Międzynarodowe lotnisko

(International Jetport)
Klasyka LEGO: LEGO 6396 International Jetport - Międzynarodowe lotnisko
Informacje o zestawie:
LEGO:
6396-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
541
Figurek:
8
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.6
(48 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Lotnictwo
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 14d 16h
Odsłon:
56366
Opublikowane:
2015, maj 13 15:11
Wprowadzenie

Przedstawiam na początek rekonstrukcję prezentacji lotniska widocznej na instrukcji oraz na opakowaniu, gdzie helikopter krąży nad lotniskiem a samolot właśnie startuje. Nie mogło również zabraknąć niewielkiej wyspy z palmami w tle.
LEGO Classic
Lotnisko

LEGO Classic
Wpis w katalogu
 Jest to drugie z kolei lotnisko wydane w całej historii Lego. Pierwsze lotnisko zostało już opisane - 6392-1: Lotnisko. Zdecydowanie jest to jeden z ciekawszych zestawów wydanych zaraz na początku lat 90tych i trochę czas u minęło, aż pojawiło się kolejne, bo dopiero w 1994. Jednakże, wszystkie lotniska różnią się swoim celem i to lotnisko jak nazwa wskazuje, jest międzynarodowe. Przez co posiada inne rzeczy w terminalu, jak chociażby wykrywacz metali czy zamykane szafki. W zestawie zawarty został wózek na bagaże, helikopter zwiadowczy oraz samolot. Ponadto pas startowy składający się z czterech płyt wraz z pełnym oświetleniem, wiatrowskazem oraz radarem. Wszystko to dekoruje duża palma przed terminalem i dwa czerwone kwiatki.
Lotniska to jedne z największych konstrukcji wydawanych przez Lego obok pociągów. Głównie za sprawą płyt z pasami startowymi, przez które lotnisko zajmuje sporo miejsca i daje większy teren do zabawy. Nie dziwne więc, że bardzo dobrze prezentuje się w katalogach. Lotnisko te można zobaczyć w wielu sceneriach w katalogach z początku lat 90tych tak jak i w moich, choćby w lub Aeropolis.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1991eu.pdf Katalog 1991 EU: Strona 10 i 11: Miasto

LEGO Classic
Pracownicy lotniska
Osiem figurek jest dostępnych w zestawie, 6 pracowników oraz 2 pasażerów:
Pilot samolotu - ubrany w czarny garnitur ze specjalnym oznakowaniem, nie można go pomylić z kimś innym. Nosi czarną czapkę.
Pilot helikoptera - ubrany w niebieski kombinezon oraz niebieski kask z szybką.
Strażnik - ubrany w czarny zwyczajny mundur wraz z garnizonową białą czapką. Jego rolą jest kontrola pasażerów przy bramce z wykrywaczem metali oraz przy taśmie bagażowej.
LEGO Classic
Pasażerowie
 Operator wieży - figurka ubrana w strój lotniskowy, biała koszulka z narysowanym samolotem, niebieskie spodnie i czarne włosy. Rolą tego pracownika jest zajmowanie się komunikacją z wieży kontrolnej.
Kierowca wózka - kierowca wózka bagażowego jest ubrany również w białą koszulkę z narysowanym samolotem i w niebieskie spodnie, ale posiada niebieską czapkę.
Pomocnik - ostatni pracownik jest ubrany tak samo jak kierowca wózka bagażowego, jego zadaniem jest pomoc na lotnisku w różnych czynnościach oraz komunikacja z lądującym samolotem poprzez dwa sygnalizatory ręczne.
Pasażerowie - dwoje pasażerów jest dostępnych tutaj, kobieta i mężczyzna. Kobieta posiada jeden z fajniejszych starych torsów - biała koszula z czerwonymi koralami. Ponadto brązowe włosy oraz niebieskie spodnie. Mężczyzna natomiast, ubrany jest w niebieską koszulę oraz siwe spodnie.
Pasażerowie mają do dyspozycji cztery walizki, dwie czarne, jedną brązową oraz białą.

Skład

LEGO Classic
Samolot

Wózek bagażowy - troszkę ulepszony wózek bagażowy, na małych kółkach. Ulepszony w porównaniu do poprzedniego lotniska, bo przyczepka jest zabudowana dookoła, dzięki czemu bagaże lepiej trzymają się. Możliwe jest przewożenie nawet i czterech walizek na raz.

Helikopter zwiadowczy - wykonany już w nowym stylu, z szybą w postaci kopuły. Niewielki helikopter w żółto-czarnej kolorystyce. Nie posiada dodatkowych przedziałów czy też miejsca na drugiego pasażera. Jednakże, posiada jedną wyjątkową rzecz, a jest to dodatkowa belka podtrzymująca tylne skrzydło stabilizacyjne. Zazwyczaj jest tylko jedna listwa na wprost w helikopterach, ten ma dodatkowo jeszcze jedną skośną.

LEGO Classic
Zbliżenie
Samolot - duży samolot z trzema miejscami dla pasażerów. Samolot został wykonany w kolorystyce biało czerwonej, z przewagą w kolorze białym. Oprócz miejsc dla pasażerów, jest jeszcze oddzielnie otwierany przedział na walizki. Dostęp do siedzeń pasażerów jest bardzo łatwy, bo otwiera się cały kadłub na prawą stronę wraz z oknami. Kabina pilota nie posiada otwieranego dachu, niestety w samolotach dachy nie były nigdy na zawiasach, zapewne z racji małej ilości miejsca. Jednakże, nie jest trudno zdjąć dach od kabiny by włożyć pilota. Szyba w tym samolocie jest już nowego typu na 2 piny a nie 6 (tak jak to ma miejsce w samolocie z lotniska 6392), przez co łatwiej jest wyjąć i włożyć pilota.
Przednie koło jest obrotowe, co czasami utrudnia poruszanie po prostej. Nie mniej jednak jest to przydatna funkcja do łatwego zawracania samolotu. Duże samoloty między zestawami zazwyczaj różnią się ułożeniem podwozia oraz silników. Dziób, główne skrzydła czy też tylne skrzydło jest zazwyczaj takie same. W tym przypadku silniki przyczepione są wyżej do tylnej części kadłuba.
Drobna uwaga: samolot z poprzedniego lotniska 6392 był dłuższy i posiadał cztery miejsca pasażerskie.

LEGO Classic
Oczekiwanie
Terminal - budynek ten jest dość spektakularny z racji użycia dużych szyb. Nie ma ich wiele w zestawach Lego Classic, bo też nie było wiele okazji do ich użycia. W tym przypadku są jak najbardziej na miejscu. Terminal posiada dwa wyjścia na lotnisko. Nie posiada oznakowanego wejścia czy też bocznych drzwi, po prostu są dwa wyjścia, trzeba traktować też jako wejścia lub po prostu założyć, że wchodzi się od tyłu.
LEGO Classic
Walizka
Zaczynając od lewej strony, czyli od pomieszczenia z dużymi szybami. Jest to poczekalnia, gdzie dostępne jest jedno siedzenie wraz z dwoma zamykanymi szafkami oznakowanymi jako 101 i 102. W jedną szafkę zmieszczą się dwie walizki. Na skrzynkach wywieszony został rozkład lotów, gdzie rozpisane zostały większe miasta z kilku krajów, co dodatkowo podkreśla fakt międzynarodowych lotów. Dalej w prawo znajduje się strażnik wraz z bramką do wykrywania metali oraz taśma bagażowa do transportu bagaży poza budynek, gdzie odbiera je pracownik lotniska i przewozi do samolotu na wózku bagażowym. Przy taśmie bagażowej znajduje się dodatkowo zegar.
Dwa wyjścia z lotniska są właśnie tutaj, po lewej i prawej stronie taśmy bagażowej.
Na dachu terminala znajduje się duży balkon ogrodzony barierkami, gdzie znajdują się dwa siedzenia. Ciekawy sposób na zagospodarowanie miejsca, dając dodatkową opcję do obserwacji lotów.
Z dachu wyrasta jeszcze jedna rzecz - wieża kontrolna! Wieża jest również ciekawie wykonana, ze specjalnych klocków szyby, dzięki którym możliwe jest całkowite oszklenie pomieszczenia na wzór kopuły. Operator musi w końcu widzieć wszystko co się dzieje na lotnisku!
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1990uk.pdf Katalog 1990 UK: Strona 14 i 15: Miasto
Zapraszam do obejrzenia galerii przedstawiającej proces budowy lotniska tutaj.
LEGO Classic
Podnoszenie dachu

Techniczne ciekawostki

Jedną rzecz trzeba wiedzieć o lotniskach Lego. Każde lotnisko ma inne pasy startowe! Te lotnisko posiada pasy startowe z 7 pinami trawy po bokach oraz z lekkim pół centymetrowym odstępem od pasa startowego do trawy. Późniejsze lotnisko Century Skyway wydane w 1994 posiada również trawę na 7 pinów, ale nie ma już odstępu od pasa startowego. Pas startowy zajmuje całe miejsce poza pinami. Jest to ważna informacja, jak ktoś chce dokupić sobie pas startowy. Trzeba zwracać na to uwagę, bo może okazać się, że płyta nie będzie pasować. Różnica jest znacząca i kompletnie nie da się tych pasów bezpośrednio połączyć ze sobą, by sensownie wyglądały. Spójrz na obraz w galerii pod tytułem "Pasy startowe", by zobaczyć różnicę.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1992uk.pdf Katalog 1992 UK: Strona 30 i 31: Miasto - Lotnisko

Alternatywne konstrukcje

Jest tu pełen wachlarz propozycji, od prywatnego lotniska, przez przejście graniczne do dyskoteki lub części toru wyścigowego. Ponad 500 klocków daje duże możliwości i można nawet samemu wiele ciekawych rzeczy złożyć!

Zestawy alternatywne:
Napisany:
2015, maj 13 15:11 (108 miesięcy, 28 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2023, lut 13 15:40 (14 miesięcy, 15 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
38 razy
Komentarze
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 2.218s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak