Śmieciarka

(Recycle Truck)
Klasyka LEGO: LEGO 6668 Recycle Truck - Śmieciarka
Informacje o zestawie:
LEGO:
6668-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
109
Figurek:
1
Waga:
140g
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
5.0
(6 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Sprzątanie
Odsłon:
13141
Opublikowane:
2017, sty 25 15:00
Wprowadzenie

Klasyka LEGO
Wpis w katalogu
Śmieci generuje każdy człowiek i aby nie zostać zasypanym odpadami, trzeba zorganizować system zbiórki i ich wywozu. Każde cywilizowane miasto posiada na to sposób. Mogą to być kubły ze śmieciami lub kontenery zbiorcze. Kubły stosowane są raczej w domach jednorodzinnych, gdzie kontenerów używa się w miastach lub przy blokach dla większego skupiska ludzi w jednym miejscu. Projektanci LEGO nie rozpędzali się zbytnio z tworzeniem zestawów zawierających śmieciarki, jako że tylko dwie powstały przez prawie dwie dekady. 
Klasyka LEGO
Śmieciarka z 1987
 Może jest to niewielka ilość, ale jak zawsze jakość tych dwóch pojazdów jest nad wyraz wysoka. Omówiona wcześniej ciężarówka z roku 1987 z zestawu 6693-1: Smieciarka została zaprojektowana do zbierania śmieci z kubłów, które zazwyczaj znajdują się przy domach. Kilka lat później, a dokładnie po 5 latach wydana została nowa ciężarówka na lata 90-te. Jak można dostrzec na pierwszy rzut oka, tym razem pojazd przewozi kontener ze śmieciami. Nową śmieciarkę udało mi się znaleźć na jednej z oryginalnych prezentacji z roku 1992, gdzie operator próbuje rozstawić kontener na śmieci obok restauracji przy plaży.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1992uk.pdf Katalog 1992 UK: Strona 28 i 29: Miasto - Plaża

Ciężarówka

Klasyka LEGO
Kierowca
Pierwsza rzecz, jaka rzuca się w oczy to nowe grube opony z szerokimi felgami, które w roku 1992 były całkiem nowym pomysłem. Zastąpiły one praktycznie całkowicie koła ciężarowe w zestawach LEGO na kolejne lata. Był to zapewne jeden z bodźców do wydania nowej śmieciarki. Nowe koła są przede wszystkim szersze dwukrotnie od poprzednich. To samo tyczy się felg, których średnica jest dwukrotnie większa. Można to porównać przyglądając się na poprzedni model żółtej śmieciarki posiadającej wąskie koła ciężarowe. Kolejna sprawa to kolorystyka pojazdu. Nie da się nie zauważyć, że odbiega od normy. Wszystkie pojazdy budownicze oraz sprzątające są zazwyczaj w żółto-czerwonej kolorystyce. W tym przypadku jest siwo-czerwona z domieszką białego. 
Klasyka LEGO
Ładowanie kontenera
 Najciekawszy mechanizm zastosowany w tej cieżąrówce to niewątpliwie podnośnik na kontener. Jest to ten sam mechanizm, jaki został zastosowany w łodzi ratunkowej 6353-1: Przybrzezne-wsparcie do wciągania małej łodzi na statek. Podnośnik jest przymocowany z jednej strony do liny nawiniętej na drążek i z drugiej strony do gumki, która go napręża. Drążek jest natomiast sterowany za pomocą pokrętła wystającego z kabiny zaraz przy drzwiach kierowcy. Mechanizm działa bezbłędnie z racji dopasowanych co do mikrometra klocków LEGO.
Klasyka LEGO
Ciężarówka
Wystarczy użyć pokrętła, aby wciągnąć lub opuścić kontener.  Pojemnik posiada dwie otwierane klapy na górze oraz jedną z tyłu. Na kontenerze znajduje się naklejka z trzema zaokrąglonymi strzałkami tworzącymi koło, które wskazują na recykling. Jest to słowo zapożyczone z języka angielskiego oznaczające zbierania odpadów, które można powtórnie użyć w procesie odzyskiwania. Naklejka jest jednak problematyczna, ponieważ skleja kilka klocków i rozebranie kontenera na części może być niemożliwe bez odklejenia.
Klasyka LEGO
Pojemnik
Kierowca i zarazem operator podnośnika jest ubrany w czarny fartuch roboczy oraz czerwoną czapkę. Nie jest potrzebny w tym przypadku pomocnik jak to miało miejsce w zestawie poprzedniej śmieciarki. Do dyspozycji posiada miotłę oraz czarną łopatę. 
Podsumowując, to ta ciężarówka jest niewątpliwie jednym z ciekawszych modeli pojazdów wydanych na początku lat 90-tych głównie za sprawą genialnego mechanizmu podnośnika. Ponadto nowa śmieciarka była mile widziana z racji dużego odstępu od poprzedniej, co stanowiło swego rodzaju powiew świeżości. Przedstawiam poniżej scenerię , gdzie ciężarówka jest obecna.
Klasyka LEGO
Bebricton - Centrum Lotów

Alternatywne konstrukcje

Klasyka LEGO
Opakowanie (tył)
Pomysłów na inne konstrukcje z klocków dostępnych w zestawie nie mogło i tutaj zabraknąć. Jest pełen wachlarz propozycji, który rozpoczyna się dość nietypowo. Pierwsza konstrukcja to nie pojazd, a maszyna do zgniatania śmieci na małe płytki? Nie jestem pewny, ale wygląda dość interesująco. Kolejne trzy pojazdy to ciężarówka transportowa, spychacz oraz dźwig. Niewątpliwie jest to kilka ciekawych modeli, ale trzeba pamiętać o naklejce, która może nie przetrwać próby konstrukcji alternatywnych propozycji. 
Zestawy powiązane:
Scenerie zawierające ten zestaw:
Modyfikowane:
2017, lut 22 08:30 (89 miesięcy, 28 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
21 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 0.893s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak