Silnik 12V do pociągu

(12V Train Motor)
Klasyka LEGO: LEGO 7865 12V Train Motor - Silnik 12V do pociągu
Informacje o zestawie:
LEGO:
7865-1
Motyw:
Podmotyw:
Rok:
Części:
19
Figurek:
0
Waga:
850g
Ocena społeczności:
Klasyka LEGO
Klasyka LEGO
4.8
(4 głosów)
Motyw:
Klasyka LEGO: Miasto Klasyka LEGO: Pociągi
Autor recenzji:
Klasyka LEGO
Miejsce: Poland
Dołączył: 2015, sty 21
Widziany: 2d 10h
Odsłon:
8909
Opublikowane:
2019, sty 16 15:04
Strony powiązane:
Klasyka LEGO
BrickSet
Wprowadzenie

Zestaw 7865 zestaw zastępczy dla silnika pociągu, jednak zdecydowałem się opisać działanie ogólne w tym miejscu jako referencja dla wszystkich recenzowanych kolejek.

Opis


LEGO Classic
Silnik
Jest to kolejny genialny pomysł, bo silniczek pobiera prąd o napięciu 12V bezpośrednio z torów poprzez cztery piny wystające z dołu sześciokołowego podwozia z elektrycznym motorem. Silniczek zasila jedynie dwa środkowe koła, pozostałe cztery są bardziej dla stabilizacji. Tory oczywiście nie są szkodliwe ani nie rażą prądem, napięcie jest tutaj niewielkie. Najlepsze jest to, że nie trzeba włączać kolejki bezpośrednio, aby jechała. Wystarczy włączyć transformator by przekazał prąd przez tory i kolejka automatycznie zaczyna jechać! Prąd służy również do prawdziwego oświetlenia pociągu przy pomocy diod z przodu i z tyłu. Kolejka na prostej płaszczyźnie potrafi dość szybko zasuwać! Jednakże, niewielkie wzniesienia mogą okazać się problematyczne. Pierwszy wagon, czyli pociąg, oprócz silniczka elektrycznego wmontowanego w koła, posiada również dwa klocki 2x6 z obciążnikami. Pojazd sam w sobie jest dość ciężki. Zapewne był taki zamiar, aby dobrze przylegał do torów i przypadkiem nie wypadł, ale z drugiej strony generuje to dość duży ciężar i wiekowy silniczek czasami już nie daje rady. Nie jest to jednak problem, trzeba uważać jedynie, aby nie tworzyć wzniesień w konstrukcji.

No dobrze, mamy tory, mamy kolej, ale jak to zasilić? Tutaj pojawia się problem, bo kolej zawarta w tym zestawie nie jest w stanie sama jeździć! Potrzebny jest dodatkowo transformator z zestawu 7864-1: Transformator-12V. Transformator ten to nic innego jak zasilacz z możliwością płynnej zmiany napięcia przekazywanego prądu! Jest to bardzo fajny bajer, ponieważ możemy sterować prędkością kolei za pomocą czarnego regulatora. Jest też drugie gniazdo w transformatorze, które udostępnia prąd stały o napięciu 12V i 13V nie podlegający regulacji dla np. dodatkowych latarni. Dzięki temu latarnie nie będą nam migać, gdy zmniejszymy prędkość kolejki. Jak zawsze, wszystko zostało dokładnie przemyślane!
Napisany:
2019, sty 15 14:27 (65 miesięcy, 12 godzin temu) przez Rogdush
Modyfikowane:
2019, sty 16 15:04 (64 miesięcy, 29 dni temu) przez Rogdush
Zmieniany:
2 razy
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Poprzedni zestaw:
Następny zestaw:
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 1.307s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak