Czym byłoby miasto bez listów i listonosza? W latach 80tych i 90tych to był przecież jeden z głównych sposobów komunikacji na odległość. Nie mogło tutaj zabraknąć ani listonosza, ani urzędu pocztowego. Ponadto prawie każdy dom wakacyjny posiadał skrzynkę pocztową i parę listów, tak jak np. 6349-1: Dom-wakacyjny lub 6374-1: Dom-wakacyjny. To właśnie te detale dodawały zestawom smaku oraz łączyły je ze sobą poprzez wykorzystanie tych samych części jak listy, śmietniki czy też skrzynki pocztowe. Czy nie byłoby fajnie posiadać urząd pocztowy z listonoszem na rowerze, gdy posiadamy już domek wakacyjny i skrzynkę na listy? Dlatego też uważam, że to był jeden z tych małych i idealnych budynków, który pasuje do każdej scenerii miastowej. Poniżej przedstawiam prezentację z oryginalnego katalogu, gdzie mały niebieski budynek można zauważyć na pierwszym planie.
Jest to jeden z dwóch dostępnych urzędów pocztowych w motywie Town. Poprzedni budynek w kolorystyce czerwono-żółtej został wydany trzy lata wcześniej w zestawie LEGO-6362-1. Jest on sporo większy i posiada ciężarówkę do przewożenia skrzynek z listami. To nie wszystko, bo wydany został również zestaw z samą ciężarówką i kierowcą do rozwożenia listów w zestawie 6651-1: Ciezarowka-pocztowa również w roku 1982.
Budynek
Budynek w tym zestawie jest w kolorystyce niebiesko czarnej, przez co wyróżnia się spośród innych budowli. Większość budynków w okresie Lego Classic jest w kolorystyce białej lub czerwonej, czasami w żółtej. Niebieskich kolorów nie ma wiele. Budynek jest niewielki, mieści się w nim jedno biurko dla pracownika poczty. Jedynie jedno małe okienko obok skrzynki zostało tutaj przewidziane i jest jedynym źródłem światła oprócz szklanych dużych drzwi. Listonosz może mieć przez to trochę ciemno siedząc przy swoim biurku.
Wnętrze
Listy można wrzucać z zewnątrz przez skrzynkę pocztową, a w wewnątrz listonosz może ją otworzyć i wyjąć wszystkie listy przed wykonaniem czynności rozwożenia na swoim czerwonym rowerze. Listonosz posiada w tym zestawie rzadko dostępną czerwoną koszulę z logiem poczty oraz czarną czapkę z wąskim daszkiem. Druga osoba w tym zestawie to kobieta o brązowych włosach ubrana w sweter w czerwone paski oraz niebieskie spodnie. Pani ta właśnie przechodziła obok poczty chcąc wysłać list. Warto zauważyć, że dwie unikalne naklejki zostały tutaj wykorzystane. Na drzwiach jest nadruk z godzinami otwarcia oraz na dachu jest wielki znak poczty, dzięki któremu nie da się pomylić tego budynku z żadnym innym. Oryginalnie jest on w tym zestawie mniejszy od swojego poprzednika z 1982 roku, bo nakleja się na dwa klocki 1x4 a nie na trzy. W mojej prezentacji jest na trzy, ponieważ nie posiadam na chwilę obecną nowego znaku. Podsumowując, uważam że jest to ważna budowla w scenerii miastowej i jest zdziwiony, że nie pojawiła się żadna nowa konstrukcja na początku lat 90tych. Nie mniej jednak posiadając ten zestaw oraz większego brata z LEGO-6362-1 można już całkiem dobrze wzbogacić miasto o usługi pocztowe. Jako ciekawostkę dodam, że w roku 1988 pojawił się urząd pocztowy 6349-2: Urzad-pocztowy jako alternatywna propozycja do zestawu domku wakacyjnego. Poniżej przedstawiam ponowne wykorzystanie budynku urzędu pocztowego w prezentacji z katalogu z roku 1987, gdzie można ujrzeć niebieską budowlę w tle zaraz obok straży pożarnej.
W mieście Bebricton również pojawił się urząd pocztowy, poniżej można go zobaczyć w strefie wypoczynkowej.
Bebricton - Strefa wypoczynkowa
Alternatywne konstrukcje
Nie zabrakło i tutaj kilku alternatywnych propozycji mimo niewielkiej ilości klocków. Małe stanowisko pocztowe z ladą, stacja autobusowa ze skrzynką na listy lub po prostu budka ze skrzynką pocztową. Wszystkie konstrukcje można obejrzeć w poniższej sekcji alternatyw.