Pliki

8,86 MB 2015, mar 15 20:01 2021, lip 28 14:37 Unibricsum.zip
Unibricsum 1.0.40
Archiwum zawiera instalator programu Unibricsum. Dwa pliki, Instalon.exe oraz Unibricsum.dri. W celu zainstalowania programu należy uruchomić Instalon.exe.

Licencja: Freeware (darmowa)

Pobrano: 1356 razy, ostatnio: 2024, wrz 18 05:40 (5 godzin, 27 minut temu)

Wprowadzenie

Gdy zaczynałem na nowo swoją przygodę z Lego pod koniec roku 2014, niedługo trzeba było, aby urodził mi się w głowie pomysł na stworzenie programu do zarządzania zestawami Lego. Lubię mieć porządek w tym co robię, a po zakupie dwudziestego czy też trzydziestego zestawu powoli zaczynałem się gubić co już mam, co zamówiłem, a czego mi jeszcze brak. Dlatego też postanowiłem stworzyć ten program, w którym mam wszystko czego przynajmniej mi było potrzeba do łatwego zarządzania zestawami Lego. Baza danych zestawów wraz ze wszystkimi informacjami użytkownika są przechowywane na dysku twardym komputera. Dlaczego taki program spytacie? Dlaczego nie użyć jednego z serwisów jak Brickset, gdzie również można oznaczać posiadanie zestawu?
Osobiście wolę mieć takie dane na swoim komputerze, do których zawsze mam dostęp. Internet raz jest, raz go nie ma, serwis może być dostępny lub nie, ale program na moim komputerze z lokalną bazą danych będzie zawsze dostępny! Ponadto chciałbym zaznaczyć, że Unibricsum oferuje więcej możliwości niż same oznaczenie "posiadania". Można też oznaczyć posiadanie instrukcji, dopisać informacje i brakujących częściach czy też oznaczyć brak kompletności zestawu. Wszystko to znacznie ułatwia zbieranie zestawów Lego. Jeśli jesteś kolekcjonerem, powinieneś zdecydowanie sprawdzić możliwości tego programu!
Poniżej można zobaczyć jak prezentuje się aplikacja:
Klasyka LEGO
Przeglądanie zestawów

Instalacja

Program posiada dedykowany łatwy instalator. Aplikacja jest na licencji Freeware do niekomercyjnego użytku. Prościej mówiąc, do domowego użytku jest za darmo. Po pobraniu archiwum zip, należy je rozpakować i uruchomić program Instalon.exe. Następnie pojawi się dialog widoczny poniżej. Należy jedynie zaakceptować licencję i zainstalować, po czym program znajdzie się we wskazanej lokalizacji i skrót zostanie utworzony na pulpicie.

Klasyka LEGO
Proces instalacji

W chwili bieżącej nie istnieje możliwość odinstalowania programu, ale w razie potrzeby należy po prostu usunąć skrót z pulpitu oraz katalog z aplikacją. Program niczego nie instaluje w systemie.

Podstawowe informacje


Program jest dostępny w dwóch wersjach językowych - w polskiej oraz angielskiej. Aplikacja sama rozpozna system operacyjny i według niego wybierze odpowiedni język. Jeśli posiadasz polski system operacyjny Windows, to zostanie wybrany język polski. Jeśli natomiast będzie to inny język, to wybrany zostanie angielski. Ustawienie języka można zmienić z okna informacji o programie 'About', w dialogu pod przyciskiem 'Ustawienia aplikacji'.

Funkcje, jakie oferuje Unibricsum:
- łatwy i szybki import zestawów z serwisu Brickset.com
- oznaczenie statusu zestawu z 4 dostępnych: Posiadany, chciany, niechciany oraz zamówiony.
- oznaczenie stanu skompletowania lub braku kompletności zestawu. Domyślnie nie jest to oznaczone (łatwiej zobaczyć niesprawdzone zestawy).
- możliwość dopisania informacji o brakach w zestawie oraz własnych notatek do zestawu
- możliwość oznaczenia faktu posiadania instrukcji do zestawu. Można dzięki temu łatwo wyfiltrować zestawy, do których nie posiadamy jeszcze instrukcji.
- łatwego otwieranie instrukcji z poziomu programu. Wystarczy wybrać zestaw i wcisnąć Ctrl+I. Oczywiście instrukcja musi najpierw istnieć w formie pdfa w podkatalogu instructions wewnątrz katalogu programu. Należy uprzednio ściągnać sobie instrukcję np. z serwisu toysperiod.com i umieścić ją w podkatalogu pod nazwą numeru zestawu np. '6346.pdf', a później można mieć łatwy dostęp do niej z poziomu Unibricsum.
- ergonomia - program stworzyłem tak, by łatwo i szybko można było nim operować z poziomu klawiatury. Spójrz na skróty klawiszowe pod każdą operacją dostępną w menu. Wystarczy użycie kilku skrótów jak Ctrl+Shift+D lub Ctrl+O, aby oznaczyć zestaw jako skompletowany lub posiadany.

Importowanie zestawów


Program po pobraniu i zainstalowaniu nie będzie posiadać żadnego zdefiniowanego zestawu. Każdy użytkownik może zaimportować sobie tylko te zestawy, jakie chce mieć w programie. Jak wiadomo, zestawów Lego jest bardzo dużo. Na serwisie Brickset widnieje informacja, że jest zdefiniowanych ponad 10 tysięcy zestawów. Osobiście mam zaimportowane jedynie zestawy z okresu lat 80tych i 90tych, co łącznie daje około 2600 zestawów. Same obrazki zajmują ok. 300 MB. Podejrzewam, że każdy ma swój ulubiony okres i nie potrzebuje całej bazy danych o zestawach Lego. Dlatego też program Unibricsum nie posiada żadnego zestawu w dołączonej poniżej instalacji.
Jednakże, w podkatalogu import są dostępne pliki CSV z niektórych motywów jak Town, Castle czy Space.
Zaimportować zestawy można w bardzo łatwy sposób z serwisu brickset.com. Należy wejść w tryb przeglądania zestawów, wybrać interesujący nas motyw, przestawić metodę prezentacji danych na CSV oraz wybrać ilość wyświetlanych zestawów na 200, aby zapisać więcej wpisów w jednym pliku CSV.
Klasyka LEGO
Jak importować z Brickset.com
Takie dane należy zapisać do pliku csv np. 'Town1.csv'. Wystarczy do tego zwyczajny notatnik dostępny w każdym systemie Windows. Należy zaznaczyć otrzymane dane poprzez kliknięcie oraz wciśnięcie Ctrl+A, następnie skopiować używając Ctrl+C. Otwieramy wtedy notatnik i w nim wklejamy dane poprzez Ctrl+V. Następnie należy zapisać te dane poprzez wciśnięcie Ctrl+S lub wybranie "Plik > Zapisz jako". Najlepiej będzie zapisać ten plik w podkatalogu import w lokalizacji programu Unibricsum, ale równie dobrze można to zrobić w dowolnym miejscu. Posiadając gotowy plik CSV, możemy przejść do programu Unibricsum. Wybieramy z menu 'Biblioteka' > 'Zestawy'.
Klasyka LEGO
Importowanie do Unibricsum
Następnie tak jak na obrazie powyżej, należy uruchomić operację 'Importuj z pliku CSV Brickseta'. Wybieramy plik, jaki chcemy zaimportować. Ja wybrałem pierwszy plik csv z motywu Town, gdzie jest zdefiniowanych 200 zestawów. Proces importowania od razu pobiera obrazy oraz tworzy miniatury. Po pomyślnym imporcie miniatury mogą nie być widocznie, należy wtedy zamknąć okno z zestawami poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na zakładkę "Zestawy". Ponowne otwarcie będzie wyświetlać miniatury prawidłowo.
Klasyka LEGO
Po zaimportowaniu
To wszystko. Tym sposobem każdy może zaimportować sobie tylko te zestawy, jakie chce mieć.

Przeglądanie zestawów


Wyświetlanie zestawów podzielone jest na strony, co uważam, że ułatwia przeglądanie. Na samej górze dostępny jest szereg filtrów. Można wybrać zestawy wg. motywu, podmotywu lub wpisać część nazwy czy też numer zestawu Lego. Po wybraniu zestawu wyświetlają się z prawej strony szczegółowe informacje o zestawie. Data dodania to data, kiedy zestaw został dodany do bazy danych przez użytkownika.
Klasyka LEGO
Przeglądanie zestawów
Ponadto program oferuje możliwość dopisania do każdego zestawu dowolnych dodatkowych informacji. Osobiście używam tego głównie do zapisania czego mi brakuje w konkretnym zestawie. Dzięki temu nie zgubię tych informacji i w dowolnej chwili mogę wrócić oraz zobaczyć, czego mi brakuje. Nie muszę wszystkiego pamiętać, co byłoby niemożliwe na dłuższą metę.
Klasyka LEGO
Dodatkowe informacje
Poniżej przedstawiam wybór jednego z motywów.
Klasyka LEGO
Wybieranie motywu
Klasyka LEGO
Przeglądanie strażackiego motywu

Własnie zestawy


Nie tylko importowanie zestawów jest możliwe, ale jak ktoś ma ochotę, może sam dodać sobie zestaw do bazy. Na górze dostępny jest przycisk 'Dodaj', który spowoduje wyświetlenie dialogu poniżej.
Klasyka LEGO
Dodawanie nowego zestawu
Po uzupełnieniu wszystkich informacji, należy wcisnąć przycisk 'Dodaj' widoczny w dolnej belce dialogu. Niestety, ale miniaturę oraz obraz główny trzeba już samemu stworzyć oraz umieścić je odpowiednio w podkatalogu 'images' oraz 'images/miniatures' w lokalizacji apliikacji.

Kopie zapasowe i przenośność

Program jest przenośny, wszystko co potrzebuje znajduje się w katalogu instalacyjnym. Nie instaluje kompletnie nic w systemie. Jedynie korzysta z rejestru systemowego w celu zapisania bieżących pozycji okien. Rozmiar, pozycje jak i szerokości kolumn na liście zestawów są zapamiętywane w rejestrze systemowym po zamknięciu programu. Natomiast wszystkie dane znajdują się w podkatalogu 'data' w lokalizacji programu. Jeśli masz potrzebę wykonania kopii zapasowej, wystarczy spakować ten katalog.

Tłumaczenie

Serwis Brickset jest w języku angielskim, dlatego też importowane zestawy będą również w tym języku. Motywy oraz podmotywy zakładane są automatycznie podczas importu, ale to nie znaczy, że nazwy muszą pozostać w języku angielskim. Możliwa jest zmiana tytułów motywów oraz podmotywów.
Klasyka LEGO
Tłumaczenia
Każdy motyw posiada nazwę oraz tytuł. Nazwa nie powinna być zmieniana bo ona jest używana podczas importu. Tytuł natomiast, może być dowolny i to on jest wyświetlany w oknie zestawów. Można zmienić go na dowolny i tym sposobem można przetłumaczyć wszystkie nazwy.

Podsumowanie

Uważam, że jak jesteś kolekcjonerem zestawów Lego tak jak ja, to ten program jest dla Ciebie. Przydał mi się niejednokrotnie, mam możliwość łatwego podejrzenia mojej listy zestawów oraz dodatkowych informacji w każdej chwili. Nie muszę spisywać tych informacji po różnych plikach tekstowych czy też na kartkach. Wszystko mam w jednym miejscu, pod jednym kliknięciem.
Program w niedługim czasie udostępnię również w wersji pod system operacyjny Linux.

Galeria

Komentarze
Napisz komentarz...
Copyright © 2011-2024 by Rogpar, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 1.102s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak