Tor wyścigowy

(Motor Speedway)
Klasyka LEGO: LEGO 6381 Motor Speedway - Tor wyścigowy
Informacje o zestawie:
LEGO:
6381-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
205
Figurek:
5
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.7
(9 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Wyścigi
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 2h 25m
Odsłon:
28420
Opublikowane:
2015, maj 13 15:20
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
 Przed rokiem 1987 wydawane były jedynie małe zestawy wyścigowe z co najwyżej jednym samochodem. Na początku pojawiały się małe samochody jak w zestawie 6609-1: Plazowy-Buggy. Następnie w roku 1985 próbowano innej koncepcji z podniesionym tyłem jak w zestawie 6604-1: Formula-1 lub w limitowanej wersji LEGO-1528-1. Jednakże te wyścigówki z podniesionym tyłem nie doczekały się następców ani specjalnego toru wyścigowego, ot dwa takie unikaty wydane w międzyczasie. W roku 1987 nadszedł czas na nowy pomysł i ostatecznie został wydany większy zestaw z metą toru wyścigowego. Niewielki zestaw, ale miał to co potrzeba - niewielkie trybuny, pit-stop, mechanik i meta. Wystarczyło dołożyć kilka płyt z prostą ulicą oraz paroma zakrętami i można było stworzyć ciekawy tor wyścigowy. To właśnie był początki wyścigów w zestawach LEGO.
LEGO Classic
Samochody wyścigowe
Znalazłem tylko jedną prezentację w dwóch wersjach z tym zestawem z roku 1987. Sceneria przedstawiona została inaczej w katalogu UK oraz EU. Fakt, że tak mało jest tego zestawu w katalogach jest spowodowany wydaniem rok później starszego brata - LEGO-6395-Nowy zestaw przyćmił całkowicie niewielką metę toru wyścigowego i od tamtej pory już tylko meta z wielkimi czerwonymi trybunami pojawiała się w prezentacjach. 

Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1987uk2.pdf Katalog 1987 UK II: Strona 16 i 17
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1987eu3.pdf Katalog 1987 EU III: Strona 12 i 13

Skład zestawu

LEGO Classic
Pit-stop
 Płyta bazowa posiada dwa miejsca startowe oraz podjazd dla zadaszonego pit-stopu. Możliwe tutaj są drobne naprawy oraz co najważniejsze, wymiana kół samochodom wyścigowym, które jak wiadomo wymagają częstej uwagi. Dostępny jest podnośnik, narzędzia w postaci klucza francuskiego oraz młotka i dwa koła zapasowe. Zaraz przy zadaszeniu stoi beczka z paliwem. Ponadto pod ręką jest dostępna czerwona gaśnica. Standardowy element każdego pit-stopu, w końcu nie wiele trzeba by coś się tutaj zapaliło.
LEGO Classic
Łuk nad trasą
Nad trasą postawiony został niebiesko-czerwony łuk, gdzie zawieszona jest niewielka tablica ze strzałkami oznaczającymi kierunek jazdy oraz z kilkoma światłami kontrolnymi. Na szczycie powiewają dwie żółte flagi ładnie zdobiąc całą konstrukcję.
LEGO Classic
Trybuny
 Po drugiej stronie trasy są niewielkie trybuny wraz z wieżą kontrolną. Wewnątrz tego niewielkiego otwartego pomieszczenia znajduje się komputer do sterowania tablicą i przebiegiem wyścigu, a poprzez megafon dostępny na dachu operator może łatwo przekazać dodatkowe informacje słownie. Trybuny są niewielkie, kilka osób zmieści się na platformie. Reszta musi zadowolić się widokiem z ziemi za barierką przy trasie. 
LEGO Classic
Kamerzysta
 To nie wszystko, bo na rogu znajduje się kamerzysta ze specjalnym stojakiem na dużą profesjonalną kamerę. Obraca się ona o 360 stopni oraz można ją dodatkowo obniżyć. Nie ma większego problemu by skierować go w pożądane miejsce, aby nagrywał przebieg całego wyścigu.
LEGO Classic
Ścigacze
 
W zestawie dostępne są dwie wyścigówki skonstruowane w podobnym stylu. Płaski 2x4 spoiler z tyłu pod niewielkim kątem oraz z przodu długi zderzak również 2x4. Dwa nisko-profilowe samochody wyścigowe na standardowych małych kółkach idealne do wyścigów na płaskim torze. Warto zauważyć, że kierowcy mają jeszcze hełmy starego typu. Wydłużone i bez szybki. Niestety te hełmy miały jedną wadę, dolna krawędź często się łamała. Dopiero w roku 1988 wprowadzone zostały nowe kaski z bardziej wytrzymałą belką na podbródek oraz z możliwością zamontowana szyby.

Pięć figurek jest dostępnych w zestawie.
Kierowcy - dwóch kierowców w kombinezonach oraz w kaskach starego typu bez szybek.
Kamerzysta - okupujący zazwyczaj miejsce przy kamerze osobnik w białych spodniach i w bluzie w niebieskie paski. Na głowie czerwona czapka.
Obserwator - jedna figurka obserwatora w niebieskiej koszuli i siwych spodniach. Jednakże, może być równie dobrze  komentatorem.
Mechanik - ostatnia figurka to mechanik ubrany w czerwony fartuch.

Zapraszam do recenzji spektakularnego zestawu starszego brata 6395-1: Meta-toru-wyscigowego, który jest tak naprawdę kontynuacją zestawów wyścigowych w motywie Town. 
Na koniec przedstawiam metę na trasie G-Prex-Circuit.
LEGO Classic
G-Prex Circuit
 

Alternatywne konstrukcje

Kilka propozycji można znaleźć na tyle opakowania. Większość to inne wersje wyścigówek oraz mety toru wyścigowego, nie mniej jednak całkiem ciekawe i z czasem pojawią się jako alternatywne zestawy wraz z galeriami.

Napisany:
2015, maj 13 15:20 (110 miesięcy, 19 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2023, lut 15 22:37 (16 miesięcy, 3 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
15 razy
Komentarze
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 0.869s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak