szyby imitowały przezroczyste klocki. Nie mniej jednak powoli pojawiały się zestawy bardziej proporcjonalne i dostosowane do minifigurek. To właśnie był jeden z tych zestawów. Wydany w roku 1980, zestaw jednostki medycznej składającej się z niewielkiego budynku lekarza oraz samochodu w wersji kabrioletu. Dla zachowania równowagi, tym razem lekarzem została kobieta, a pacjentem jest mężczyzna. Jest to kolejna unikatowa pozycja, jako że nie powstał drugi taki budynek w serii Town przez całe kolejne 16 lat. Siedem lat później wydany został o wiele większy budynek centrum ratunkowego. Jeśli chodzi o usługi medyczne, to właściwie wszystko. Nie wliczając oczywiście samodzielnych zestawów pojazdów medycznych i ambulansów. Prezentacja przedstawiona poniżej jest z roku 1980, czyli samych początków motywu Town. Niewiele zestawów było wtedy dostępnych, ale wystarczyło by stworzyć nawet ciekawą scenerię małego miasteczka.
Jednostka medyczna została ulokowana na dość długiej siwej płycie 8x24. Biały budynek z czerwonym dachem kolorystycznie naprowadza nas, że w tym miejscu możliwe są usługi medyczne. Jeśli jednak ktoś miałby wątpliwości, to na dachu umiejscowiony został duży znak w postaci kostki, na której widnieje czerwony krzyż z każdej strony. Kolorystyka jest naturalnie podporządkowana czerwonemu krzyżowi, który w tamtych czasach był symbolem medycznym w każdym zestawie tego typu. Budynek został podzielony na dwie części.
Budynek wewnątrz
Po prawej stronie patrząc od wewnątrz, jest niebieskie biurko lekarza. Z boku zamontowany został uchwyt na krótkofalówkę, a na biurku leżą czyste recepty, gotowe do wypisywania. Pomieszczenie przeznaczone do badań jest ulokowane po lewej stronie budynku. Dostępne jest tutaj łóżko dla pacjenta i obrotowe krzesło dla lekarza.
Badanie pacjenta
Promienie słoneczne docierają do wnętrza pokoju poprzez dwa okna z białymi paskami od dołu do góry, których celem jest zachowanie prywatności pacjenta w trakcie badania. To nie wszystko, bo oprócz okien jest jeszcze oszklony dach. Lekarce zdecydowanie nie zabraknie światła w trakcie pracy.
Pacjent i lekarka
W zestawie zawarte zostały dwie minifigurki. Pacjent w czerwonym swetrze i czarnej marynarce oraz lekarka w standardowym białym ubraniu medyka. Pani lekarz może również przeprowadzać wizyty domowe. Ma do dyspozycji niewielki samochód w wersji kabrioletu. Projektanci postarali się, aby i tym razem pojazd był na swój sposób unikatowy. Przód pojazdu jest tym razem spadzisty i to go już wyróżnia znacznie z tłumu.
Samochód lekarki
Trzy znaki czerwonego krzyża widnieją na samochodzie, z przodu na masce oraz na obydwu drzwiach. Ponadto pojazd posiada niebieskie sygnały świetlne nad szybą przednią. Nie da się pomylić jego funkcji. Z tyłu jeszcze jeszcze niewielki bagażnik, w którym można przewieźć drobne rzeczy jak np. walizkę.
Unikalne naklejki
Niestety, wszystkie znaki czerwonego krzyża w tym zestawie to naklejki. Jak wiadomo, naklejkom o wiele ciężej jest przetrwać próbę czasu niż klockom z nadrukami. Dlatego też nie jest łatwo znaleźć ten zestaw w dobrym stanie z naklejkami w całości, jako że ma on teraz już 36 lat! Da się zauważyć, że brakuje mi dwóch unikalnych naklejek z tego zestawu. Jedna z nich została umieszczona zaraz za biurkiem lekarza, a jest to tablica do badania wzroku. Natomiast druga naklejka to mały kalendarz, który nakleja się na klocek 1x2. Niestety, nie posiadam ich w tym momencie. Jak je zdobędę, to dodam odpowiednie nowe zdjęcia do galerii.
W roku 1981 budynek lekarki pojawił się jeszcze raz w nowej prezentacji małego miasteczka.
Na koniec przedstawiam wykorzystanie jednostki medycznej w części miasta Bebricton, niedaleko dzikiego lasu.
Bebricton - Dziki las
Alternatywne konstrukcje
Alternatywa
Średni zestaw z lat 80tych musi zaoferować na tyle opakowania chociaż kilka propozycji alternatywnych. Co można odnaleźć w tym przypadku? Pełna gamma propozycji, ponieważ nie tylko alternatywne budowle, samochody czy też ciężarówki zostały przedstawione, ale również łodzie i samoloty. Kolejny przykład na to, jak ciekawe rzeczy można wykonać z rozdrobionego na małe klocki zestawu.