Śmieciarka

(Refuse Collection Truck)
Klasyka LEGO: LEGO 6693 Refuse Collection Truck - Śmieciarka
Informacje o zestawie:
LEGO:
6693-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
115
Figurek:
2
Waga:
N\A
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.5
(15 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Sprzątanie
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 2d 11h
Odsłon:
16900
Opublikowane:
2015, mar 18 08:25
Wprowadzenie

LEGO Classic
Wpis w katalogu
 Śmieci towarzyszą nam codziennie. Każdy z nas wyrzuca opakowania, różne niepotrzebne już papiery czy też zepsutą żywność. Śmieci wcześniej czy później muszą zostać wywiezione w odpowiednie miejsce, inaczej nie dałoby się funkcjonować i muchy przejęły by kontrolę. Czym byłoby więc miasto bez zwyczajnej śmieciarki? Ktoś w końcu musi się zająć brudną robotą. Ten zestaw wprowadza nam właśnie taki pojazd. Jedyna śmieciarka na lata 80te w barwach żółto czerwonych. Podejrzewam, że uzyskała taki sukces, że nie było potrzeby robienia kolejnych. Z drugiej strony Lego zawsze stawiało na jakość a nie na ilość. Dlatego też mamy jedną konkretną i bardzo ciekawą śmieciarkę zamiast 10ciu podobnych i mniej dopracowanych. Proszę zauważyć, że jest to jedyna śmieciarka w motywie Town, która potrafi zbierać śmieci ze standardowych śmietników. Kolejna śmieciarka z lat 90tych 6668-1: Smieciarka jest również ciekawą konstrukcją, ale zbiera kontenery ze śmieciami a nie zwyczajne śmietniki. Genialnie zostały tutaj wykorzystanie zwyczajne klocki do konstrukcji w pełni funkcjonalnej śmieciarki. Jedynym nietypowym klockiem jest spód podnośnika. Czerwony klocek o wymiarach 2x3, który może również zostać użyty jako siedzenie. 
Śmieciarkę można było zobaczyć na kilku prezentacjach w katalogach z lat 80-tych.
Klasyka LEGO
Źródło: Brickset.com 1988eu3.pdf Katalog 1988 EU III: Strona 20 i 21: Miasto
Poniżej przedstawiam jedną z nich, którą udało mi się odtworzyć w scenerii Miasteczko-Retor.

Funkcje

LEGO Classic
Otwór
 
LEGO Classic
Opróżnianie kontenera
 Śmieciarka posiada wciągarkę zaprojektowaną specjalnie na zwykły śmietnik. W zestawie dostępne są dwa śmietniki w sam raz do testów. Wciągarka rusza się na zwyczajnych dwóch zawiasach i można nią bez problemu opróżnić zawartość do kontenera przez proste podniesienie do góry. Śmieci w kontenerze pozostaną, ponieważ otwór jest specjalnie zabudowany od dołu. Śmieciarka może tak opróżnić kilka śmietników, po czym wypadałoby opróżnić śmieciarkę w odpowiednim do tego miejscu. Cały kontener można przechylić, a klapa z tyłu otwiera się do góry. Proste i zwyczajne działanie. Kontener bez problemu można w ten sposób opróżnić z zebranych śmieci i jechać po następne. 
W zestawie dostępni są dwaj pracownicy. Kierowca i pomocnik do nakładania śmietników na wciągarkę.  
LEGO Classic
Pracownicy
 Obydwaj posiadają niebieskie stroje. Kierowca posiada marynarkę z dwoma kieszeniami. Strój używany również w innych zestawach sprzątających takich jak np. 6645-1: Zamiatarka-uliczna. Drugi pracownik posiada zwyczajny niebieski fartuch robotnika i czarną czapkę z daszkiem.

Podsumowanie

LEGO Classic
Opróżnianie śmietnika przy domku
 Śmieciarka potrzebna jest w każdym cywilizowanym mieście i ten zestaw jest po prostu wymagany w takiej scenerii. Ponadto warto zauważyć, że większość zestawów miejskich budowli posiada śmietnik. Praktycznie wszystkie domki wypoczynkowe np. 6349-1: Dom-wakacyjny lub choćby 6380-1: Centrum-ratunkowe. Projektanci zdecydowanie dopracowali wszystko na ostatni guzik, aby zestawy współgrały ze sobą w idealną całość. Posiadając kilka domków oraz kilka płyt drogowych, wręcz prosi się o sprowadzenie śmieciarki.

Alternatywne konstrukcje

Propozycji jest kilka na alternatywne konstrukcje, możemy je znaleźć jak zawsze na tylnej części opakowania.
Proponowane konstrukcje to:
- Ciężarówka wywrotka - bardzo fajna konstrukcja warta złożenia.
- Inna wersja śmieciarki - na styl amerykański, ciężarówka z dziobem.
- Samochód terenowy wraz z podjazdem
- Mały spychacz z kontenerem
- Mniejsza wersja śmieciarki z otwartym kontenerem na załadunek oraz podnośnikiem na śmietnik.

Tyle ciekawych konstrukcji można zmieścić na jednej małej okładce opakowania. Jakość na wysokim poziomie.
Zestawy alternatywne:
Zestawy powiązane:
Napisany:
2015, mar 18 08:25 (111 miesięcy, 19 dni temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2019, wrz 6 08:51 (57 miesięcy, 6 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
29 razy
Komentarze
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 1.489s | Unknown (Robot )
5 osób przegląda stronę. 5 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak