Lotnisko

(Airport)
Klasyka LEGO: LEGO 6392 Airport - Lotnisko
Informacje o zestawie:
LEGO:
6392-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
530
Figurek:
8
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.9
(39 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Lotnictwo
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 22d 55m
Odsłon:
81583
Opublikowane:
2015, mar 16 15:01
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
 Prezentowany tutaj zestaw to pierwsze lotnisko wydane przez Lego w roku 1985. Były to właściwie początki świetności serii Town. W motywie Lego Town zostały wydane trzy lotniska i wszystkie są bardzo udane. Jest to jeden z większych zestawów Lego a to głównie dzięki pasom startowym. Cztery duże kwadratowe płyty o boku długości 256 mm powodują, że zestaw wydaje się być ogromny. Nie mniej jednak niczego nie brakuje tutaj do zwyczajnego lokalnego lotniska. Wszystkie pojazdy jak i budowle są obecne. Zestaw ten zdobił nie jedną prezentację w katalogach Lego z lat 80tych i zdecydowanie bez niego seria Town nie byłaby taka sama. Dopiero po 6 latach zostało wydane nowe lotnisko, lecz nawet nie takie same a międzynarodowe - 6396-1: Miedzynarodowe-lotnisko.

LEGO Classic
Prezentacja na ulotce z roku 1988

Możesz zobaczyć moją rekonstrukcję tej prezentacji w scenerii Airporen.

Skład

W uproszczeniu, w skład zestawu wchodzi:
- terminal lotniskowy
- długi samolot z czterema miejscami siedzącymi oraz miejscem na bagaże.
- wózek bagażowy wraz z przyczepką.
- 4 płyty pasa startowego.
- unikalny helikopter zwiadowczy
- światła wzdłuż pasa startowego
- 8 figurek, 6 pracowników oraz 2 pasażerów.

Terminal

LEGO Classic
Wejście do terminala
LEGO Classic
Wyjście z terminala
Terminal lotniska jest cały w kolorystyce żółto czarnej. Został wykonany tutaj podział na wejście do terminala oraz wyjście na lotnisko. Wejście jest z lewej strony, odgrodzone czerwonym płotkiem. Budynek posiada okna nawet na bocznych ścianach, dość nietypowo. Wszystkie szyby posiadają paski na dole, łącznie z pełni oszklonymi drzwiami. Światła słonecznego wewnątrz terminala zdecydowanie nie zabraknie. Na zewnątrz pierwszego piętra wisi zegar wskazówkowy na ścianie, który może wskazywać tak naprawdę cztery pory dnia, zależnie jak się go zamontuje. 
LEGO Classic
Wewnątrz terminala
Zaraz za wejściem jest kasa biletów i poczekalnia z dwoma miejscami siedzącymi. Przechodząc dalej w kierunku wyjścia na lotnisko napotkamy na strażnika, którego zadaniem jest kontrola naszych bagaży używając do tego taśmy bagażowej wyposażonej w rentgen. Zeskanowane bagaże odbiera na zewnątrz wózek do transportu bagaży, który od razu przewozi je do samolotu.
LEGO Classic
Wieża kontrolna
Na pierwszym piętrze terminala znajduje się drobna restauracja, gdzie dostępny jest przezroczysty stolik z dwoma miejscami siedzącymi. W zestawie zawarte zostały dwa czerwone kubki, które można właśnie wykorzystać w restauracji. Na najwyższym poziomie znajduje się najważniejsza budowla lotniska - wieża kontrolna. Żadne lotnisko nie ma prawa bytu bez wieży do kontroli lotów. Pomieszczenie jest całkowicie oszklone, przez co siedzący w niej operator ma pogląd na cały obszar wokół. Wewnątrz wieży operator posiada obrotowe siedzenie oraz komputer. Na szczycie wieży jest wielka obrotowa satelita do komunikacji wraz z dwoma małymi antenami.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1987eu3.pdf Katalog 1987 EU III: Strona 10 i 11

Pojazd i statki powietrzne

LEGO Classic
Wózek bagażowy
Wózek bagażowy - niewielki pojazd z przyczepką do transportu bagaży. Ciągnik posiada ładne czerwone krzesło oraz dwa uchwyty na sygnalizatory. Poza tym nie ma miejsca na nic więcej, za transport odpowiada jedynie przyczepka. Na przyczepie jest sporo miejsca, ale niestety bagaże nie są w żaden sposób zabezpieczone i dość łatwo można je zgubić. Trzeba tutaj uważać podczas transportu. Poprawiono to w nowszym lotnisku 6396-1: Miedzynarodowe-lotnisko, gdzie wózek bagażowy ma już odpowiednie zabezpieczenia w postaci panelu wokół. Dzięki temu o wiele łatwiej można transportować bagaże tamtym wózkiem.

LEGO Classic
Helikopter zwiadowczy
Helikopter zwiadowczy - Na początku lat 80tych helikoptery przypominały swoją konstrukcją samoloty. Helikopter strażacki wydany w tym samym roku w zestawie 6657-1: Patrol-strazacki został skonstruowany według tego samego wzorca. Dziób, wysoka szyba przednia oraz kabina z podnoszonym dachem niczym w samochodzie czy ciężarówce. Tak wyglądały helikoptery przed stworzeniem nowego typu z kopułą pod koniec lat 80tych. Helikopter skonstruowany wg. nowego wzorca jest już dostępny w 6396-1: Miedzynarodowe-lotnisko, również zwiadowczy odpowiednik. Za kabiną pilota jest niewielka przestrzeń z czterema szybami, w sam raz dla jednego pasażera. Samolot dzierży napis LL-BEL na ogonie - jest to niestety naklejka, nie napis, przez co ciężej jest znaleźć ją w dobrym stanie. LL w napisach zazwyczaj oznacza LegoLand i za myślnikiem jest numer zestawu. W tym przypadku mamy magiczny ciąg znaków BEL. Podejrzewam, że to było nawiązanie do jednego z największych producentów helikopterów militarnych oraz komercyjnych o nazwie Bell, posiadającego jedno L więcej w nazwie. Nie mniej jednak zbieżność nie wydaje się być przypadkowa. Producent istnieje od roku 1935. 

LEGO Classic
Samolot
 Samolot - jest bardzo długi, najdłuższy ze wszystkich dostępnych w Lego Town. Można powiedzieć, że rok 1985 rozpoczął erę dużych samolotów w zestawach Lego. Zestawy 6377-1: Delivery-Center oraz 6368-1: Prywatny-Odrzutowiec zostały wydane również w tym roku i zawierają samolot transportowy oraz pasażerski wykonane używając dokładnie takiego samego wzorca jak tutaj. Wszystkie samoloty do roku 1994 były tworzone używając tego wzorca. W roku 1994 został wprowadzony nowy wzór na wykonanie dziobu samolotu razem z lotniskiem 6597-1: Century-Skyway, ale to opowieść na inny artykuł.
LEGO Classic
Boeing 747 z linii lotniczych Avianca
 Samolot skonstruowany tutaj posiada cztery silniki pod skrzydłami i swoim wyglądem oraz kolorystyką przypomina bardzo Boeinga 747 z linii lotniczych Avianca. Główną różnicą jest tylne skrzydło stabilizacyjne, które jest na szczycie ogona, zamiast na dole. Nie mniej jednak podobieństwo jest widoczne i nie zdziwiłbym się, jakby samolot tutaj dostępny był na nim wzorowany. 
LEGO Classic
Wnętrze samolotu
Kadłub samolotu otwiera się do góry z bocznej strony.  Wewnątrz mamy dostępne aż cztery żółte miejsca siedzące. Tylna część samolotu posiada przedział na bagaże, który jest dobrze zabudowany panelami, dzięki czemu walizki dobrze trzymają się i są łatwo dostępne. Jest tylko jedna klapa, wspólna dla siedzeń pasażerów oraz przedziału bagażowego. Przednie podwozie jest standardowe dla dużych samolotów - obrotowe podwójne koło. Tylne podwozie natomiast, to zestaw dwóch podwójnych kół. Pasażerskie samoloty mają zazwyczaj zestaw dwóch kół, jako że nie wiozą takiego ciężaru. Kabina pilota nie otwiera się, trzeba zdjąć klocek wierzchni by dostać się do środka. Szyba przednia starego typu z 6-ma studami na górze dodatkowo utrudnia umiejscowienie pilota wewnątrz, przez co zazwyczaj trzeba ją też zdemontować. Zapewne dlatego na początku lat 90tych pojawiła się nowa wersja tej szyby z tylko dwoma studami, przez które o wiele łatwiej przecisnąć figurkę.
Generalnie uważam ten samolot za bardzo udany i motyw Town nie byłby taki sam bez niego.

LEGO Classic
Pracownicy
Dostępnych jest tutaj 8 figurek, z czego 6 to pracownicy lotniska, zaczynając od lewej strony:
- kierowca wózka bagażowego ubrany w strój z logiem lotniska i czerwoną zwykłą czapkę, którego zadaniem jest również komunikacja z samolotem za pomocą znaków. 
- kasjerka - kobieta z logiem lotniska w czarnych włosach
- pilot samolotu - obrany w czarny strój pilota oraz w czarną czapkę z wąskim daszkiem
operator wieży kontrolnej, również z logiem lotniska na ubraniu oraz z czarnymi włosami.
- strażnik do kontroli pasażerów i sprawdzania bagaży, ubrany analogicznie do policjanta na lata 80te. Odznaka na kurtce oraz biała czapka z wąskim daszkiem.
pilot helikoptera - ubrany w niebieski kombinezon oraz czerwony kask starego typu

LEGO Classic
Pasażerowie
Pozostałe dwie figurki to pasażerowie, kobieta i mężczyzna ze swoimi bagażami. Dostępne są dwie walizki bagażowe, siwa i czarna.
Oczywiście jak to przystało na lotnisko, musi ono posiadać światełka wzdłuż pasa oraz wiatrowskaz obok terminala.

Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1985uk.pdf Katalog 1985 UK: Strona 22 i 23

Techniczne ciekawostki

Można tutaj odczuć starość zestawu z racji kilku klocków starego typu. Kaski figurek są wydłużone i bez szybek, śmigła starego typu, szyba w samolocie jest również starego 6-studowego typu. 
Terminal lotniska jest zbudowany ze zwykłych klocków, w tamtych czasach jeszcze nie powstały panele 1x2x5 lub 1x1x5. Z tym to właściwie nawet lepiej, im więcej klocków tym zawsze ciekawsza budowa i więcej możliwości alternatywnych!
LEGO Classic
Pasy startowe
 
Jedno trzeba zauważyć, każde wydane lotnisko Lego ma inne pasy startowe. Różnią się one ilością pinów po bokach oraz odległością pasa startowego od pinów po bokach. W tym przypadku mamy płyty z 9 pinami bez odstępu od pasa startowego. Jest to najwęższy pas startowy, za to trawy jest najwięcej. Jest to ważna informacja, bo jeśli myślisz, że możesz po prostu kupić dowolny pas startowy i połączyć je, jesteś w błędzie. Przyjrzyj się z pinom i jaka jest odległość do wewnętrznego pasa startowego, ponieważ mogą one różnić!

LEGO Classic
Na stanowiska

Alternatywne budowle

Jak przystało na zestawy z Lego Classic, można znaleźć pomysły na alternatywne budowle. Zazwyczaj znajdowały się one na opakowaniu i tak też jest w tym przypadku. Propozycje alternatywnych budowli można zobaczyć na zdjęciu opakowania. To jedyne zdjęcie nie zrobione przeze mnie, znalazłem je na aukcji Amazona. Niestety nie posiadam oryginalnego opakowania, ale nie mogło go tutaj zabraknąć!

Napisany:
2015, mar 16 15:01 (113 miesięcy, 17 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2021, sie 18 14:09 (35 miesięcy, 10 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
70 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 1.024s | Unknown (Robot )
3 osób przegląda stronę. 3 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak