Piętrowy parking i stacja Shell

(Metro Park & Service Tower)
Klasyka LEGO: LEGO 6394 Metro Park & Service Tower - Piętrowy parking i stacja Shell
Informacje o zestawie:
LEGO:
6394-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
640
Figurek:
6
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
5.0
(22 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Usługi
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 2h 28m
Odsłon:
59944
Opublikowane:
2015, wrz 13 15:07
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
 Zestaw ten to jedna z ciekawszych konstrukcji lat 80tych. Budowle tutaj dostępne można ujrzeć było na wielu prezentacjach w katalogach i wcale nie dziwię się, bo doskonale uzupełnia scenerię miasteczka. Dwie budowle są tutaj dostępne, piętrowy parking i stacja benzynowa. Konstrukcja jest głównie w białej kolorystyce z żółtą podstawą. Białe kolory to standard, jeśli chodzi o budowle z serii Town. Żółta podstawa czy też czerwony dach i barierki nadają koloru całej konstrukcji czyniąc ją mniej monotematyczną. Chociaż, czerwony dach i żółte wstawki konstrukcja zawdzięcza kolorystyce Shella, nie mniej jednak jest to wszystko ładnie skomponowane. Zestaw zawiera trzy samochody osobowe, jeden czerwony motor oraz ciężarówkę z logiem Shella dla mechanika.
6 figurek jest dostępnych w zestawie, trzech kierowców samochodów osobowych, jeden motocyklista oraz dwóch pracowników stacji benzynowej.

Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1988eu3.pdf Katalog 1988 EU III: Strona 14 i 15: Miasto
LEGO Classic
Sceneria: Miasteczko Retor

Budowle

LEGO Classic
Parking
 Parking - może pomieścić maksymalnie 5 mniejszych samochodów, ale nie muszą być to te najmniejsze. Sportowy samochód z zestawu 6530 - również bez problemu zmieści się. W celu dostania się na wyższe piętro parkingu należy użyć windy. Został tutaj użyty specjalny klocek ze standardową małą zębatką wewnątrz, dzięki któremu możemy obracać okrągłym klockiem wystającym z mechanizmu i podnosić lub opuszczać windę. Mechanizm ten jest dość solidny wbrew pozorom. Wydawałoby się, że zaraz rozpadnie się, bo co to za winda podtrzymywana na jednym niewielkim złączeniu? No właśnie, a wcale tak nie jest, klocek jest wytrzymały a konstrukcja stabilna. Czy można spodziewać się mniej od Lego? Klocki są zawsze wysokiej jakości! Bez problemu można podnosić windę z samochodem na pokładzie.

LEGO Classic
Myjnia
 Myjnia - znajduje się pod parkingiem i składa się z trzech szczotek. Białe węże zostały tutaj zastosowane jako sprężyny, które napierają bocznymi szczotami na samochód i dzięki nim wracają one na swoją pierwotną pozycję jak samochód przejedzie. Jeszcze jedna szczota w pozycji poziomej jest zawieszona na górze. Te same szczoty zostały również użyte choćby w zestawie zamiatarki miastowej 6649. Za myjnią znajdują się dwa uchwyty w ścianie na szczotkę ręczną oraz miotłę, jakby automatyczna myjnia to było jednak za mało.

LEGO Classic
Stacja benzynowa
 Stacja benzynowa - zawiera wszystko, co potrzebne. Stacja nosi jeszcze logo firmy Shell, jeszcze przed protestami ekologów i zwariowaniem, jakie świat ogarnia. W tamtych czasach nikt nie miał problemu z logiem rzeczywistej firmy na klockach Lego. Dopiero na początku lat 90tych firma Lego miała zapewne dość protestów i po prostu stworzyła fikcyjną korporację Octan. W skład budowli wchodzi niewielki sklep, który wewnątrz właściwie nic nie ma oprócz kasy i stanowiska dla pracownika. Powiedziałbym, że to bardziej kasa do rozliczania zatankowanego paliwa. 
LEGO Classic
Sklep wewnątrz
 Dostępne są dwa dyspozytory ze standardowymi wężami w postaci sznurka zakończonymi uchwytami do nalewania benzyny. Po prawej stronie znajduje się stanowisko dla mechanika, który ma dostępne dwa narzędzia w postaci klucza francuskiego oraz młotka. Podnośnik samochodowy jest również obecny, jako że to standardowe wyposażenie każdego mechanika. Poza tym są jeszcze dwie zapasowe opony z siwymi felgami oraz gaśnica i szczotka do ręcznego czyszczenia samochodu.
Do obsługi stacji benzynowej jest dwóch pracowników, kobieta z logiem shella na bluzce obsługująca kasę oraz mechanik w niebieskim stroju roboczym i niebieskiej czapce.

Pojazdy

LEGO Classic
Pojazdy
 Dziwne by było, gdyby w zestawie parkingu ze stacją benzynową nie było samochodu, czyż nie? Dlatego też w tym zestawie są dostępne aż trzy małe pojazdy osobowe oraz jedna ciężarówka pracowników stacji. Samochody osobowe zostały wykonane według standardowego schematu małych samochodów z serii Town, co niewątpliwie było atutem. Bez problemu można było złączyć razem wszystkie zestawy i wszystkie do siebie pasowały. Przykładowo, sportowy samochodzik z zestawu 6501 został wykonany używając tego samego schematu. Nie mniej jednak każdy samochód w każdym zestawie jest inny i nie spotkałem dwóch takich samych. W tym przypadku mamy dostępne trzy samochody osobowe, czarny, czerwony i niebieski. Czarny i czerwony posiada biały dach oraz szyberdach, natomiast niebieski jest w wersji cabrio. Każdy samochód posiada kierowcę w zestawie, więc mamy dodatkowe trzy figurki.
LEGO Classic
Mechanik
 Oprócz samochodów dostępny jest też standardowy motor, chociaż w wyjątkowym kolorze, bo czerwonym wraz z kierowcą w niebieskim kasku. Najwięcej motorów w serii Town jest w kolorze białym, jako że najwięcej ich było w zestawach policyjnych. Czerwone, czarne czy też niebieskie motory występują zdecydowanie rzadziej.
Ostatni pojazd to ciężarówka mechanika posiadająca logo Shell na drzwiach. Posiada ona zwyczajny otwarty bagażnik, który może służyć np. do przewożenia kół w celu dojazdu do klienta potrzebującego wymiany opon. Zazwyczaj stacje benzynowe w zestawie zawierają samochód lub ciężarówkę holowniczą, ale w tym przypadku tego nie ma. Z drugiej strony niewiele wcześniej bo w roku 1986 został wydany zestaw 6378 stacji benzynowej Shell, który to właśnie zawierał samochód holowniczy. Zapewne projektanci stwierdzili, że nie ma sensu dodawać kolejnego holownika i lepiej dołożyć do zestawu zwyczajną ciężarówkę. Cóż można powiedzieć, mieli rację!

Nadruki

Warto wspomnieć o nadrukach w tym przypadku, ponieważ jest ich dość sporo. 1988 rok to były czasy, kiedy Lego wypuszczało najwięcej klocków z nadrukami, zamiast naklejek. Tak też jest w tym zestawie, większość klocków ma po prostu nadruk, jak drzwiczki ciężarówki czy też płaskie klocki 2x2 z ikonami myjni, parkingu czy też mechanika. Nadruki to jednak najlepsze wyjście, bo nie ma problemu z krzywym naklejeniem lub po prostu zabrudzoną lub zerwaną naklejką. Mimo, że klej na naklejkach jest bardzo dobry, a przy odpowiednim położeniu i przechowaniu może przetrwać długi czas, to jednak jest większy problem z zakupem używanych klocków z prawidłowo umieszczonymi i nie zniszczonymi naklejkami. Jedyne, co może się stać z nadrukiem na klocku to przetarcie, ale to rzadziej się zdarza niż problemy z naklejkami. Jednakże nie wszystkie dostępne tutaj rysunki to nadruki, niektóre to też naklejki starego typu, czyli przezroczyste plastry. Te zdaje się są najtrwalsze i przebijają zdecydowanie naklejki papierowe. Najgorsze jest, gdy naklejka musi zostać naklejona na kilka klocków. W tym przypadku tak jest niestety. Logo Shell na dachu stacji benzynowej jest naklejone na dwóch złączonych klockach 1x4 i 1x8, przez co trzeba bardzo uważać podczas rozbierania, aby nie zniszczyć naklejki. Poza tym takie klocki stają się problematyczne w momencie alternatywnej konstrukcji. Główne logo Shell znajdujące się na dachu to również naklejka nałożona na trzy klocki 1x3. Oprócz tego, pozostałe klocki z rysunkami posiadają zwyczajne nadruki.

Jak już wspominałem, budynek ten był często wykorzystywany w prezentacjach, poniżej przedstawiam jeszcze jedną scenerię z roku 1988 z parkingiem na pierwszym planie.

Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1988uk.pdf Katalog 1988 UK: Strona 12 i 13: Miasto

Alternatywne konstrukcje

LEGO Classic
Alternatywa - warsztat
 Jeden z większych zestawów z lat 80tych, gdzie klocki były całkiem dobrze rozdrobione, wręcz nie mógł zostać wydany bez kilku alternatywnych propozycji! Na tyle opakowania można znaleźć propozycję warsztatu mechanika z myjnią, piętrowy budynek z windą czy choćby dźwig wspomagający budowę parkingu. Mając dostępny zestaw 640 klocków, w dużej większości uniwersalnych, jest spore poledo popisu i można wykonać nie jedną konstrukcję!


Zestawy alternatywne:
Napisany:
2015, lip 1 14:43 (109 miesięcy, 5 godzin temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2017, lut 4 19:38 (89 miesięcy, 15 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
16 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 0.649s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak