Chojrak w ciężarówce

(Diesel Daredevil)
Klasyka LEGO: LEGO 6669 Diesel Daredevil - Chojrak w ciężarówce
Informacje o zestawie:
LEGO:
6669-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
90
Figurek:
1
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.8
(6 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Pojazdy
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 2d 9h
Odsłon:
11018
Opublikowane:
2015, maj 24 20:14
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
Wyścigi mogą być mieć różny charakter i nie tylko rywalizacja w formie nisko-profilowych bolidów była dostępna w motywie Town, ale również inne ciekawe propozycje. LEGO lubiło eksperymentować z różnymi pomysłami jak wyścigi błotne, piaskowe, dragstery czy roadstery. W tym przypadku natomiast, kolejny ciekawy pomysł został zrealizowany w formie wyścigowej ciężarówki. Niestety w motywie klasyki miastowej nie pojawiły się inne pojazdy tego typu w standardowej edycji, co czyni ten pojazd na swój sposób unikalnym. Jednakże, w edycji limitowanej wydanej na terenie USA pojawiły się dwa zestawy z wyścigowymi ciężarówkami w roku 1993 i 1996.
LEGO Classic
Wyścigowe ciężarówki z limitowanej edycji
Zestaw LEGO-1991-1 zawiera ciężarówkę w kolorach flagi Stanów Zjednoczonych wraz z czterema gwiazdkami na zderzaku. Za kabiną widać spory silnik a na tyle spojler, co ewidentnie identyfikuje pojazd jako wyścigowy. Jest to dobry konkurent dla chojraka, ale niestety nie został wydany w normalnej edycji i w Europie mało kto widział ten pojazd. Szczególnie, że w roku 1993 komunikacja nie była jeszcze tak dobrze rozwinięta jak dzisiaj. W roku 1996 został wydany jeszcze jeden zestaw z ciężarówkami wyścigowymi również w limitowanej edycji. W zestawi LEGO-1821-1 zawarte zostały dwie ciężarówki z dziobem  bardzo podobne do tej opisywanej tutaj.
Z drugiej strony szkoda, że w standardowej edycji pojawił się tylko jeden taki pojazd, bo można było ten pomysł trochę rozwinąć i stworzyć wyścigi ciężarówek. Chojrak pojawia się w katalogu w scenerii wyścigów błotnych z roku 1991. Ta prezentacja jest jednak nieco dziwna, bo przedstawia fruwającą ciężarówkę na dość niewielkiej górce. Może wygląda efektownie, ale jakby nierealnie. Ponadto nie pasuje za bardzo do wyścigów błotnych, chyba że ktoś lubi wołać dźwig do wyciągania kilkutonowego potwora z bagna. Myślę, że idealnym polem do popisu dla tego typu ciężarówki byłyby wyścigi na krótkim dystansie po mocnym asfalcie z równymi sobie ciężarówkami. Jest to właściwie całkiem ciekawy pomysł na kolejną scenerię.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1991uk.pdf Katalog 1991 UK: Strona 24 i 25: Miasto

Pojazd

LEGO Classic
Ciężarówka i kierowca
 Dostępny tutaj pojazd to czarna sześciokołowa ciężarówka z dziobem. Dwie długie rury wydechowe wychodzące bezpośrednio z silnika ciągną się po bokach pojazdu aż do samego końca. Na tyle pojazdu zamontowany został duży ruchomy spoiler z napisem 4. To właśnie te rury i spoiler nadają temu pojazdowi charakter wyścigowy i zarazem dość unikalny. Mogę śmiało stwierdzić, że drugiej takiej ciężarówki nie znajdziemy w motywie Town, nawet podobnej. Te długie rury wydechowe były dość rzadko używane i w standardowej edycji pojawiły się jeszcze w pojeździe 6646-1: Wrzeszczacy-patriota. Ciężarówka jest dość dobrze oświetlona, bo aż cztery światła żółte i białe są na wysokości samego przedniego zderzaka. Ponadto trzy światła żółte na dachu oraz dwa światła czerwone z tyłu pojazdu. 
LEGO Classic
Widok z tyłu
 Nie ma żadnych przeciw wskazań, aby ten pojazd poruszał się po mieście. Warto zauważyć, że właśnie w roku 1991 wprowadzone zostały nowe grube opony na szerokich felgach, które jak w normalnej transportowej ciężarówce prezentują się gorzej, to tutaj pasują idealnie. Dlaczego gorzej? Wystarczy porównać ciężarówki z zestawu 6541-1: Port-morski i 6542-1: Morski-port-zaladunkowy. Dwa zestawy portów morskich stanowiących jedną całość wydanych również w roku 1991 zawierają dwie ciężarówki z różnym typem kół. To własnie było takie przejście na nowy typ opon i felg. Poprzednie duże opony podobnej średnicy, ale wpasowują się w małą felgę oraz są wąskie. Wydaje się, że proporcje są całkiem dobrze zachowane w stosunku do małych opon. Jednakże nowe koła, są bardzo grube a felgi szerokie. Idealnie nadają się właśnie w charakterze wyścigowym jak tutaj, ale czy zwykła ciężarówka transportowa jeździ na tak szerokich oponach? Zdarza się co prawda, ale jak już to są podwójne koła montowane tylko z tyłu do przewożenia cięższego ładunku. To jest oczywiście moja drobna dygresja. Nowy typ kół został przyjęty raczej bez większych problemów i większość pojazdów wymagających uniesienia większego ciężaru już je posiadała po roku 1991.
Kierowca jest ubrany w biały kombinezon, a na głowie ma biały kask. Fakt ten podkreśla tylko wyścigowy charakter pojazdu, jako że żaden normalny pojazd z kabiną nie wymaga kasku od kierowcy.

Chojraka można znaleźć w kilku sceneriach dostępnych na Clabrisic. Poniżej przedstawiam jego obecność w , gdzie uczestniczy w kłótni z fanem motorów.
LEGO Classic
Bebricton - kłótnia w strefie wypoczynkowej

Alternatywne konstrukcje

W tym przypadku muszę powiedzieć, że propozycje są naprawdę ciekawe. Ciężarówka z kabiną bez dzioba mogłaby być nawet oddzielnym zestawem. Sześciokołowy spychacz z kabiną czy tez dragster, to wszystko można wykonać z 90 klocków dostępnych w tym zestawie.
Zestawy alternatywne:
Napisany:
2015, maj 24 20:14 (109 miesięcy, 12 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2017, lut 22 10:09 (88 miesięcy, 2 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
14 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 1.342s | Unknown (Robot )
1 osób przegląda stronę. 1 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak