Jednostka medyczna

(Paramedic Unit)
Klasyka LEGO: LEGO 6364 Paramedic Unit - Jednostka medyczna
Informacje o zestawie:
LEGO:
6364-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
137
Figurek:
2
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.0
(6 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Medyczne
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 22d 2h
Odsłon:
11993
Opublikowane:
2016, maj 13 15:59
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
Ciężko jest wręcz uwierzyć, że ten budynek pochodzi z samych początków motywu Town. W tamtych czasach nadal wydawane były pojazdy, które nie posiadały kabin z siedzeniem dla kierowcy. Kabiny były zabudowane, a szyby imitowały przezroczyste klocki. Nie mniej jednak powoli pojawiały się zestawy bardziej proporcjonalne i dostosowane do minifigurek. To właśnie był jeden z tych zestawów. Wydany w roku 1980, zestaw jednostki medycznej składającej się z niewielkiego budynku lekarza oraz samochodu w wersji kabrioletu. Dla zachowania równowagi, tym razem lekarzem została kobieta, a pacjentem jest mężczyzna. Jest to kolejna unikatowa pozycja, jako że nie powstał drugi taki budynek w serii Town przez całe kolejne 16 lat. Siedem lat później wydany został o wiele większy budynek centrum ratunkowego. Jeśli chodzi o usługi medyczne, to właściwie wszystko. Nie wliczając oczywiście samodzielnych zestawów pojazdów medycznych i ambulansów. Prezentacja przedstawiona poniżej jest z roku 1980, czyli samych początków motywu Town. Niewiele zestawów było wtedy dostępnych, ale wystarczyło by stworzyć nawet ciekawą scenerię małego miasteczka. 
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1980uk.pdf Katalog 1980 UK: Strona 12 i 13

Budynek

LEGO Classic
Budynek
 Jednostka medyczna została ulokowana na dość długiej siwej płycie 8x24. Biały budynek z czerwonym dachem kolorystycznie naprowadza nas, że w tym miejscu możliwe są usługi medyczne. Jeśli jednak ktoś miałby wątpliwości, to na dachu umiejscowiony został duży znak w postaci kostki, na której widnieje czerwony krzyż z każdej strony. Kolorystyka jest naturalnie podporządkowana czerwonemu krzyżowi, który w tamtych czasach był symbolem medycznym w każdym zestawie tego typu. Budynek został podzielony na dwie części. 
LEGO Classic
Budynek wewnątrz
 Po prawej stronie patrząc od wewnątrz, jest niebieskie biurko lekarza. Z boku zamontowany został uchwyt na krótkofalówkę, a na biurku leżą czyste recepty, gotowe do wypisywania. Pomieszczenie przeznaczone do badań jest ulokowane po lewej stronie budynku. Dostępne jest tutaj łóżko dla pacjenta i obrotowe krzesło dla lekarza. 
LEGO Classic
Badanie pacjenta
Promienie słoneczne docierają do wnętrza pokoju poprzez dwa okna z białymi paskami od dołu do góry, których celem jest zachowanie prywatności pacjenta w trakcie badania. To nie wszystko, bo oprócz okien jest jeszcze oszklony dach. Lekarce zdecydowanie nie zabraknie światła w trakcie pracy.
LEGO Classic
Pacjent i lekarka
W zestawie zawarte zostały dwie minifigurki. Pacjent w czerwonym swetrze i czarnej marynarce oraz lekarka w standardowym białym ubraniu medyka.
Pani lekarz może również przeprowadzać wizyty domowe. Ma do dyspozycji niewielki samochód w wersji kabrioletu. Projektanci postarali się, aby i tym razem pojazd był na swój sposób unikatowy. Przód pojazdu jest tym razem spadzisty i to go już wyróżnia znacznie z tłumu.
LEGO Classic
Samochód lekarki
Trzy znaki czerwonego krzyża widnieją na samochodzie, z przodu na masce oraz na obydwu drzwiach. Ponadto pojazd posiada niebieskie sygnały świetlne nad szybą przednią. Nie da się pomylić jego funkcji. Z tyłu jeszcze jeszcze niewielki bagażnik, w którym można przewieźć drobne rzeczy jak np. walizkę.
LEGO Classic
Unikalne naklejki
 Niestety, wszystkie znaki czerwonego krzyża w tym zestawie to naklejki. Jak wiadomo, naklejkom o wiele ciężej jest przetrwać próbę czasu niż klockom z nadrukami. Dlatego też nie jest łatwo znaleźć ten zestaw w dobrym stanie z naklejkami w całości, jako że ma on teraz już 36 lat!
Da się zauważyć, że brakuje mi dwóch unikalnych naklejek z tego zestawu. Jedna z nich została umieszczona zaraz za biurkiem lekarza, a jest to tablica do badania wzroku. Natomiast druga naklejka to mały kalendarz, który nakleja się na klocek 1x2. Niestety, nie posiadam ich w tym momencie. Jak je zdobędę, to dodam odpowiednie nowe zdjęcia do galerii.

W roku 1981 budynek lekarki pojawił się jeszcze raz w nowej prezentacji małego miasteczka.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1981uk.pdf Katalog 1981 UK: Strona 10 i 11

Na koniec przedstawiam wykorzystanie jednostki medycznej w części miasta Bebricton, niedaleko dzikiego lasu.
LEGO Classic
Bebricton - Dziki las

Alternatywne konstrukcje

LEGO Classic
Alternatywa
 Średni zestaw z lat 80tych musi zaoferować na tyle opakowania chociaż kilka propozycji alternatywnych. Co można odnaleźć w tym przypadku? Pełna gamma propozycji, ponieważ nie tylko alternatywne budowle, samochody czy też ciężarówki zostały przedstawione, ale również łodzie i samoloty. Kolejny przykład na to, jak ciekawe rzeczy można wykonać z rozdrobionego na małe klocki zestawu.Zestawy powiązane:
Napisany:
2016, maj 11 16:19 (99 miesięcy, 15 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2017, lut 4 19:11 (90 miesięcy, 15 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
13 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 0.736s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak