Zestaw ten oferuje nam konstrukcję prywatnego odrzutowca wydanego w roku 1985 razem z pierwszym lotniskiem stworzonym przez Lego. Wzorzec budowy samolotu jest dokładnie taki sam jak jego pasażerskiego odpowiednika zawartego we wspomnianym lotnisku. Został on stworzony jako dodatkowy samolot właśnie do zestawu 6392-1: Lotnisko. Oryginalne scenerie miasta w katalogu z roku 1985 na pierwszym planie prezentują prywatny odrzutowiec startujący z lotniska.
Prezentacja w katalogu z roku 1985
Warto wspomnieć, że dużych samolotów dostępnych w motywie Town jest kilka jako samodzielne zestawy i zazwyczaj spełniają jakąś funkcję, jak 6356-1: Samolot-medyczny lub 6375-1: Samolot-transportowy. Duże pasażerskie samoloty były głównie dostępne tylko z lotniskami. To jest tak naprawdę jedyny ogólnodostępny zestaw samego samolotu pasażerskiego wydanego w motywie Town. Co prawda były jeszcze specjalne zestawy, takie jak:
Special 611-2 set with Canadian airplane
Lego-611-2 - Wydany w 1988 roku Kanadyjski samolot bez kabiny pilota, bez miejsc dla pasażerów. Jest to atrapa samolotu, jedynie podobnie wygląda do odpowiedników z motywu Town. Lego-1973-1 - Wydany w 1989 roku samolot promujący linie lotnicze Emirates, który jest już w pełni funkcjonalny i nie odbiega od swoich odpowiedników. Lego-1774 - Wydany w 1991 roku samolot pasażerski ze specjalnymi nadrukami na dziobie oraz ogonie, który bardziej pasuje do lotniska 6396-1: Miedzynarodowe-lotnisko. Do konstrukcji tych samolotów został użyty ten sam wzorzec, co do recenzowanego tutaj odrzutowca - odpowiedni na lata 80te w motywie Town.
Specjalne zestawy z samolotem: 1973 oraz 1774
Warto jednak wspomnieć jeszcze o dwóch specjalnych konstrukcjach, które były bardziej unikalne. Mianowicie zestawy: Lego-1775-1 - wydany w roku 1994 samolot pasażerski z wykorzystaniem wzorca konstrukcyjnego pasującego do lotniska 6597-1: Century-Skyway wydanego w tym samym roku. Jest to kolejny samolot promujący linie lotnicze. W zestawie tym oprócz samolotu jest jeszcze wieża kontrolna. Taki był dziwny zwyczaj w zestawach wypuszczanych w USA, aby dodać jakąś niewielką budowlę do pojazdu czy samolotu. Jest to zawsze miłe, dostać coś ekstra w zestawie, ale z drugiej strony mogło to być problematyczne. Wieża kontrolna to w końcu część lotniska. Jak normalnie ją używać bez pasów startowych lub terminala?
Specjalne zestawy z samolotem: 1775 oraz 1818
Jest to jednak dziwne, by postawić samą wieżę kontrolną do sterowania samolotami. Lego-1818-1 - unikalna konstrukcja samolotu promującego austriackie linie lotnicze Finnair. Szyba wykorzystana tutaj pasuje również do wzorca lotniska 6597-1: Century-Skyway, jednakże samolot nie posiada jednego standardowego ogona, a dwa na skrzydłach. Przypomina nieco konstrukcją 6356-1: Samolot-medyczny. Wszystkie te samoloty to specjalne zestawy, niektóre były wydawane tylko na terenie USA. Nie były ogólnodostępne jak zestaw prywatnego odrzutowca czy choćby 6392-1: Lotnisko. Dlatego też można powiedzieć, że recenzowany tutaj odrzutowiec to jedyny zestaw samego samolotu pasażerskiego w motywie Town, który nie był powiązany z żądną rzeczywistą linią lotniczą, był promowany w katalogach Lego i przede wszystkim był dostępny dla wszystkich, którzy mieli dostęp do dowolnych klocków Lego.
Samolot
Samolot
Mimo, że samolot jest głównie biały, posiada charakterystyczne dwa pasy, czerwony i czarny wzdłuż całego kadłuba. Ogon samolotu ma nawet specjalny nadruk z kontynuacją owych pasów. Warto zaznaczyć, że nie jest to naklejka. W latach 80tych więcej było klocków z kilkakrotnie bardziej trwałymi nadrukami aniżeli z naklejkami bardziej podatnymi na zniszczenie. Samoloty lat 80tych w motywie Town były konstruowane wykorzystując jeden wzorzec, jak już wspomniałem wyżej. Dzięki temu można było wszystko ze sobą łączyć bez problemów. Nie mniej jednak warto zauważyć, że tak naprawdę żaden samolot nie był dokładnie taki sam. Dziób, skrzydła, ogon był taki sam, ale przykładowo pozycja skrzydeł lub silników zmieniała się. W tym przypadku silniki nie są przymocowane do skrzydeł, a do kadłuba i są tylko dwie sztuki. Skrzydła natomiast są przymocowane do spodu kadłuba. Podwozie również z reguły jest różne, ale tylko tylna część.
Wnętrze
W tym przypadku mamy dwa razy podwójne koła z tyłu. Samolot nie przewozi dużego ciężaru, to tyle stanowczo wystarczy. Przednie koło podwozia jest zawsze takie same w dużych samolotach i są to obrotowe dwie opony. Muszę tutaj powiedzieć, że zawsze miałem problem z poruszaniem takiego samolotu. Mimo, że posiada obrotowe przednie podwozie i solidne gumowe koła, to przednie koło znajdywało sobie inny kierunek niż ten, w którym go poruszałem. Pomagało zazwyczaj mocniejsze przyciśnięcie podczas poruszania. Nie mniej jednak to drobne niedogodności, a wrażenia z zabawy takim samolotem jako dzieciak są po prostu wspaniałe. Kadłub otwiera się do góry i wnętrze samolotu posiada trzy niebieskie miejsca siedzące. Przedział na bagaże znajduje się w tylnej części i jest otwierany oddzielnie. Nasz pasażer nie musi latać sam, może zabrać koleżankę lub nawet dwie.
Pasażer i pilot
Kabina pilota jest oddzielona od sekcji pasażerów i nie jest otwierana. Klocek wierzchni trzeba zdjąć, aby dostać się do kabiny. Ponadto przednia szyba jest starego typu, czyli ma 6 pinów na górze a nie dwa, jak to ma miejsce w nowych niskich szybach wydawanych od początku lat 90tych. Jest to trochę uciążliwie i tak naprawdę trzeba zdjąć szybę wraz z dachem by dostać się do pilota. Dwaj osobnicy są dostępni w tym
zestawie, pilot ubrany w standardowy czarny strój oraz jeden pasażer -
biznesmen z brązową walizką.
W katalogu z roku 1986 nadal można zobaczyć prywatny odrzutowiec, tym razem nadlatujący z daleka.
Prezentacja w katalogu z roku 1986
Podsumowując, szkoda że tylko jeden samolot został wydany. Czyż nie fajnie byłoby mieć jeszcze niebieski samolot pasażerski lub na przykład po części żółto-zielony? Rozumiem, że Lego jako firma zawsze stawiała na jakość i preferowane było wydać jeden porządny i konkretny zestaw niż 10 średnich, ale żeby przez okres 10 lat nie wydać nawet jednego innego samolotu pasażerskiego w standardowym motywie? Jest to nieco dziwne. Możliwości jest wiele, ciekawe dlaczego więc nie pojawił się żaden inny uniwersalny zestaw. Możliwe, że uważano wydanie promocyjnego samolotu będzie wystarczające, ale to nie to samo. Samoloty to jedne z najbardziej lubianych zabawek obok wyścigówek, świadczy o tym choćby multum mniejszych samolotów jednoosobowych dostępnych w motywie Town.
Alternatywne konstrukcje
Motorówki i samoloty konstruowane są z podobnych klocków, dzięki temu nie raz łatwo jest zrobić samolot z motorówki i na odwrót. W tym przypadku nie jest inaczej. Zaproponowane zostały dwie łódki, samolot bez podwozia, żaglowóz oraz helikopter. Wiele możliwości na kolejne godziny zabawy i składania klocków!