Transformator służy do zasilania kolejek opartych o konstrukcję przekazywania prądu o napięciu 12V przez wewnętrzną szynę w torach. Silnik jest schowany w obudowie podwozia pociągu, które styka się z wewnętrzną szyną przez cztery zaokrąglone i ruchome metalowe piny. Dzięki temu nie trzeba chodzić za kolejką i ją włączać bezpośrednio, wystarczy włączyć transformator i pociąg jedzie. Wydanie oddzielnego zestawu dla transformatora to zdecydowanie mądre posunięcie. Taki transformator to po prostu duży zasilacz i trochę waży. Pakowanie transformatora do każdej kolejki byłoby na pewno słabym posunięciem. Oryginalnie w pudełku zestaw posiada dodatkowe akcesoria, ale na aukcjach można znaleźć dużo transformatorów bez dodatków, jakby w wersji OEM. Dodatkowe akcesoria są właściwie zbędne do działania i jeśli zależy Ci tylko na tym, aby kolejka jechała, to możesz kupić taką wersję OEM samego transformatora z kablem do gniazda 220V. UWAGA! Kabel zasilający jest przymocowany na stałe do transformatora, więc nie można go wymienić, a na aukcjach można trafić na transformatory z angielską wtyczką 240V.
Regulacja prędkości
Transformator posiada również bardzo fajną dodatkową cechę, mianowicie potrafi sterować przekazywanym napięciem prądu, co skutkuje regulacją prędkości pociągu. Czarne pokrętło wystające u góry to regulator. Regulacja możliwa jest w dwóch kierunkach, więc nie dość, że można regulować prędkość, to można zawrócić kolejkę. Przycisk posiada dziurę wewnątrz pasującą do osi z technika, więc nie ma większych problemów by konstruować dodatkowe mechanizmy sterujące oparte o klocki z technika.
Gniazda
Przód z bliska
Dostępne są dwa gniazda 12V. Jedno gniazdo jest do regulowanego pokrętłem napięcia, do którego podłącza się najczęściej szynę kolejki. Drugie gniazdo nie podlega regulacji i przekazuje stałe napięcia 12V, do czego można np. podpiąć dodatkowe rzeczy jak lampy. Dodatkowo jest jeszcze jedno wyjście 13V, które zapewne zostało dodane dla dłuższych kabli, jako że im dłuższa odległość to słabsza moc. Projektanci zdecydowanie pomyśleli dobrze o tym jak to zrobić. Akcesoria
W zestawiemożna znaleźć dodatkową dźwignię ułatwiającą regulację. Dodatkowo dwa siwe klocki 2x4, aby można było bez problemu przymocować gdzieś transformator. Jak można zauważyć, transformator został skonstruowany na wzór dużego klocka, który może zostać zaadoptowany w budowie miasteczka jako zwyczajna budowla.
Po lewej stronie jest regulowane wyjście o napięciu 0-12V. Reguluje się pokrętłem na górze. Po prawej stronie jest stałe wyjście 13V dla dłuższych kabli.
Z prawej strony dostępne jest stałe wyjście o napięciu 12V dla lamp lub innych tego typu akcesoriów, do których regulacja przyciskiem na górze nie ma zastosowania.