Zamiatarka

(Street Sweeper)
Klasyka LEGO: LEGO 6649 Street Sweeper - Zamiatarka
Informacje o zestawie:
LEGO:
6649-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
65
Figurek:
1
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.7
(10 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Sprzątanie
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 2d 11h
Odsłon:
17417
Opublikowane:
2015, maj 15 20:20
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
W każdym mieście potrzebne są służby porządkowe, dzięki którym porządek w mieście zostanie utrzymany. Śmieciarki to nie wszystko, potrzebny też jest ktoś, kto zajmie się zamiataniem brudu na ulicy oraz drobnymi śmieciami porozrzucanymi na chodnikach. To właśnie jest zadanie dla pojazdu zamiatarki. Pojazd dostępny w tym zestawie jest ostatnim tego typu w motywie Town i ma dwóch poprzedników. W roku 1991 została wydana bardzo podobna zamiatarka z dwoma pracownikami w zestawie 6645-1: Zamiatarka-uliczna. Nie miała ona spryskiwaczy z tyłu, a za to był dodatkowy pojemnik na odpady. Jeśli ktoś jest mało doświadczony w pojazdach motywu Town, może je bardzo łatwo pomylić.
LEGO Classic
Poprzedni uliczni zamiatacze
Mogę powiedzieć na swoim przykładzie, że gdy rozpoczynałem swoją przygodę po raz drugi z Lego Town, to byłem przekonany, że jest tylko jedna taka zamiatarka. Wcześniejszy pojazd tego typu dostępny w latach 80tych były nieco inny. Nie posiadał szyby przedniej oraz nie zawierał automatycznych szczotek do zamiatania. Był to mały wózek serwisowy z uchwytem na szczotkę oraz łopatę z zestawu 6607-1: Sprzatacz wydany w roku 1982. Wracając do zamiatarki z roku 1995, to znalazłem jedną prezentację z oryginalnego katalogu, gdzie można ją zobaczyć. Niestety, prezentacja ta jest pozbawiona sensu, bo umieszczono zamiatarkę na pustynnej drodze na jakąś górę. Sama nazwa wskazuje, że jest to uliczna zamiatarka. Niestety, ale rok 1995 był już jednym z tych, w których zaczęły pojawiać się tego typu absurdy i powoli kończyła się era wspaniałości Lego Town.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1995eu.pdf Katalog 1995 EU: Strona 4 i 5: Miasto - Port Kosmiczny
Nie mniej jednak można powiedzieć, że pojazd z tego zestawu nadal dobrze pasuje do klimatu miastowego z serii Lego Town. Poniżej przedstawiam w mojej skromnej opinii poprawne wykorzystanie owej zamiatarki do czyszczenia ulicy w jednej z części miasta .
LEGO Classic
Bebricton - Centrum lotów

Pojazd

LEGO Classic
Pojazd
Pojazd posiada z przodu szczotkę do zamiatania składającą się z dwóch części. Myjnia samochodowa 6397-1: Stacja-paliw-z-myjnia wykorzystuje tą samą część do konstrukcji szczotek. Unikalnym klockiem jest tutaj uchwyt trzymający szczotkę na ośce 1x6 z Technic'a. Uchwyt ten został ulepszony w stosunku do poprzedniego dostępnego w zestawie 6645-1: Zamiatarka-uliczna. Tak, uchwyty są całkiem inne, bo poprzedni z roku 1991 bazował na dwóch standardowych zawiasach i dawał możliwość poruszania tylko w dwóch osiach - na boki, do góry lub na dół. Nowy uchwyt dostępny w zestawie 6649 jest oparty na gałce i daje możliwość poruszania szczotką we wszystkich osiach. 
LEGO Classic
Spryskiwacze z tyłu
 Może jest to mało praktyczne w standardowej czynności zamiatania ulicy, ale możliwe jest ustawienie szczotki na skos.
Całościowa szyba przednia nachylona jest do dołu. Nie jest to nadzwyczajne dla tego typu pojazdu szczególnie, że kierowca musi widzieć co się dzieje na ulicy.
Z tyłu pojazdu znajdują się cztery spryskiwacze wodne. Po bokach przymocowane są akcesoria w postaci miotły oraz czarnej łopaty. Do tego wszystkiego jest jeszcze ruchoma boczna mała szczotka uliczna.
Kierowca pojazdu posiada niebieską kurtkę oraz niebieskie spodnie, czerwoną czapkę i okulary. Taki sam styl został zastosowany rok później w zestawie Lego-6581-1 lub w tym samym roku w zestawie wywrotki 6535-1: Wywrotka. Nowe stroje otrzymali wszyscy robotnicy wydani po roku 95.

Alternatywne konstrukcje

Mimo niewielu klocków dostępnych w tym zestawie, projektantom nie brakowało pomysłów na alternatywne konstrukcje dostępne na tyle opakowania takie jak podręczna zamiatarka lub wyścigówka. Wszystkie można szczegółowo obejrzeć w sekcji alternatyw poniżej. Warto zauważyć, że wyścigówki to częsty motyw w alternatywnych propozycjach miastowych.
Zestawy alternatywne:
Zestawy powiązane:
Napisany:
2015, maj 15 01:34 (109 miesięcy, 22 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2017, lut 20 12:59 (88 miesięcy, 4 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
13 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 1.497s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak