Willa z basenem

(Poolside Paradise)
Klasyka LEGO: LEGO 6416 Poolside Paradise - Willa z basenem
Informacje o zestawie:
LEGO:
6416-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
229
Figurek:
4
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.6
(11 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Paradisa
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 22d 2h
Odsłon:
25696
Opublikowane:
2016, wrz 14 19:56
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
 Rok 1992 był zdecydowanie zaskakujący dla wszystkich lubujących się w klockach Lego. W tym właśnie roku wydanych zostało pięć całkiem świeżych zestawów w nowym pod-motywie Paradisa. Zestawy te cechowały się różowymi elementami, ale w bardzo stłumionej formie. Budynki oraz pojazdy zostały projektowane według schematu biało-siwego, gdzie górował kolor biały a siwy go uzupełniał. Różowe elementy pojawiały się dekoracyjnie nadając każdemu budynkowi unikalny ton.
Projektanci bardzo dobrze dobrali odcień różu, bo był on bardzo blady, przez co nie był tak nachalny. W takiej formie bardzo ładnie komponował się z resztą klocków tworząc w ten sposób coś całkiem nowego - raj. Tak właśnie został przedstawiony nowy pod-motyw, którego nazwa również pochodzi od słowa raj po angielsku. Proszę zauważyć, że pod-motyw nazywa się Paradisa, a nie paradise. Można to łatwo przeoczyć. 
Willę z recenzowanego zestawu można zobaczyć w pełnej okazałości na poniższym zdjęciu.
LEGO Classic
Willa
Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że to były zestawy przeznaczone dla dziewczynek - bo w końcu są różowe! Podejrzewam, że jest w tym dużo racji bo zapewne projektanci Lego chcieli stworzyć coś dla dziewczynek tym razem. Chłopcy mieli już wiele opcji dla siebie. Zestawy Town, Castle, Piraci czy Space były rozchwytywane przez chłopaków, ale przez dziewczyny niekoniecznie. Jednakże, zestawy z pod-motywu Paradisa były tak genialnie stworzone, że budziły zainteresowanie nie tylko dziewczynek. Kolor różowy użyty w budynkach był na tyle blady oraz rzadko używany, że wcale nie odrzucał. Osobiście mogę stwierdzić na swoim przykładzie, ponieważ nie lubię strasznie różu, ale zestawy Paradisa uważam za genialne i bardzo dobrze skomponowane. Różnicę można zauważyć w późniejszych pod-motywach jak Belville czy Friends, które były już nachalnie różowe i zdecydowanie przeznaczone jedynie dla dziewczynek. Powiem o nich więcej w dalszej części artykułu.
Na poniższym zdjęciu można zobaczyć jak stosunkowo niewiele jest różowych klocków w porównaniu do siwych lub białych.
LEGO Classic
Klocki w workach
Drugą cechującą wszystkie zestawy Paradisa rzeczą były nowe jasnozielone podłoża, które kompletnie nie pasują obok zwykłych zielonych dostępnych w motywie Town czy Castle. Jasnozielone płyty zostały użyte tylko w tym pod-motywie i uważam, że pasują tutaj idealnie do plażowej atmosfery.
Raj ten jest zaiste był mlekiem i miodem płynący. Plaża, zabawa, luksusy, baseny, napoje, pływanie, wypoczynek i jeszcze raz zabawa. Wydanych pięć zestawów w roku 1992 wystarczyło, aby stworzenie takiego resortu plażowego było możliwe. Stajnia z końmi, przybrzeżny bar oraz willa z basenem. Wszystko to można zobaczyć na poniższej prezentacji, gdzie klimat plażowy został bardzo ładnie odwzorowany.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1992uk.pdf Katalog 1992 UK: Strona 24 i 25: Paradisa

Opakowanie

LEGO Classic
Klocki w workach
Przedstawione powyżej zdjęcie nie jest oryginalnie zapakowaną wersją. Posegregowałem oraz poukładałem klocki do kilku oryginalnych perforowanych worków, jakie posiadam, bo jednak efekt jest o wiele ciekawszy. Więcej zdjęć z opakowania można zobaczyć tutaj. Opakowanie zestawu jest już jednak mniej stonowane, bo prawie że kompletnie różowe! To zachęcało zdecydowanie bardziej dziewczynki. Blado różowy kolor został tutaj również użyty. Był to średniego rozmiaru zestaw, a więc posiadał klapę przednią. Genialne rozwiązanie, o którym wspominam przy każdej okazji. Jako dzieciak bardzo lubiłem tą klapę i brakuje mi tego w nowych zestawach. Do tej pory nie rozumiem dlaczego z niej zrezygnowano. Za klapą można było ujrzeć wnętrze opakowania, gdzie na wygrawerowanej przezroczystej płytce ulokowane były niektóre najciekawsze elementy wraz z figurkami w celach prezentacyjnych. Niestety, ale nie posiadam jej.
Ponadto po wewnętrznej stronie klapy można było ujrzeć jeszcze kilka zdjęć budynku oraz figurek w akcji. Na tyle opakowania natomiast, znajdują się typowe dla tego okresu propozycje alternatywne, jakie można wykonać przy użyciu klocków z tego zestawu. Nie było do nich instrukcji, więc dzieciak miał bardzo kreatywne zajęcie, jeśli chciał odtworzyć jedną z nich. Opakowanie jest grubsze o parę centymetrów niż np. odpowiednika z zestawu 6349-1: Dom-wakacyjny. Jest to spowodowane wysokością trójwymiarowej płyty bazowej. 

Budynek

LEGO Classic
Willa
Willa stoi na jasnozielonej trójwymiarowej płycie z siwym podjazdem, ale nie byłe jakim. Droga jest oczywiście gładka, ale obecne białe linie sugerują nam jednoznacznie, że jest to droga ułożona z różnej wielkości kamieni. 
LEGO Classic
Basen
 Drugą cechą charakterystyczną konstrukcji widoczną zaraz na przodzie jest niewielki basen wraz z niewielką deską do skakania. Obok znajduje się leżak z parasolem i stolikiem, aby mieć gdzie wypocząć po pływaniu. Pierwszym elementem z różowym kolorem jest właśnie parasol, który posiada różowe trójkąty na przemian z białymi. Cała konstrukcja willi jest całkiem unikalna. Mianowicie, użyte zostały tutaj pół-kuliste szyby w małej i dużej wersji. To nie wszystko, bo obok znajdują się duże zaokrąglone rzucające się w oczy różowe schody. 
LEGO Classic
Papuga
 Na parterze zaraz za szybą czerwona papuga ma swoje lokum na belce zamontowanej wystarczająco wysoko, by ptak był dobrze widoczny. Natomiast na górze skonstruowane zostało spektakularne pomieszczenie ze stolikiem i dwoma obrotowymi różowymi krzesłami.
LEGO Classic
Drugie piętro
 Wysokie na 10 studów szyby półkoliste u góry prezentują się tutaj wyśmienicie, a osoby wewnątrz mają bardzo ciekawy widok. Jest to konstrukcja podobna do restauracji z zestawu 6376-1: Restauracja, ale zarazem jakże całkiem inna. Na piętro można dostać się zewnętrznymi schodami, co jest już całkiem ciekawe. Warto zauważyć, że praktycznie żaden budynek nie posiada schodów na drugie piętro w motywie Town. 
LEGO Classic
Schody na drugie piętro
 Taka cecha projektowa jest zapewne spowodowana optymalizacją, jako że schody zajęły by zbyt dużo miejsca. Nie był to jednak problem, bo taka koncepcja utarła się i przyjęła bardzo dobrze w budynkach z zestawów Lego. Tym razem jednak, schody są obecne i to nie byle jakie. Po przeciwnej stronie od wejścia na drugie piętro znajduje się niewielki balkon z flakonem kwiatów oraz różowymi barierkami.
LEGO Classic
Drzwi wejściowe
 Na parterze znajduje się kuchnia, do której wchodzi się bocznymi oszklonymi białymi drzwiami z prawej strony zaraz pod balkonem. Nie są one widoczne patrząc z przodu budynku, jako że przysłania je ściana. 
Kuchnia może nie jest przystosowana do gotowania wymagających dań, ale z przygrzaniem czegoś nie będzie problemu. 
LEGO Classic
Kuchnia
 Można tutaj znaleźć podwójną szufladę, szafkę, palnik z patelnią, ekspres do kawy oraz różowy lejek na napoje. Dwa różowe kubki są dostępne oraz dwa przezroczyste kieliszki. Na drugim piętrze natomiast, znajduje się kwadratowy stół na gustownych zaokrąglonych nogach wraz z dwoma różowymi obrotowymi krzesłami. Osoba nie może jednak siedzieć na skos bo nie ma tyle miejsca, ale obrót pozwala skierować się w stronę szyby albo w naprzeciwko osoby po drugiej stronie stołu. Na stole znajduje się jeden kwiatek i to tyle. 
LEGO Classic
Pomieszczenie wewnątrz
 Projektanci zdążyli już przyzwyczaić w tamtym czasie dzieciaków oraz fanów do pragmatycznych wykończeń. Jest zawsze tylko to, co potrzeba bez zbędnego upiększania. 
Warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy - ukrytym schowku pod kuchnią. Podejrzewam, że to wyżłobienie zostało przygotowane w innym celu. Projektanci Lego w tamtych czasach starali się tworzyć jak najmniej nowych elementów, więc tak je projektowano, aby mogły być wykorzystane w kilku zestawach do różnych celów. Jeśli chodzi o tą płytę, to akurat nie została wykorzystana w żadnym innym zestawie. Nie mniej jednak uważam, że zamiar taki był, ale po prostu nie było sposobności. 
Tak czy inaczej willa posiada dodatkowy ukryty schowek pod siwą płytą, który jest co prawda zabudowany i nie da się jej podnieść bez rozbierania budynku, ale w razie potrzeby jest to ciekawa opcja. Na zewnątrz budynek zdobi duża palma i szereg żółtych oraz czerwonych kwiatów. Schemat z motywu Town został tutaj zachowany i zaraz przy wjeździe znajduje się skrzynka na listy! Warto zauważyć, że jest ona biała, a to raczej rzadko spotykane. Każda skrzynka pocztowa w motywie Town jest żółta. Jedyne, co zabrakło to pojemnika na śmieci. Może i jest to luksusowa willa, ale wcześniej czy później gdzieś trzeba pozbyć się śmieci.

Pojazd

LEGO Classic
Kabriolet
 Ten zestaw jest pełny unikatowych elementów. Płyta bazowa, półkoliste szyby, półokrągłe schody różowe czy też biała skrzynka pocztowa. Jednakże, to nie koniec! Nawet czarny niewielki pojazd posiada dość unikatowy element, którym jest skośny przedni czarny błotnik. Jest to ten sam element, jaki został użyty w sportowym coupe z zestawu 6530-1: Sportowe-Coupe w kolorze żółtym. Ten sam błotnik w kolorze czerwonym pojawił się również w niektórych pojazdach strażackich takich jak np. z zestawu 6571-1: Straz-pozarna. Czarny natomiast, był tylko w tym jednym zestawie! 
Pojazd właściciela willi to mały czarny kabriolet z paskami siwo-różowymi zaraz pod drzwiami. Szyba przednia z motorówek została tutaj wykorzystana, przez to pojazd wydaje się o wiele niższy. Nie mniej jednak użycie zwykłej szyby wraz ze skośnym błotnikiem byłoby zaiste złym posunięciem i wyglądałoby co najmniej dziwne. 

Rezydenci

LEGO Classic
Kelner
 Willę okupują cztery osoby. W celu podkreślenia luksusu owej willi, posiada ona nawet własnego osobistego kelnera! Ponadto w willi znajdują się trzy osoby wypoczywające. Jest to para z dzieckiem - małą piegowatą dziewczynką. Warto zauważyć, że ubrania osób są tutaj również unikatowe i specyficzne dla motywu Paradisa. 
LEGO Classic
Rodzina
 Twarze kobiet oraz mężczyzn praktycznie zawsze posiadają jakąś dekorację. Kobiety zazwyczaj posiadają pomalowane na czerwono usta oraz oczy z pomalowanymi brwiami. Mężczyźni posiadają wąsy lub okulary. Dzieci można natomiast rozpoznać poprzez zwykłą twarz z piegami zaraz nad ustami. W tamtych czasach jeszcze nie było zmniejszonych nóg, więc wszystkie figurki miały ten sam rozmiar. Projektanci mieli jednak do dyspozycji twarz, by przekazać nam dodatkowe informacje. Ubrania natomiast są czasami różowe, posiadają obrazek palmy lub żółte ramiona. Wszystko to było raczej rzadko lub w ogóle nie spotykane w pospolitym motywie Town. To również mocno świadczy o unikalności oraz atmosferze wypoczynkowej pod-motywu Paradisa.

Podsumowanie

Osobiście posiadałem ten zestaw jak byłem dzieciakiem, więc mam do niego również spory sentyment. Nie mniej jednak uważam, że jest on na swój sposób unikalny i ciekawy. Po części przypomina funkcjonalnie zestaw 6349-1: Dom-wakacyjny, gdzie dostępna jest analogiczna willa tylko w mniej luksusowej wersji. Podobieństwo jednak można zauważyć. Z drugiej strony natomiast, jest również trochę podobny do restauracji 6376-1: Restauracja. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest to swego rodzaju połączenie obydwu tych zestawów w nowej rajskiej odsłonie.
Willa prezentuje się bardzo dobrze, ale tylko w odpowiedniej plażowej scenerii obok innych rajskich zestawów. Nie uważam, aby pasowała do normalnej scenerii miejskiej obok straży pożarnej czy też bazy policji. Rajski pod-motyw wymusza jednak specyficzny rodzaj otoczenia głównie swoją kolorystyką oraz zastosowanymi dekoracjami jak np. palmy. Zwyczajne miejskie drogi również nie pasują do tych zestawów.

Co dalej?

Niestety, ale świetność pod-motywu Paradisa nie trwała zbyt długo. W kolejnych latach 1993 oraz 1994 zostały wydane cztery bardzo fajne zestawy w takim samym klimacie jak toalety, stoisko z lodami lub place zabaw. Zestawy były tak samo konstruowane, używając niewielkiej ilości bladych różowych elementów.
W roku 1995 projektanci zaczęli już jednak trochę zmieniać styl. Latarnia morska LEGO-6414-1 co prawda była całkiem ciekawa pomijając średnio pasującą czerwoną łódkę, ale zaczęły pojawiać się już purpurowe elementy np. w zestawie LEGO-1815-1. Rok 1996 to już nie był stary dobry styl Paradisa, a coś już jednak innego. Powoli zaczęto używać mocno różowych elementów jak widocznych na poniższym zdjęciu.
LEGO Classic
Zestawy z roku 1996
 
Co prawda stajnia z restauracją wcale nie prezentuje się zbyt odmiennie, ale również można tutaj znaleźć nad miarowo dużo różu. W roku 1997 pojawiły się już bardzo różowe zestawy całkiem nie pasujące do starego stylu z roku 92 i po 5 latach zakończono pod-motyw Paradisa. Pałeczkę przejął motyw rozpoczęty już w roku 1994 - Belville. To już był motyw zaprojektowany specjalnie dla dziewczynek.
LEGO Classic
Belville - następca Paradisa z roku 1994
Przeważał tutaj kolor purpurowy oraz różowy. Nowe figurki specjalnie zaprojektowane z myślą o dziewczynkach. Motyw ten utrzymał się do roku 2008. Następcą Belville był motyw Friends rozpoczęty w roku 2012 i dostępny po dzień dzisiejszy, który również jest bardzo purpurowo-różowy i projektowany z myślą o dziewczynkach.
LEGO Classic
Lego Friends z roku 2012
Na koniec przedstawiam scenerię w klimacie pod-motywu Paradisa z roku 1995, gdzie na głównym planie jest latarnia morska a w tle willa oraz plaża. Można zobaczyć jak mocno zmieniło się podejście projektantów na przestrzeni 20 lat porównując do nowego motywu Friends.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1995eu.pdf Katalog 1995 EU: Strona 2 i 3: Paradisa

Alternatywne konstrukcje

LEGO Classic
Alternatywna restauracja
 Nie mogło tutaj zabraknąć alternatywnych pomysłów przygotowanych przez kreatywnych projektantów Lego. Dostępnych jest aż pięć propozycji. Na początek można zobaczyć dwie restauracje na wewnętrznej części przedniej klapy. Pierwsza jest z basenem, a druga posiada parkiet do tańczenia. Kolejne trzy propozycje na tyle opakowania to również restauracje. Jednak figurka kelnera i akcesoria kuchenne jak lejek, kubki czy patelnia wzięły tutaj górę i większość propozycji jest właśnie w klimacie restauracyjnym.


Zestawy alternatywne:
Scenerie zawierające ten zestaw:
Napisany:
2016, wrz 12 13:06 (95 miesięcy, 11 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2017, lut 22 13:25 (89 miesięcy, 28 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
24 razy
Komentarze
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 0.885s | Unknown (Robot )
1 osób przegląda stronę. 1 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak