Bolid Octan

(Slick Racer)
Klasyka LEGO: LEGO 6546 Slick Racer - Bolid Octan
Informacje o zestawie:
LEGO:
6546-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
39
Figurek:
1
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
3.7
(3 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Wyścigi
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 14d 15h
Odsłon:
14703
Opublikowane:
2016, lis 21 11:45
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
W roku 1992 zakończona została era promocji firmy Shell w zestawach Lego i rozpoczęła się trwająca po dziś dzień era fikcyjnej firmy paliwowej Octan. W związku z tym wypadałoby również odświeżyć trochę zestawy wyścigowe, szczególnie że już od dłuższego czasu nie było konkretnej zmiany. Mowa oczywiście o bolidach, szybkich, nisko-profilowych samochodach wyścigowych dostosowanych do prostych i okrężnych tras. Poprzednikiem pojazdu zaprezentowanego w tym zestawie można nazwać bolid z 6503-1: Scigacz. Wydany w roku 1988 bolid szeroki na 4-study był jednym z najbardziej rozpoznawanych konstrukcji pojazdu wyścigowego i doczekał się nawet dość dużej mety z trybunami wydanej w zestawie 6395-1: Meta-toru-wyscigowego. To były stare czasy końca lat 80tych i promocji Shella. W roku 1996 natomiast wydana została nowa seria pojazdów dzierżących logo fikcyjnej firmy Octan. W katalogu pojawiła się również prezentacja wszystkich nowych zestawów razem z bolidem o numerze 4 na pierwszym planie. Prezentacja ta jest bardzo analogiczna do poprzednika z roku 1988, którą można zobaczyć w recenzji 6503-1: Scigacz.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1996eu.pdf Katalog 1996 EU: Strona 8 i 9: Town - Wyścigi

Pojazd

LEGO Classic
Bolid
Konstrukcja pojazdu wprowadziła do wykorzystania nowy klocek podwozia długi na 10 studów i szeroki na 4 study. Rok 1996 można uznać za ostatni dla motywu Town, dlatego też podwozie to zostało praktycznie użyte tylko do konstrukcji owych bolidów w trzech zestawach. Ponadto użyte zostały nowe felgi oraz opony. Felgi są mniejsze, a opony są śliskie oraz szersze. Zdecydowanie bardziej przypominają te montowane w prawdziwych bolidach. Ponadto warto zauważyć, że pojazd porusza się bardzo gładko, opór jest całkiem mały.
LEGO Classic
Kierowca
Numer pojazdu jest widoczny z trzech stron, przodu z lewej i prawej. Bolid z tego zestawu jest o tyle wyjątkowy, że jako jedyny dzierży logo firmy Octan. w trzech miejscach łącznie z rzucającym się w oczy spoilerem. Kierowca również nie jest standardowy, bo posiada specjalny kombinezon z napisem "Racing" oraz jeszcze raz logo firmy Octan. Kask w gwiazdki jest również nietypowy. Podobnie jest w pozostałych zestawach wyścigowych opisanych poniżej. Kierowcy również mają specjalne kombinezony ze wzorami na kaskach, przez co można ich dość łatwo zidentyfikować.
Poniżej przedstawiam kierowcę bolida w trakcie testowej jazdy na trasie pod mostem.
LEGO Classic
Pod mostem
LEGO Classic
Zestaw z metą
Zastanawiające może być, dlaczego ten bolid nosi numer 4 a nie po prostu 1 tak jak u poprzednika z 6503-1: Scigacz? W tym przypadku projektanci stwierdzili, że pomieszają trochę numerki w różnych zestawach. Takim sposobem możemy odnaleźć łącznie 6 bolidów. W zestawie LEGO-6337-1 - mety z niewielkim pitstop'em zawarte zostały dwa bolidy z numerem 1 i 3 w kolorze czerwonym oraz czarnym.
LEGO Classic
Transport bolidów
Drugim zestawem oferującym trzy bolidy to ciężarówka transportowa z zestawu 6335-1: Transporter-Bolidow. Możemy tutaj znaleźć pojazdy z numerami 2, 5 oraz 6. Wszystko składa się do kupy. Posiadając te dwa zestawy łącznie z bolidem o numerze 4 mamy wszystkie sześć sztuk gotowych do wyścigu z metą oraz ciężarówką transportową. Warto również wspomnieć o cieżarówce dwa słowa, ponieważ jej konstrukcja jest bardzo interesująca. Nie zostały tutaj zaprojektowane żadne specjalne nowe klocki, a cały mechanizm podtrzymywania górnego pokładu jest całkiem sprytny i łatwy w obsłudze. Uważam tą ciężarówkę za jeden z lepszych modeli na rok 1996, kończący niestety powoli erę Town.
Na koniec przedstawiam bolid w trakcie wyścigu organizowanego przez firmę Octan w mieście Bebricton. Tutaj można zobaczyć tą scenerię w większym szczególe.
LEGO Classic
W trakcie wyścigu


Alternatywne konstrukcje

Trzy propozycje widnieją na tyle opakowania, standardowa liczba dla małych zestawów. Trzy modele to inne formy samochodów wyścigowych. Jest to dość ciekawa kompozycja, bo przedstawia małego gokarta, coś podobnego do dragstera oraz bolid podobny do starego schematu, na którym zbudowany został 6503-1: Scigacz. Jest to o tyle ciekawe, że prezentuje trzy inne również często używane koncepcje samochodów wyścigowych w zestawach Lego.
Zestawy powiązane:
Scenerie zawierające ten zestaw:
Napisany:
2015, maj 28 14:44 (108 miesięcy, 13 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2017, lut 20 12:54 (87 miesięcy, 9 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
13 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 1.55s | Unknown (Robot )
1 osób przegląda stronę. 1 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak