Straż pożarna

(Fire Station)
Klasyka LEGO: LEGO 6382 Fire Station - Straż pożarna
Informacje o zestawie:
LEGO:
6382-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
390
Figurek:
4
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.7
(13 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Straż pożarna
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 14d 14h
Odsłon:
18613
Opublikowane:
2016, lip 11 15:42
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
Badania opinii publicznej niejednokrotnie udowodniły, że profesja strażaków jest ceniona i szanowana przez społeczeństwo. Pomoc w tragicznej sytuacji, gdzie pożar niszczy dobytek jest nieoceniona. Strażacy zawsze są dobrze wytrenowani i chętni do pomocy, dlatego też ciężko jest o nich złe słowo powiedzieć. Czy to mogło mieć znaczenie w wydawanych zestawach Lego? Warto zauważyć, że zestawy straży pożarnej są najliczniejsze w porównaniu do innych służb publicznych jak policji, zestawów medycznych lub straży przybrzeżnej. Dostępne są aż cztery budynki straży pożarnej, gdzie pierwszy został wydany w roku 1981 i to jest właśnie recenzowany tutaj zestaw. Następny budynek o podobnej strukturze i dostępnych pojazdach wydany został 4 lata później w zestawie 6385-1: Dom-strazacki
LEGO Classic
Pozostałe budynki straży pożarnej w motywie Town
 Na początku lat 90tych wydanych zostało sporo nowych budowli i tym samym wydany został również nowy budynek straży pożarnej w zestawie 6389-1: Centrum-strazy-pozarnej, który zawierał już helikopter i lądowisko oprócz wozów strażackich. Ostatni budynek straży pożarnej wydany został w roku 1994 w zestawie 6571-1: Straz-pozarna. Wyróżniał się swoją wysokością, która pod koniec motywu Town była obecna również w innych budowlach jak np. w komisariacie policji 6398-1: Centralny-Posterunek. Ponadto warto wspomnieć, że 24 zestawy strażackie w motywie Town były dostępne nie wliczając serii Juniorised. Ta liczba przerasta nawet zestawy policyjne, których również jest sporo. Budynek straży pożarnej dostępny w tym zestawie występował w wielu prezentacjach od roku 1981 do 1985. Został użyty prawie w każdej scenerii miastowej.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1981uk.pdf Katalog 1981 UK: Strona 10 i 11
Rok później budynek straży pożarnej może nie był na pierwszym planie, ale wyraźnie go widać w tyle za górką.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1982eu2.pdf Katalog 1982 EU II: Strona 4 i 5

Budynek

LEGO Classic
Pracownicy
Czterech pracowników obsługuje ten budynek i pojazdy straży pożarnej. Warto zauważyć, że w roku 1981 strażacy mieli czarne kaski, które w późniejszych latach zostały zamienione na białe. Trzech strażaków mamy tutaj dostępnych, którzy są właściwie tacy sami. Nie było to nic nadzwyczajnego w tamtych czasach. Wszystkie głowy były z takim samym uśmiechem i jedynym detalem odróżniającym postacie były torsy, nakrycie głowy i różne kolory spodni. Tors strażaka był tylko jeden przez dość długi czas, dlatego też różnic nie można było się tutaj spodziewać. Dwóch strażaków obsługuje pojazdy: wóz i samochód. Rezerwowy trzeci strażak może zabrać się z wozem strażackim na akcję w celu pomocy w czasie gaszenia pożaru. Ostatnią osobą jest kobieta w czerwonej bluzce i czarnym swetrze. Na głowie zawiązane ma włosy w formie warkoczy. Ten sposób wiązania włosów zawsze kojarzy mi się w postaciach LEGO z młodą kobietą, gdzie proste długie włosy ze starszą osobą. Nie mniej jednak zadaniem kobiety jest sprawowanie urzędu na parterze budynku, gdzie zaraz za drzwiami ma swoje biurko i komputer. 
LEGO Classic
Budynek
Kolorystyka jest oczywiście niezmienna i wszystkie pojazdy, budowle czy helikoptery strażackie są czerwone. W budynku znajdują się dwa garaże z drzwiami sekcyjnymi o takiej samej wysokości. Jest to zdecydowanie jedna z fajniejszych rzeczy w zestawach Lego. Co prawda czasami potrafi się zaciąć i trzeba się siłować, ale jest to udany pomysł i pasuje tutaj idealnie. Warto zauważyć szereg okien na ścianach garażów oraz na dachu. Praktycznie całość jest oszklona. Zestawy LEGO były zawsze dobrze oznaczone i z kilometra można było rozpoznać przeznaczenie danego pojazdu lub budynku. Tak też jest w tym przypadku, gdzie nad drzwiami widnieje wielki znak straży pożarnej w postaci dwóch siekier z płomieniami oraz kasku strażackiego. Jedyna wada tego rozwiązania to potrzeba sklejenia czterech klocków, bo naklejka jest dość duża. Trzeba uważać podczas rozkładania, aby pozostała w całości. Budowla jest dość mała i skromna, bo poza garażami jest tylko niewielkie pomieszczenie na parterze oraz pokój na pierwszym piętrze. 
LEGO Classic
Wewnątrz budynku
 Na dachu znajdują się dwie anteny do wzmacniania sygnału podczas komunikacji zdalnej ze strażakami. Megafon został zamontowany obok anten, aby skutecznie przekazać informację do osób czy też strażaków znajdujących się w pobliżu budynku. 
Na środku budynku znajdują się białe drzwi, za którymi siedzi operatorka przyjmująca interesantów, odbierająca telefony ze zgłoszeniami pożarów i koordynująca akcję pożarniczą. Na piętrze natomiast znajduje się niewielkie pomieszczenie z niebieskim obrotowym krzesłem i łóżkiem, gdzie strażak może wypocząć po akcji ratowniczej. Żółta barierka przy łóżku nie pozwoli mu wypaść w czasie snu. To właściwie tyle, jeśli chodzi o wnętrze. Nie ma tutaj dodatkowych uchwytów na siekierę czy podręczną gaśnicę, co można znaleźć w nowszych zestawach straży pożarnej. Co prawda jest żółta barierka w jednym garażu, w której można zawsze jakieś narzędzie umieścić. 
W roku 1982 można również znaleźć budynek straży pożarnej na prezentacji przedstawiającej budowę miasta, gdzie prezentowane jest wykorzystanie dróg starego typu.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1982eu2.pdf Katalog 1982 EU II: Strona 1 i 2

Pojazdy

LEGO Classic
Wóz strażacki
 Wóz strażacki - jest to standardowy pojazd, bez którego budynek straży pożarnej nie ma racji bytu. Wóz zaopatrzony jest w siwą rozkładaną drabinę oraz zwijany wąż strażacki. Drabina zamontowana została na podnośniku oraz obrotowej podstawie, dając tym samym możliwość uniesienia, obrócenia i skierowania w dowolnym kierunku. Drabina rozkłada się na podwójną długość co nie jest czymś nadzwyczajnym, ale na budynki dostępne w latach 80tych zupełnie wystarczy. Dodatkowe akcesoria, jakie dostępne są w pojeździe to siekiera i butla z tlenem umieszczone we wnęce w prawym boku. Natomiast po lewej stronie zamontowane zostały drzwiczki, za którymi kryje się szereg przycisków i kontrolek służących do sterowania wszystkimi funkcjami pojazdu. Są to niestety naklejki, a jak to z nimi bywa, ciężko jest je zachować. W mojej prezentacji brakuje jednego szeregu kontrolek w dolnej części. Takie rzeczy można rozwiązać w inny lepszy sposób, jak poprzez użycie klocków 1x2 z dekoracjami lub dźwigni i tak to zostało na szczęście zrobione w późniejszych wersjach wozów strażackich dostępnych w zestawach z budynkami straży pożarnej. 

LEGO Classic
Samochód strażacki
 Samochód strażacki - Jest to mniejsza wersja pojazdu służącego do gaszenia pożaru. Myślę, że śmiało można stwierdzić, iż taki samochód nie da rady sobie z większym pożarem i już na pewno nie poradzi sobie z pożarem na wysokości, gdzie drabina jednak jest potrzebna. Jednakże, w roli pomocnika podczas gaszeniu pożaru może zawsze się sprawdzić. Przednia maska pojazdu jest otwierana do góry i posiada unikalny numer 1 w formie naklejki. Z tyłu pojazdu jest zamontowany wał z zawiniętym wężem strażackim. Siekiera, jako podstawowe narzędzie strażaka jest również dostępna na zaczepie z tyłu pojazdu. Warto wspomnieć, że obydwa pojazdy posiadają ikonę straży pożarnej w formie dwukolorowego płomienia na obydwu drzwiach.


W następnych latach budynek straży pożarnej ciągle pojawia się w prezentacjach. W roku 1983 po raz drugi można zobaczyć czerwoną budowlę w tle na górce. 
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1983eu.pdf Katalog 1983 EU: Strona 4 i 5
Budynek straży pożarnej jest nadal obecny nawet w roku 1985, w którym został wydany już nowy budynek w zestawie 6385-1: Dom-strazacki. Przedstawiony został tutaj wraz ze starą wersją komisariatu, gdzie na pierwszym planie są wozy strażackie i policyjne z funkcjami dźwiękowymi oraz świetlnymi.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1985uk.pdf Katalog 1985 UK: Strona 20 i 21

Alternatywne konstrukcje

LEGO Classic
Alternatywny statek i przystań
 Pomysłów na alternatywne konstrukcje nie mogło tutaj zabraknąć, szczególnie że klocków jest dość dużo do wykorzystania. Warto zauważyć, że na początku lat 80tych nie było paneli 1x2x5 lub 1x1x5 i wszystkie ściany, czy to o szerokości 2 klocków czy nawet słupa 1x1 były budowane ze zwykłych klocków. Może zajmowało to więcej czasu i na dłuższą metę budowanie słupów z 5 klocków mogło być uciążliwe, to jednak możliwości jakie to dawało były całkiem ciekawe. Ponadto w tym zestawie dostępnych jest sporo okien i szyb, co daje szersze możliwości w konstrukcji różnych budowli. Na tyle opakowania można znaleźć nawet łódź z przystanią. Poza tym drugą wersję straży pożarnej z dwoma wozami strażackimi oraz trochę dziwnym helikopterem. Nie mniej jednak możliwości jest sporo i to jak już nie raz wspominałem, jest najfajniejsze w starych zestawach LEGO. Gdy mam ochotę, mogę z takiego zestawu zawsze zbudować choćby zwykły budynek mieszkalny, który potem mogę wykorzystać w scenerii.
Napisany:
2016, maj 10 09:15 (96 miesięcy, 25 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2017, lut 4 18:56 (87 miesięcy, 24 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
19 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 2.045s | Unknown (Robot )
2 osób przegląda stronę. 2 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak