Komenda Miejska Policji

(Police Command Base)
Klasyka LEGO: LEGO 6386 Police Command Base - Komenda Miejska Policji
Informacje o zestawie:
LEGO:
6386-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
381
Figurek:
4
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.8
(17 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Policja
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 7d 22h
Odsłon:
39612
Opublikowane:
2016, lip 22 21:58
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
Policja jest bardzo ważnym elementem każdego miasta jako służba powołana do utrzymywania porządku. W przeciwnym razie na pewno znalazłaby się przynajmniej garstka ludzi, którzy chcieliby coś zniszczyć nie mając kompletnie poszanowania dla czyjejś własności lub pracy. Nie ma wątpliwości, że służba tego rodzaju jest wymagana. Projektanci z LEGO oczywiście o tym wiedzieli i nie mogli pominąć komisariatu jako zestawu w motywie Town. Zestaw tutaj recenzowany nie jest to pierwszy z komendą policji. Generalnie zestawy policji pojawiały się w dużej liczbie w mniejszych lub większych zestawach nawet w latach 70tych. W motywie Town, który sięga początku lat 80tych i kończy się w roku 1998 można odnaleźć łącznie 30 zestawów policyjnych. Jednakże, trzeba mieć na uwadze że 4 ostatnie zestawy wydane w 1998 są Juniorised, a te zestawy Lego nie pasują już do stylu wydawanych wcześniej pojazdów czy budynków. Niestety, ale motyw Town skończył się już w roku 1996. Na poniższym zdjęciu można odnaleźć prawie wszystkie zestawy policyjne z lat 80tych motywu Town. Więcej zdjęć z tej prezentacji można zobaczyć tutaj wraz z historią wszystkich policyjnych zestawów LEGO z lat 80tych.
LEGO Classic
Większość zestawów z lat 80tych obok bazy policji
Pierwszy budynek policji pojawił się w zestawie wydanym jeszcze w roku 1972 - LEGO-354-1
LEGO Classic
Zestawy komisariatów wydanych wcześniej
 Był to niewielki budynek z lądowiskiem dla helikoptera wraz z wieżyczką oraz samochodem. To były czasy, gdy żadnych figurek jeszcze nie było, a szyby pojazdów budowane były z przezroczystych klocków. Następny budynek pojawił się w roku 1976 w zestawie LEGO-370-1, gdy dokonywano pierwszych prób mini figurek. Nie posiadały one ani dekoracji twarzy, ani ruchomych rąk czy nóg. Były one dość ograniczone. Budynki nie były jeszcze proporcjonalne do figurek, ale posiadały okna i drzwi. Normalne szyby zaczęły pojawiać się w pojazdach, ale kabin nadal nie było. Można powiedzieć, że było lepiej, ale nadal brak proporcji raził w oczy wraz z brakiem odpowiedniego miejsca dla kierowcy czy pilota. Kolejny budynek wydany został trzy lata później w zestawie LEGO-381-1. To był pierwszy komisariat z poprawnymi proporcjami zarówno budynku jak i pojazdów. Helikopter posiadał już nawet poprawne miejsce dla pilota. Jedynie motor był strasznie dziwny, bo próbowano złożyć go ze zwykłych klocków. Klocki niestety są zbyt duże, by móc z nich złożyć taki wąski jednośladowy pojazd. Na szczęście nie kontynuowano tego pomysłu i motory tego typu szybko zostały zastąpione spopularyzowaną w późniejszym czasie mniejszą wersją w formie jednoczęściowej ramy z doczepianymi kołami. W roku 1983 został wydany pierwszy zestaw 6384-1: Police-Station zawierający komendę miejską policji, która posiada już wszystko w odpowiedniej formie. Radiowóz proporcjonalny do figurek, helikopter z poprawnym miejscem dla pilota i siwy motor w nowej jednoczęściowej formie. Śmiało można powiedzieć, że już w tym zestawie użyte zostały standardy wykorzystywane przez następne długie lata. Jednakże to nie koniec, bo zaledwie 3 lata później wydany został nowy komisariat w recenzowanym tutaj zestawie. Można zauważyć, że budynki policji były obecne w zestawach LEGO od bardzo dawna. Można na ich podstawie zobaczyć jak LEGO udoskonalało elementy i proporcje w budynkach i pojazdach na przestrzeni lat aż osiągnęli perfekcyjny stan na początku lat 90tych.
LEGO Classic
Zestawy komisariatów wydanych później w motywie Town
Oczywiście budynek policji z roku 1986 nie był ostatni i pojawiły się kolejne w motywie Town. W roku 1991 powstał unikalny komisariat z molo oraz łodziami w zestawie 6541-1: Port-morski. Zaledwie 2 lata później powstał największy i zarazem najwyższy komisariat w zestawie 6398-1: Centralny-Posterunek składający się aż z 615 klocków. Dwa pojazdy, motor, helikopter wykonany w nowym stylu wraz  z trzy piętrowym budynkiem robią wrażenie i prezentują się ciekawie w miejskim środowisku. Ostatni budynek policji w motywie Town pojawił się wraz z zestawem 6598-1: Przybrzezny-Posterunek-Policji. Wyróżniał się on od poprzednich, bo posiadał oddzielny budynek z wiezieniem przeznaczonym do postawienia na wyspie w oddali. Skazanego można przetransportować specjalną łodzią dostępną również w zestawie. Zestawów policyjnych w motywie Town zostało wydanych sporo, jak widać nawet po samych komisariatach. Trzeba do tego doliczyć sporą liczbę małych zestawów pojazdów, łodzi czy też helikopterów policyjnych. 
Pod koniec lat 80tych recenzowany tutaj zestaw komendy miejskiej policji pojawiał się praktycznie w każdej scenerii miastowej. Można było go ujrzeć w wielu sceneriach w katalogach i na ulotkach. Postaram się przedstawić większość z nich. Poniżej znajduje się prezentacja łodzi pływających na wodzie, ale w tle nadal można ujrzeć budynek policji. Kolejna prezentacja przedstawia już centrum miasta, gdzie komisariat stoi na pierwszym planie.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1987eu3.pdf Katalog 1987 EU III: Strona 8 i 9
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1987uk2.pdf Katalog 1987 UK II: Strona 18 i 19
 
Opakowanie

LEGO Classic
Opakowanie oraz klocki w perforowanych workach
Opakowanie jest standardowego rozmiaru dla średniego zestawu: (szer., wys., dł.) 28,6 x 33,3 x 6.0cm. Wymiary pudła wymusza płyta bazowa o rozmiarze 25,6x25,6 cm - 32x32 studów. Jedna z najfajniejszych rzeczy w starych zestawach jest podnoszona przednia klapa, za którą mogliśmy ujrzeć wnętrze opakowania za przezroczystą folią oraz dodatkowe prezentacje zestawu na wewnętrznej stronie klapy. Przedstawione przeze mnie opakowanie na powyższym zdjęciu nie jest oryginalnie zapakowane, nie jest to MISB. Wykorzystałem kilka oryginalnych dziurkowanych worków jakie posiadam w celu uzyskania lepszego efektu prezentacji. Te unikatowe plastikowe worki są unikatowe i utożsamiają się z klockami LEGO. Więcej obrazów z opakowania można obejrzeć tutaj. Na szufladzie powinna być jeszcze zawieszona przezroczysta plastikowa deska z wyżłobieniami dla niektórych elementów i figurek, które dodatkowo prezentowały zestaw po podniesieniu klapy za przezroczystą folią. Niestety, ale w moim zestawieniu nie mogłem jej zaprezentować, jako że jej nie posiadam.
Z tyłu opakowania zaprezentowane zostały alternatywne pomysły na wykorzystanie klocków z zestawu, ale o tym napiszę jak zawsze pod koniec recenzji. 
W roku 1988 komisariat pojawił się w przynajmniej trzech prezentacjach w katalogu, a to jest bardzo często. Obecny był praktycznie na każdej prezentacji miasta.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1988uk.pdf Katalog 1988 UK: Strona 12 i 13: Miasto
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1988uk.pdf Katalog 1988 UK: Strona 14 i 15: Miasto

Pojazdy i helikopter

W zestawie udostępnione zostały dwa motory, samochód terenowy oraz helikopter. Jest to całkiem ciekawe połączenie. Oddział taki może sprawdzić się w roli policyjnej eskorty, ale równie dobrze mogą sobie oni poradzić z pościgiem podejrzanego na lądzie i w powietrzu.
LEGO Classic
Motory
Motory - dwa białe policyjne motory z czerwonymi felgami. Warto to zauważyć, ponieważ większość motorów ma przezroczyste felgi, a tutaj jednak zostały zastosowane czerwone. Na tylnym bagażniku po obu stronach widnieje napis "police", jakby ktoś miał wątpliwości kto prowadzi jednośladowiec. Poza standardowymi światłami, jakimi są żółte z przodu oraz czerwone z tyłu, policjanci posiadają zamontowany z tyłu niebieski sygnał świetlny oraz antenkę. Obydwaj funkcjonariusze są tak samo ubrani w czarny kombinezon z odznaką oraz w białe kaski starego typu bez wizjera.
LEGO Classic
Jeep
Jeep - pojazd czterokołowy dostępny w tym zestawie to terenowy samochód na dużych oponach. Podobnie jak motory, posiada on napis "police" z dwóch stron, ale tym razem na drzwiach. Maska z przodu jest otwierana do góry, a na dachu znajdują się dwa niebieskie sygnały świetlne. Pojazd posiada niewielką przestrzeń bagażową w czarnej zabudowie z tyłu, gdzie wozi pachołek ostrzegawczy z czerwonym światłem na górze. Garaż w komisariacie z sekcyjnymi drzwiami otwieranymi do góry jest przeznaczony właśnie dla tego jeepa.

LEGO Classic
Helikopter
Helikopter - na dachu budynku, zaraz nad garażem zostało zbudowane specjalne lądowisko dla helikoptera, gdzie widnieje duża czerwona litera H. Czarny helikopter posiada wewnątrz miejsce jedynie dla pilota. Nie ma dodatkowej przestrzeni nawet na bagaż czy krótkofalówkę. Dach kabiny otwiera się do góry razem z szybą przednią. Pod szybą znajdują się płaskie klocki, dzięki czemu otwieranie kabiny jest bezproblemowe. Helikoptery z kabiną na wzór kopuły zostały skonstruowane rok później. Mimo braku wykorzystania nowej szyby, ten helikopter całkiem dobrze prezentuje się. Posiada płozy, zabudowaną kabinę, możliwość otwierania i usadowienia pilota, obrotowe główne śmigło na górze, obrotowe małe tylne śmigło stabilizacyjne i nawet dwie rury wydechowe z tyłu kabiny. Kształt statku powietrznego jest odpowiedni i posiada wszystko co potrzebne w odpowiednich proporcjach. Brakuje jedynie świateł z przodu kabiny. Dostępne są jedynie dwa czerwone światła na górnym śmigle oraz koniecznie jedno na ogonie, aby był widoczny. Nie można pominąć wielkiego napisu "police" z dwóch stron na belce ogona.
Proszę zauważyć, że każdy pojazd z obydwu stron czy nawet budynek posiada napis "police". Nie da się pomylić w żaden sposób i z kilometra widać jaka jest funkcja danego pojazdu. Podobnie jest z resztą zestawów medycznych czy choćby straży pożarnej. Każdy pojazd i budynek jest bardzo dobrze oznaczony i z daleka wiadomo od razu jakie jest przeznaczenie danego obiektu. Jest to jeden z tych mniej widocznych szczegółów, które pełnią znaczącą rolę w scenerii miasta i pozwalają na pierwszy rzut oka rozpoznać wszystkie budowle i pojazdy.
Poniższa prezentacja z roku 1988 przedstawia niewielkie miasteczko z wykorzystaniem większości ciekawych zestawów z końca lat 80tych. Jest to jedna z kilku prezentacji, jakie udało mi się zrekonstruować. Więcej można zobaczyć w Miasteczko-Retor.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1988eu3.pdf Katalog 1988 EU III: Strona 14 i 15: Miasto
 
Budynek

LEGO Classic
Budynek z zewnątrz
Komisariat jest skromnym dwupiętrowym budynkiem. Posiada to co niezbędne i nic poza tym. Całość jest oszklona wysokimi oknami z charakterystycznymi białymi paskami na dole. Wszystkie komisariaty zaczynając od tego będą posiadać takie właśnie okna. Biało czarny budynek posiada drzwi wejściowe na środku, więzienną celę, garaż dla jeepa z sekcyjnymi drzwiami, wielkie rzucające się w oczy białe lądowisko dla helikoptera z czerwoną literą H oraz wielką podnoszoną i obrotową białą antenę satelitarną na dachu. Megafon jest również obecny na dachu budynku podobnie jak w straży pożarnej. Wydawanie komend głosowych dla wszystkich znajdujących się policjantów wokół budynku nie stanowi problemu. Napis "police" jest widoczny nad drzwiami wejściowymi i nie da się go nie zauważyć czy też pomylić funkcję pełnioną przez osoby znajdujące się w budynku.
LEGO Classic
Policjanci
Czterech policjantów pracuje w komisariacie. Wydaje się o jednego za mało, ponieważ nie ma kto zostać w centrum dowodzenia! Każdy policjant posiada swój pojazd, których jest właśnie cztery. Dwóch motocyklistów, kierowca jeepa oraz pilot helikoptera. Kto w takim razie ma zostać wewnątrz budynku i sterować akcją? Przydałby się jeszcze jeden policjant w białej czapce lub w czarnych włosach, aby wykorzystać móc wszystkie pojazdy w akcji. Wybór strojów w latach 80tych nie był zbyt urozmaicony. Wszystkie postacie miały takie same głowy, a nogi były zawsze jednokolorowe. Różnice pojawiały się w torsach oraz w nakryciu głowy. Jednakże tutaj też nie było zbyt dużego wyboru. Torsy policyjne były dwa. Kombinezon z odznaką lub garnitur z odznaką i takie właśnie możemy tutaj zaobserwować.
LEGO Classic
Budynek wewnątrz
Trzy kombinezony oraz jeden garnitur. Nakrycie głowy to oczywiście kask w przypadku motocyklistów oraz pilota. Kask starego typu bez wizjera. Kierowca jeepa posiada już białą czapkę z wąskim daszkiem.
Wnętrze budynku jest jak zawsze skromne i konkretne. Posiada tylko i wyłącznie to co jest potrzebne. Na parterze jest biurko z telefonem do przyjmowania ofiar i wszelkiego rodzaju interesantów. Na dwóch uchwytach zawieszone są czerwona latarka oraz gaśnica. Na pietrze natomiast, jest pełny asortyment. Dwa obrotowe krzesła dla policjantów operujących bazą. Posiadają tutaj dwa komputery, centrum nagrań, krótkofalówkę oraz Duży niebieski głośnik. Z tego pomieszczenia wychodzi się na zewnątrz, gdzie na dachu jest lądowisko dla helikoptera.
LEGO Classic
Cela wiezięnna
To nie wszystko, bo po prawej stronie jest cela więzienna dla tymczasowo przetrzymywanego podejrzanego, zanim zostanie przewieziony na rozprawę i ewentualnie później do więzienia. Wewnątrz jest dość skromnie jak przystało na celę. Łóżko, niewielki stolik oraz kubek. Kraty w pomieszczeniu zostały sprytnie zbudowane z wykorzystaniem płotków.
Ostatecznie cały budynek wraz z pojazdami oraz helikopterem został zaprezentowany poniżej ulokowany w scenerii Blotne-Wyscigi.
LEGO Classic
Na stanowiska
Podsumowując, to budynek mimo, że jest skromny to posiada wszystko co potrzeba do sprawnej zabawy w łapanie i przetrzymywanie kryminalistów. Jedynie brakuje jeszcze jednego lub dwóch policjantów do pozostania w bazie, ale z drugiej strony nie każdy musi jechać na akcję jednocześnie. Budynek jest zdecydowanie udany i prezentuje się bardzo dobrze na każdej scenerii, jak można zauważyć w kolejnych prezentacjach dostępnych w katalogach z lat 89 i 90. Tor wyścigowy z roku 1989 udało mi się również zrekonstruować w scenerii G-Prex-Circuit.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1989uk4.pdf Katalog 1989 UK IV: Strona 14 i 15: Miasto
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1990uk.pdf Katalog 1990 UK: Strona 16 i 17: Miasto
LEGO Classic
G-Prex Circuit
 
Zapraszam również do obejrzenia galerii z procesu budowy posterunku dostępnej tutaj, zorganizowanej przez kierownika budowy.
LEGO Classic
Budowanie

 
Alternatywne konstrukcje

LEGO Classic
Alternatywna baza dowodzenia
Prawie 400 klocków dostępnych jest w tym zestawie. Trzeba zauważyć, że większość klocków jest uniwersalnych i nawet słupki 1x1 na wysokość piętra wykonane są ze zwykłych klocków. Daje to spore możliwości i na tyle opakowania możemy zobaczyć kilka ciekawych pomysłów jak dwupiętrowy domek, trzy piętrowy budynek policyjny czy też jednopiętrowe centrum dowodzenia z garażem i celą. Pomysłów jest multum i zawsze podkreślam, że to jeden z najlepszych aspektów klocków LEGO, o którym niestety zaczyna się coraz bardziej zapominać.
Zestawy alternatywne:
Napisany:
2016, lip 20 00:46 (95 miesięcy, 15 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2017, lut 17 09:04 (88 miesięcy, 13 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
39 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 1.553s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak