Samolot transportowy

(Trans Air Carrier)
Klasyka LEGO: LEGO 6375 Trans Air Carrier - Samolot transportowy
Informacje o zestawie:
LEGO:
6375-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
208
Figurek:
2
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.5
(19 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Lotnictwo
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 7d 22h
Odsłon:
18132
Opublikowane:
2015, sie 26 18:31
Wprowadzenie

Klasyka LEGO
Wpis w katalogu
 W tym zestawie zaoferowany został samolot transportowy, wózek widłowy oraz niewielki pojazd do transportu ładunków. Samolot jest całkiem duży i potrafi pomieścić przynajmniej 5 małych kontenerów. Genialnie uzupełnia zestaw 6396-1: Miedzynarodowe-lotnisko, gdzie dostępny jest już samolot pasażerski wykonany w takim samym stylu lecz w białym kolorze. Międzynarodowe lotnisko było elementem pierwszoplanowym wielu prezentacji w katalogach, co było naturalnym krokiem, aby prezentować to co najlepsze. Nie mniej jednak zabrakło miejsca na prezentację tego samolotu. Zabrakło również zestawu ze stacją załadunkową z dodatkowymi kontenerami i np. płytą lotniskową. Ciekawe, że odpowiedni zestaw nie powstał na lata 90te. Mianowicie coś takiego powstało w roku 1985 i jest to zestaw 6377-1: Delivery-Center z własnym samolotem pasującym bardziej do lotniska 6392-1: Lotnisko. Jednakże do samolotu tutaj recenzowanego nie ma pasującej stacji załadunkowej. Może też dlatego ten samolot nie jest specjalnie prezentowany w akcji w katalogach. Poniższa sceneria z roku 1992 przedstawia samolot transportowy w locie i to jedyna oryginalna prezentacja, na której go znalazłem. Możliwe, że jednak są jeszcze jakieś, jak uda mi się go zlokalizować to zaktualizuję tą recenzję. Jednakże problem nadal pozostaje, bo nawet nie ma za bardzo dedykowanego miejsca na rozładunek takiego samolotu. Można to zawsze zrobić na płycie lotniskowej, ale po rozładunku takiego samolotu co robić z kontenerami? Gdzie je przewieźć, gdzie odstawić? Jedna z opcji to można użyć ciężarówki z kontenerami np. 1772-1: Ciezarowka-lotniskowa, chociaż aż się prosi o zbudowanie budynku lub chociaż płyty obok lotniska, gdzie można je składować.

Klasyka LEGO
Prezentacja w katalogu z roku 1992
 

Samolot

Całe wnętrze, oprócz kabiny pilota jest zarezerwowane na ładunek. Można dostać się na dwa sposoby do przewożonych kontenerów. 
Klasyka LEGO
Boczna klapa
Duża część kadłubu otwiera się do góry umożliwiając łatwy dostęp do zawartości wewnątrz. Ponadto, samolot ten posiada jedno z ciekawszych rozwiązań - cały ogon jest na zawiasach i można go bez problemu otworzyć w lewą stronę. 
Klasyka LEGO
Wejście z tyłu
 Umożliwia to łatwe ładowanie kontenerów przez wózek igłowy do tylnego wejścia. Konstrukcja samolotu nie odbiega od standardów na lata 90te i najbardziej pasuje do zestawu 6396-1: Miedzynarodowe-lotnisko jak już wspomniałem wyżej. Muszę tutaj stwierdzić, iż samoloty w latach 90tych zostały zaprojektowane bardzo pomysłowo. Mimo swoich lekko kanciastych gabarytów, oddaje wygląd samolotu dość dobrze. Jednakże najważniejsze jest to, że klocki wykorzystane do budowy są w większości standardowe i jak najbardziej rozdrobnione. To jest właśnie według mnie kwintesencja Lego. Taki samolot można rozebrać i złożyć z niego motorówki, statki, inne samoloty czy nawet i samochody. Możliwości budowlanych jest wiele.
Klasyka LEGO
Pojazd transportowy
 Dwa pojazdy są tutaj dostępne. Pierwszy to niewielki pojazd transportowy bez zadaszenia czy też szyby. Typowy pojazd lotniczy do przewozu kontenerów, posiadający niewielki bagażnik mieszczący jedną sztukę. 
Klasyka LEGO
Wózek widłowy
 Drugi pojazd to wózek igłowy posiadający już nietypowy klocek, jakim jest podnośnik na zwyczajnej drucianej sprężynce. Podnośnik ten, podobnie jak inne elementy Lego jest wysokiej jakości i nawet po 20 latach działa tak samo dobrze.
Dwie figurki zawarte zostały w tym zestawie. Pilot w standardowym czarnym mundurze oraz w czarnej czapce i pracownik lotniska, który pomaga załadować kontenery do samolotu przy użyciu wózka igłowego. 
Klasyka LEGO
Pomocnik i pilot
 Trzy żółte pojemniki są dostępne w tym zestawie, bez naklejek. Kontenery są standardowe, takie same jak skrzynka na listy czy też szafka w terminalu lotniskowym.
Wypada wspomnieć, że w tym zestawie nie ma naklejek. Ogon samolotu jak i boczne ikony transportu światowego są nadrukami. Jest to jednak najlepsza forma i szkoda, że Lego zaczęło z niej rezygnować.
Nadruk jest najtrwalszy i nie ma problemu z krzywym przyklejaniem, czy też z tym, że trzeba kilka klocków skleić.
Poniżej prezentuję wykorzystanie samolotu w centrum lotów oraz w porcie morskim miasta Bebricton.

Klasyka LEGO
Bebricton - Centrum Lotów
 
Klasyka LEGO
Bebricton - Port morski
 

Alternatywne konstrukcje

Jako, że zostało tutaj wykorzystanych wiele uniwersalnych klocków, możliwości alternatywne są bogate. Samolot, śmigłowiec, motorówki, traktor czy nawet prom kosmiczny! Nawet ciężarówka transportowa jest możliwa do wykonania. Wszystkie te propozycje z wykorzystaniem 208 klocków dostępnych w tym zestawie.
Zestawy alternatywne:
Napisany:
2015, lip 18 18:30 (107 miesięcy, 22 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2023, lut 8 12:26 (15 miesięcy, 21 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
11 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 1.476s | Unknown (Robot )
6 osób przegląda stronę. 6 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak