Centrum straży pożarnej

(Fire Control Center)
Klasyka LEGO: LEGO 6389 Fire Control Center - Centrum straży pożarnej
Informacje o zestawie:
LEGO:
6389-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
533
Figurek:
4
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.5
(25 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Straż pożarna
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 1h 12m
Odsłon:
41830
Opublikowane:
2015, maj 19 20:57
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
 Jest to trzeci z kolei budynek straży pożarnej z okresu motywy Town. Pojedynczych wozów strażackich, samolotów i helikopterów straży pożarnej można znaleźć wiele z lat 80tych oraz 90tych. To samo tyczy się budynków. Dostępne są cztery budynki w podobnym stylu jak tutaj. Jest to niewątpliwie większa liczba w porównaniu choćby do usług medycznych, gdzie jest tylko jeden szpital i kilka mniejszych zestawów. Nie mniej jednak, każdy zestaw jest na swój sposób unikalny i nic się nie powtarza. Każdy ma inne pojazdy oraz inaczej skonstruowany budynek. Konstrukcja z tego zestawu pojawia się dość często na prezentacjach w katalogach z początku lat 90tych. Zazwyczaj są to scenerie lotniskowe obok genialnego zestawu 6396-1: Miedzynarodowe-lotnisko. Jedną z nich przedstawiam poniżej podczas zachodu słońca. 

LEGO Classic
Prezentacja w katalogu z roku 1990
 

Budynek

LEGO Classic
Garaże
 Budynek straży pożarnej dostępny w tym zestawie posiada dwa garaże. Pierwszy garaż, od lewej strony jest niższy, jego wysokość to 6 klocków. Posiada bramę segmentową. Jest to miejsce na zwiadowczy terenowy samochód strażaka. Drugi garaż po prawej stronie jest wyższy o jeden stopień i mierzy wysokość 7 klocków. Jest to miejsce na wóz strażacki. Na środku natomiast, pomiędzy garażami jest dostępny przejazd pod budynkiem. Można złączyć budynek drogą z tylnej strony i wykonać przejazd pod strażą pożarną.
LEGO Classic
Lądowisko
 Na dachu lewego garażu znajduje się lądowisko helikoptera strażackiego, dostosowane do płoz 1x6 na szerokość 6 pinów. Jest to właściwie standardowy wymiar i rozstaw płoz helikoptera w okresie motywu Lego Town. 90% dostępnych helikopterów w okresie klasyki Lego może na tym lądowisku wylądować. Dach garażu po prawej stronie posiada dość szeroką szybę (6x6) oraz antenę satelitarną do komunikacji.
LEGO Classic
Operator
 Na środku budynku, na pierwszym piętrze zaraz nad przejazdem znajduje się centrum dowodzenia. Jest tam miejsce dla jednego strażaka operatora, który posiada dwa komputery do sterowania akcją ratowniczą. Pomieszczenie jest praktycznie cale oszklone, więc strażak ma też pogląd na to co się dzieje dookoła. Operator posiada w pomieszczeniu ekspres do kawy, aby być w pełni gotowym i pobudzonym! Na dachu pomieszczenia dowodzącego znajduje się znak straży pożarnej, którym są dwa topory wraz z kaskiem strażackim. Oprócz tego żółta flaga oraz dodatkowa antena, aby komunikacja ze wszystkimi jednostkami naziemnymi jak i powietrznymi przebiegała bez problemowo. Jeszcze jedna rzecz znajduje się na dachu pomieszczenia dowodzącego, a jest to megafon. Operator może komunikować się szybko z jednostkami na miejscu używając właśnie megafonu.
LEGO Classic
Akcesoria
 W budynku można znaleźć kilka akcesoriów, takich jak łopata i siekiera pozostawiona na parterze w barierce, krótkofalówka zawieszona po lewej stronie przejazdu, butla z powietrzem wisząca w garażu oraz podręczna gaśnica przymocowana z prawej strony przejazdu. Wszystkie rzeczy, jakich strażak potrzebuje w swojej pracy.

LEGO Classic
Strażacy
 Cztery figurki są dostępne w tym zestawie. Wszystkie mają taki sam kombinezon lub mundur strażacki.
Zależnie od pełnionej funkcji, posiadają inne odzienie na głowie:
Operator - strażak zajmujący się przekazywaniem informacji z centrum dowództwa posiada czarne włosy i mundur strażaka.
Kierowca jeepa - podobnie jak operator, ten strażak posiada czarne włosy
Kierowca wozu strażackiego - strażak ubrany w kombinezon oraz hełm strażacki.
Pilot helikoptera - W tym przypadku nie mogło być inaczej. Każdy pilot posiada kask! Poza tym ubrany jest w kombinezon strażaka.

Budynek straży pożarnej był umieszczany bardzo często w katalogach i ulotkach na początku lat 90tych. Poniższe dwie prezentacje temu dowodzą.
LEGO Classic
Prezentacja w katalogu z roku 1991
LEGO Classic
Prezentacja w katalogu z roku 1991

Pojazdy

Dostępne są tutaj dwa pojazdy oraz jeden śmigłowiec.

LEGO Classic
Jeep strażacki
 Jeep strażacki - pierwszy pojazd to samochód terenowy, który może zostać również potocznie nazywany jeepem. Pojazd ten posiada jeden z gorszych zestawów kół, niestety. Koła grube i zaokrąglone na krawędziach, bardziej pospolite w serii Space. Jednakże to nie koła są problemem, a ich mocowanie. W celu poruszenia tego pojazdu trzeba go lekko przydusić i nie jest to takie gładkie jak w przypadku innych zestawów kół dostępnych w okresie Lego Classic. Samochód posiada zwijany wąż w miejscu bagażnika. Jego rola jest bardziej zwiadowcza i pomocnicza. Jako, że pojazd jest terenowy i niewielki, może dojechać tam gdzie wóż strażacki będzie mieć problem. Badanie terenu może okazać się również ważne w czasie akcji ratunkowej. Jako, że posiada jeden wąż i niewielki zbiornik, to sam nie ugasi poważniejszego pożaru i w tym aspekcie jego rola będzie co najwyżej pomocnicza.

LEGO Classic
Wóz strażacki
 Wóz strażacki - jeden z ciekawszych pojazdów strażackich dostępnych w okresie Lego Classic. Przede wszystkim, jego przednia szyba nie jest standardowa, a długa i otwierana do góry. Pojazd jest średniej długości, ale wystarczająco duży by pomieścić spory zbiornik z wodą. Po prawej stronie pojazdu patrząc od przodu znajdują się otwierany przedział z szerokimi drzwiami, za którymi kryje się nawinięty na rolkę wąż do gaszenia pożarów. W celu łatwiejszego dostępu do węża, otwiera się również klapa do góry. Rolka z wężem znajduje się na ruchomej podstawie, którą trzeba przechylić 90 stopni w stronę drzwi w czasie akcji ratowniczej. Dlatego też klapa z góry jest otwierana, aby nie było problemu z dostępem do rolki z wężem.
Po lewej stronie pojazdu znajdują się również przedział, z mniejszymi już drzwiczkami. Kryje się w nim zbiornik z powietrzem zakładanym na plecy. Zdecydowanie może okazać się przydatny w czasie cięższej akcji.
To nie wszystko, bo na samej górze kabiny znajduje się obrotowe o 360 stopni, duże działko. Można je podnieść maksymalnie pod kątem 90 stopni do góry. Z takim obrotem dwustopniowym można strzelać w dowolny cel i nie trzeba specjalnie wozu ustawiać.

LEGO Classic
Helikopter
 Helikopter strażacki
- ostatnia konstrukcja mobilna to śmigłowiec. Jest on niewielkich rozmiarów, nie posiada dużego zbiornika wodnego. Posiada dwa węże po dwóch stronach. Wykonany jest już w nowym stylu z szybą na wzór kopuły. Nie jest to już jednak nic specjalnego jak na zestaw z początku lat 90tych. W latach 80tych można było jeszcze znaleźć helikoptery z przednimi szybami używanymi głównie w samochodach i w samolotach, dopiero pod koniec lat 80tych zaczęto stosować kopułę i ten wzór zdecydowanie przyjął się do samego końca serii Lego Classic. Helikopter posiada miejsce dla pilota i to właściwie tyle, nie ma dodatkowych przedziałów, schowków czy miejsc dla pasażerów. Śmigłowiec wyróżnia się jedną rzeczą - płozami. Tym razem nie są zamocowane na półokrągłych osiach, tylko na zwykłych płaskich klockach. Helikopter sprawia wrażenie bardzo niskiego dzięki temu.
Śmigłowiec jako siła pomocnicza z powietrza może okazać się bardzo przydatna, bo wóz strażacki może nie dosięgnąć w każde miejsce.

Alternatywne konstrukcje

LEGO Classic
Alternatywy
 Ten zestaw oczywiście oferuje kilka alternatywnych propozycji dostępnych na tyle opakowania jak i we wnętrzu. Są one co nieco rozproszone, ale postaram się wszystkie z czasem opisać i przygotować odpowiednie galerie. Jedna z nich zdecydowanie zasługuje na uznanie. Przedstawiony obok budynek wraz z ciekawą propozycją wozu strażackiego na sferycznych oponach. Pojazd ten jest dość unikalny i pomysłowy. Nie jest prosty w odtworzeniu, ale udało mi się to zrobić lekko improwizując, co przedstawiłem poniżej w powiązanej alternatywie.
Zestawy alternatywne:
Napisany:
2015, maj 18 08:26 (110 miesięcy, 14 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2017, sty 21 20:59 (89 miesięcy, 29 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
16 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 0.771s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak